Çağdaş Avukatlar Grubu yeni heyecanla!

Yayın Tarihi 14 Ekim 2016

İzmir Barosu'nda Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak olan seçimli genel kurul çalışmaları bütün hızıyla sürüyor. Biz de elimizden geldiği kadarıyla adayları ve grupları kendi bültenlerinden tanıtmaya çalışıyoruz.

Gördüğüm kadarıyla yönetimden ayrı kalan ama çalışmalarına ara vermeden devam eden Çağdaş Avukatlar Grubu yeni bir heyecanla seçime asılmış durumda.

Önseçim yapılmasına karşın başka aday çıkmayıp görüş birliği ile Av. Cemal Nedret Erdem’in başkanlığı üzerinde karar kılınması Çağdaş Avukatlar grubunu rahatlatmış. Yönetim listesi ön seçimle belirlenmiş. Çağdaş Grup zaten tarihinden gelen çalışma ilkeleri ile rahattı. Bir dönem geçmişin mirasını yedi. Değişen ve gelişen dönemlere ayak uyduramadı. Sonra toparlandı. Her dönem favori olan Çağdaş Grup bu kez yönetimi alıp elini tam anlamıyla taşın altına koymak, sorumluluk almak istiyor.

Şüphesiz başkan ve yönetim adayı bütün gruplardan meslektaşları kutluyorum. Çünkü hepsi makam ve rütbe peşinde değil, hizmet peşindeler. Herkes “biz daha iyi hizmet veririz” diye yola çıkıyor.

İzmir Barosu'nun geçmişine Çağdaş Avukatlar grubu damgasını vurdu. 1971 faşist 12 Mart muhtırasına karşı verdikleri hukuk mücadelesi ile özellikle insan haklarından yana çalışmaları ile öne çıktılar. Sonra 12 Eylül faşist darbesine karşı mücadele ve devamında bugüne kadar gerek insan hakları ve gerekse de bütün hukuk ihlallerinde ve çevre mücadelelerinde hep vardılar.

Çağdaş grubun adayı Av. Cemal Nedret Erdem sevilen, güven veren bir isim. Bir çok meslektaşın abisi. Konak Belediye Başkanı Av. Sema Pekdaş “Ben stajımı Cemal ağabeyimin yanında yaptım. Onu destekliyorum” açıklaması yaptı.

Çağdaş Avukatlar Grubu'nun bir özelliği var; o da şu: Seçilse de seçilmese de çalışmalarına sanki yönetimdeymiş, sanki baronun sorumluluğu onlardaymış gibi çalışıyorlar.

Ceza Çalışma Grubu ve Emek Çalışma Grubu ile sadece merkez baroda değil ilçelerde de meslek içi eğitimler gerçekleştirdiler.

Keşke aynı tempoyu komisyonlarda da gösterseydiler. Baro komisyonlarla canlanır. Komisyonlar işlevsel kılındığında hemen her gün yaşanan hukuk ihlallerine karşın Baro çok daha duyarlı olur.

Benim Çağdaş Avukatlar grubundan bir önerim, ricam var. Meslektaşların özlük hakları konusunda biraz daha eğilsinler. Avukat maddi ve manevi anlamda güçlü olursa daha coşkuyla hukuku savunur. Her türlü sıkıntıya rağmen zaten hukuku savunuyor, bir de ekonomik olarak güçlü olursa görün o zaman.

Tabii avukatın ekonomik olarak güçlü olması hukuki olacak. Geçen kongrede tartışma konusu olan “esnaflık” düzeyinde değil. Ülkemizde avukatlara verilmesi gereken o kadar çok görev ve sorumluluk var ki bu hizmetlerin bir karşılığı olmalı.

Bir örnek vereyim. Uzlaşma hukuki müessesesine el atılmalı. Çok acil ve derhal. Karakollarda, kalem odalarında uzlaşmaya derhal son verilmelidir. Nasıl ki Arabuluculuk bir müesseseye dönüşmüşse Uzlaşmacılık da dönüşmeli ve Barolar dışlanmamalıdır. İzmir’de Uzlaşmada başarı sağlandı deniyor ama bunda Baro yok. Uzağa gitmeye gerek yok. Örnek yanı başımızda, dibimizde. CMK sistemi gibi bir sistem kurulmalıdır!

Rahmetli Nevzat Erdemir’in öncülük ettiği Baro Meclisi iyi çalışıyordu. Çağdaş Grubun Baro Meclisi önermesi sevindirici.

Bir de diğer grupların önerdiği doğru ve güzel projelere de sıcak bakılmalı ve avukatların ve ülkenin yararına her ne çalışma ise gerçekleştirilmelidir. Dar grupçu yaklaşım yerine bütün güzel çalışmaların desteklendiği açıklanmalıdır.

Dünkü yazımda önemle belirttiğim gibi kongre sağduyu ile geçmeli, özellikle genç avukatlar bu kongreden bilgi ve ruhen zenginleşerek çıkmalıdır. Genç avukatlar umutlu olmalıdır. Tarihi mücadele onlara örnek olmalıdır. Bundan sonrası onların hukuka yapacakları katkı ile yükselecektir. Nerelerden nerelere geldik. Bazen arkamıza dönüp “bir arpa boyu yol gittik” diye düşünmediğimiz olmuyor değil ama gerçekçi bir tahlille çok şey yapıldığı da arşivlenmeli ve kayda alınmalıdır.

Baro genel kurulumuzun bütün meslektaşlara hayırlı olmasını diliyorum.( Devam edecek)