Büyükşehire kumpas davası çöktü!

Yayın Tarihi 01 Mart 2017

2010 yılında soruşturma başlatılmasının ardından iddianame ve yargılamayla geçen 7 yıl sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne kurgulanan kumpas davası nihayet çöktü!

Bundan sonra bu çöküntünün altında kimlerin kalacağını göreceğiz!

Kumpası yapanlar tabii.

Yıllarca Adalet herkese lazım, dedik. Ve şimdi Adalet geçte olsa tecelli ediyor, diyoruz.


* * *

Geçen haftaki yazımızda İzmir Kamuoyu adına açık dilekçe mahiyetindeki yazımız vasıtası ile “Kaldırın İzmir’in üzerinden Demoklesin Kılıcını!” demiştik. Ve devam etmiştik:

“Şimdi İBB davası da bitirilmeli. Aziz Kocaoğlu ve bürokratların tepesinde sallandırılan Demoklesin Kılıcı kaldırılmalı. Adaletin gereği, kamuoyunun ve hukukun beklediği bu. Ayrıntıda boğulmak, bilirkişi raporu üstüne rapor aldırmak, acaba daha ne var diye dosyayı devam ettirmek hukuki olmaz. Başlangıcı hukuki olmayan soruşturmanın devamı da hukuki olmaz.”

Mahkeme halkın dilekçesini işleme koydu ve başta İBB başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere 129 onurlu insanı beraat ettirdi.

* * *

Beraat kararı önemli ama gerekçeleri de bir o kadar önemli. Sayın mahkeme hukuka uygun gerekçelerle beraat kararı verirken hukuk fakültelerinde örnek karar olarak okutulacak hukuki yorumlara yer verdi. Hukuk öğrencilerinde şöyle duygu oluşuyor zamanla: “Biz burada teorik olarak çok güzel şeyler öğreniyoruz ama uygulamada bunlara yer yok”

Hayır. Teoride doğru olan artık uygulamada da hayat buluyor. Biz okulda ünlü Ceza Hukukçusu Prof. Bahri Öztürk’ten “Zehirli ağacın meyveleri de zehirli olur” çıkarmasını öğrenirken uygulamada görememenin hayal kırıklığını yaşıyorduk. Şimdi bizden sonraki hukukçu kuşaklara teoride ve pratikte güzel örnekler bırakmanın ve bunda da karınca kararınca tuzumun bulunmasının gururunu yaşayacağım.

* * *

Geçen yazımdaki çağrım yanıt bulmuş ve İzmir kamuoyu yoğun ilgi göstererek beni yanıltmamıştı. Büyükşehir davasının kendi davası olduğu bilincine varmış ve başkanlarının beraat etmesine en az onun kadar sevinmişlerdi. Beraat kararından sonra her siyasi partiden temsilcinin açıklamaları da takdire şayandı.

Ak Parti İzmir il başkanı Bülent Delican İBB yargılama sürecini hain darbe süreci ile birlikte yorumladığı açıklamasında önemli noktalara dikkat çekiyordu:

"Hepimiz biliyoruz ki; eğer 15 Temmuz hain darbe girişimleri başarılı olsaydı; Sizler, onlar demeden hepimizi linç edeceklerdi. Demokrasiyi linç edeceklerdi. Gazi Meclis'i belediyelerimizi, tüm kurumlarımızı; temel hak ve özgürlüklerimizi alaşağı edeceklerdi. O yüzden hepimiz meydanlardaydık. AK Parti'li, CHP'li, MHP’li hepimiz omuz omuzaydık." Diyerek konuyu İBB davasına getiriyor ve ekliyordu: “Biz, Sayın Başkan Kocaoğlu ve bürokratlarının beraatını yerinde ve haklı bulmakla birlikte; adı ve yöntemi ne olursa olsun, kimin eliyle içimize sokulmuş olursa olsun terörün, ihanetin ve çatışma yaratmak isteyenlerin boyunun ölçüsünü yine birlikte vermeye kararlıyız.”

* * *

MHP İzmir il başkanı Necat Karataş beraat sonrası bir açıklama yaparak “Tüm İzmir için geçmiş olsun. Hak etmedikleri şekilde bir muamele gördüler. Bu davayı açanların İzmir’e ve Sayın Başkan’a borçlu olduğunu düşünüyorum. Bu ayıp, tarihe geçmiş bir ayıptır. Çok şükür 397 yıl rezaleti bitti. Yıllardır huzursuzluk çeken bu 128 kişiden özür dilenmelidir” dedi.

Ve bundan sonrasına işaret etti:

“Şimdi bu davanın derinlerine ve arka planına bakmak lazım. Şayet bu organize bir uygulamaysa ve çeşitli terör örgütleri tarafından planlandıysa derhal bunu yapanların ortaya çıkarılması ve adalet önünde hesap vermeleri sağlanmalıdır”……

“Yapılması gerekenlerin arasında bir de davanın sıcak günlerinde zil takıp oynayanları, dava lehine konuşup yazanları ve bu asılsız davayı savunanları tespit etmek gerekiyor, bunu da unutmamak lazım”

Bu davada yargılananlar bunu unutmayacaklar.

* * *

İBB davasının başından beri savunmada iyi sınav vermeyen CHP Genel Merkezi ve İzmir il yönetimi yine de son anda zevahiri kurtarmak adına açıklama ile yetiniyordu. CHP İzmir İl başkanı Asuman Ali Güven, "Şimdi dost düşman bir kez daha anlamıştır ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi çalmaz, çaldırmaz ve hizmet üretmekten başka bir işle uğraşmaz. Bu dava açılış amacına ulaşamamış ve adalet tecelli etmiştir ve bu dava aynı zamanda İzmirliye kurulacak hiçbir kumpasın başarılı olamayacağını da göstermiştir" dedi.

* * *

Şimdi diğer kumpas davalarının da çökmesi için kamuoyu duyarlılığı devam etmeli. Mesela bir gece sabaha karşı köylülerin “darbe mi oluyor” diye uyandığı basında geniş yer bulan sonra unutulan Buca-Kaynaklar kumpas davası devam ediyor. Bu Perşembe günü görülecek olan davada Vali yardımcıları, üst düzey bürokratlar, kaymakamlar, komutanlar yargılanıyor. Bu kumpas davası da İzmir’in kanayan yarası ve adalet bir an önce burada da tecelli etmeli!

* * *

Aziz Kocaoğlu bu dava sürecini kısa da olsa kitaplaştırmıştı. Aslında bana bir duruşma öncesi beklerken söylediği “anılarımı yazacağım” söylemi daha genişti. Ben de bu davanın hem hukuki boyutunu, hem yaşananları ve tarihe not düşmek adına çıkarılacak hukuki dersleri yakın zamanda kitaplaştırmayı düşünüyorum.


İBB ve Aziz Kocaoğlu koşullar ne olursa olsun görevdeydi, dün olduğu gibi bugün de görevde. Bu süreçte kimin yanlarında- kimin kıyılarında- kimin karşılarında olduğunu en iyi görenlerden biri olan Kocaoğlu bundan sonra aynı temel ilkesi doğrultusunda çalmadan, çaldırmadan çalışmaya devam edecektir.