Çanakkale Ruhu;

Yayın Tarihi 19 Mart 2019

18 Mart, Çanakkale'yi hatırladığımız ve aslında hiçbir zaman unutmamamız gereken bir tarih. Bir mücadelenin birlikteliğin omuz omuza yaşamanın ve onurlu şerefli haysiyetli fedakarlıkların nasıl yapıldığının ve vatan bilincinin nasıl geliştiğinin tarihidir.

Vatan varsa ev vardır. Vatan varsa aile vardır, çoluk çocuk eş anne baba vardır, ekonomi vardır yaşam da hak vardır.  Onursuzca yaşamın adına zenginlik deniyorsa o zenginlik vatansız olmuyor be cancağızım diyen onurlu insan vardır.

Çanakkale ruhunda vatan sevgisi ile birliktelik vardır. Din, dil, ırk, mezhep ve etnik kimlik değil vatanını savunanlarla vatanlarından uzak diyarlarda ne için savaştığını bile bilmeyenler vardı. Kanla sulanan topraklarda vatan savunmasını yapan Türkü, Kürdü, Çerkezi, Yörüğü, Sunnisi, Alevisi, Süryanisi, Yezidisi, hep beraber vatanlarını savunuyorlardır. Yani bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'ni savunuyorlardı.  Vatan topraklarını işgale kalkışan düşmana yenik düşmemek için Canlarını kalkan ettiler. Kanla sulandı Çanakkale toprakları ve bu kanla Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Bugün Çanakkale'de yatan şerefli vatan evlatlarının etnik kimlikleri hiç de belli değildi. Kimse öteki değildi. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde vatanı için canını veren hiç kimsenin kimliğine inancına bakılmazdı.

Ta ki emperyalist güçler marşal yardımları ile ülkenin ekonomisini ele geçirene kadar.

Sağ - Sol, Türk- Kürt, Alevi-Sunni , çatışma ortamları yaratarak Lozan Anlaşmasında İsmet Paşa'ya dediklerini yapar hale geldiler. Ve ülkenin son dönemlerinde emperyalizme hizmet edercesine davranan yöneticilerle ülkenin huzuru, bağlılığın birlikteliğin kardeşliği bilerek ciddi darbelere mazur kaldı.

Şimdi her önüne gelen bu hassas konuları kaşımaya başladı. Yerel seçim propagandasının Cumhur ittifakının söylemlerinin beka üzerine oluşturması da dikkatlerden kaçmıyor. Ya inanç ya etnik kimlik üzerine kurulu seçim kampanya çalışması yapan bu düzende halk ciddi gerilmeye başlıyor. Bu da toplumsal hassasiyetlerin kaşınmasına neden oluyor ki bu çok tehlikeli bir durumdur. Bu konulardan kaçınılması birlik beraberlik ve Çanakkale ruhunun hayat geçirilmesi özellikle bu kadar ekonomik kriz varken hayata geçirilmesi gerekiyor.

Yerel yöneticilerden biri aday olamadı diye kendi yerine gelen adayın aleyhinde gizli çalışmalar yürütüyormuş. Bu biliniyor. Bende öğrendim. Gaflet delalet ve hıyanet içinde olan müfteri ve ahlaktan yoksun bu yöneticinin yöneticiliğine 13 gün kaldı. Herkes şerefine göre davranıyor. Onuruna göre davranıyor. Kim ki omurgasızsa zaten ergeç onun gerçek kişiliği ortaya çıkıyor. Düşmez kalkmaz bir Allah'tır. Unutmayalım.

Yaşadığı vatanın, kentin, toplumun kıymetini bilmeyen atalarının kemiklerini sızlatan onursuzlardan bir şey çıkmaz. Bu vatan bize emanettir. Ve kanımızın son damlasına kadar vatanımızı savunacağız. Elbette ki gerçek düşmanlara karşı! Çanakkale ruhuyla omuz omuza kardeşlerimizle birlikte ! sevgilerimle