Büyük tenisçi

Yayın Tarihi 27 Aralık 2019

İkibin ondokuz yılının son ayında aramızdan ayrılan ünlü tenisçi Ziya Kıpkızılörenli yaşanmış yıllarını hiç bir zaman boş geçirmeyen ender isimlerden biriydi, Onu Kahramanlar semtinin göbeğinde elindeki raketi ile ilk gördüğümde "Bu adam ne kadar iri "demiş, tenisle onu bağdaştırmamıştım.

İkibin ondokuz yılının son ayında aramızdan ayrılan ünlü tenisçi Ziya Kıpkızılörenli yaşanmış yıllarını hiç bir zaman boş geçirmeyen ender isimlerden biriydi, Onu Kahramanlar semtinin göbeğinde elindeki raketi ile ilk gördüğümde "Bu adam ne kadar iri "demiş, tenisle onu bağdaştırmamıştım. Oysa yetenik başka isim başka fizik yine başkaydı ki, bunu da yıllar sonra öğrenmiştim.Kıpkızıl Ören'li zengin bir ailenin çocuğu değildi. Ne varki tenis sporu ile ilgilenen ve bu sporun peşine düşenlerin varlıkları epeyce fazlaydı. Ne varki bu kadar çokluğun! içinde onun yokluğu! kimsenin dikkatini bile çekmezdi.Çünkü Kıpkızılörenli bu alanda toktu ve eksikliğini kimseye hiç belli etmeden yetenekli raketini rakiplerinin üstüne çevirerek alkış zengini olmayı başarmıştı. Hiç durmadan çalışırdı ve bir çok tenisçiden farklı olarak o kortlarda rakiplerine bile yardım etmeyi kendine görev sayan ender bir kişilik olarak tanındı.
Enis Berki ile yıllaryılı süren dostlukları ve rakiplikleri hiç bir zaman dargınlığa ve küskünlüğe dönüşmeden yılları ardı sıra bırakarak zamanı yaşlandırdı.İri fiziki yapısı ile tüm rakiplerinin korkulurüyası haline gelen Kıpkızılörenli'nin İstanbul'daki tek rakibiNazmi Bari idi. Bu ikilinin maçlarını gaseteler haftalar önce anımsatır ve müsabaka günü ise tribünleri dolduran tenisseverlere busporun zevkini tattarırlardı.
Ve yıllar içinde bir gün benim de tanık olduğum şu olay hala belleklerimdedir.onu spor dışı olsa bile anlatmakta hata bulmuyorum. Fuarın 26 Ağustos  kapısında yaşanan büyük bir kavga duyuldu. O dönemlede yani 1959 yıllarında Ziya Kıpkızılörenli ile milli boksör Hikmet Coşkunoğlu birlik olup 4 ABD li askeri dövüyorlardı. Bizim çocuklar 4 ABD liyi öylesine dövmüşyerdi ki tüm semt buna tanıklık etmişti.nedenini bilmediğimiz bu kavgadan sonra ABD li askerlere ne olduğunu da tam bilemedik.Bildiğimiz tek şey bu ikilinin 4 ABD liyi dövmesiydi. Sporcu kavga etmez, centilmendir ancak bıcak kemiği dayanmış olmalı ki kavga yaşanmıştı.
Rahmetli iyi kalpli ve iyi bir İzmirli ve tenisçiydi.Onu unutmak mümkün değildir.Işıklarda uyusun.