Çalışma hayatında dijital dağınıklık

Yayın Tarihi 20 Nisan 2020

Son yıllarda kurumların başında verimlilik, sürdürülebilirlik ve siber güvenlik problemleri dışında yeni bir dert daha var.

Son yıllarda kurumların başında verimlilik, sürdürülebilirlik ve siber güvenlik problemleri dışında yeni bir dert daha var.

‘Digital Clutter’ (Dijital Dağınıklık)

Dijital dağınıklık; şirketin tamamen göremediği veya nasıl saklandığı ve kimlerin erişebildiği konusunda kontrol sahibi olmadığı, işle ilgili dosya, belge ve verilerden oluşuyor. 

Dünyada birçok şirket, çalışanlarının dijital dağınıklığı önleme sorumluluklarını bilmemesi nedeniyle verilerini korumakta zorlanıyor.

Dijital belge ve dosya sayısının artmasına rağmen bunların nasıl yönetileceğinin düşünülmemesi endişe verici.

Çalışanların %72’sinin kime ait olduğu anlaşılabilen belgeleri veya hassas verileri iş yerinde sakladığı düşünüldüğünde, büyük bir güvenlik riskinin ortaya çıktığı aşikar.

Bu belge ve veriler sızdırıldığında şirketlerin, çalışanların hatta müşterilerin itibarına veya maddi durumuna zarar gelmekte.

Elbette dijital dağınıklıkla mücadele şirketler için zorlu bir süreç. Bunun en önemli adımlarından biri ise bu dağınıklıktan kimlerin sorumlu olduğunu bulmak.

Örneğin çalışanların yaklaşık 3/4’ü e-postalara, dosyalara ve belgelere kimlerin erişebileceğinden sorumlu olan kişilerin kendileri değil de yöneticiler ve BT veya güvenlik ekipleri olduğunu düşünüyor.

BT ve güvenlik ekipleri çalışanların dosya ve klasörlere erişimini kontrol edebilse de bu insan hatasının tamamen önüne geçemiyor. Kazara veya isteyerek, çalışanlar erişim bilgilerini iş arkadaşlarına veya şirket dışındaki kişilere verebiliyor veya yeni ortak çalışma araçları ile BT yöneticilerini atlatabiliyor.

Şu bir gerçek ki: Türkiye’de çalışanların yaklaşık üçte biri iş yerindeki cihazlarda kullandıkları kullanıcı adı ve parolalarını iş arkadaşlarıyla paylaştığını kabul etmekte.

Tüm bunları minimum seviyeye indirmenin püf noktaları yok değil!

İlk iş çalışanlara dijital varlıklarını en iyi şekilde nasıl yöneteceklerini anlatmaktan geçiyor.

Bilgilerin güvenliğinin anlatılması ve yedekleme sistemi yapılması da çok önemli

Bunun yanı sıra şirket içerisinde  “Karmaşıklığı artırma,azalt.” anlayışı derhal benimsenmeli.

Ve tabi ki en önemlisi de “Eğitim”

Tüm bunların ardından kurumların başına dert olan  Dijital Dağınıklık’tan  kurtulmak mümkün