Bursa'da lodos esiyor!

Yayın Tarihi 13 Şubat 2019

Bursa'dan bildiriyorum...

Dün gece Uludağ'a yine kar yağmış. Kuzey yamaçları çizgi çizgi beyaza bürünmüş. Dün aynı yoldan, yani Mudanya'dan gelip Bursa merkeze giden Timsah Arena (Bursa'nın meşhur stadı) yolundan gelirken zirve dışında kar gözükmüyordu.

Sabah kalktığımızda haberler Budo ve İdo deniz otobüsü seferlerinin lodos yüzünden iptal edildiğini söylüyordu.

Lodos Bursa'nın rüzgarı. Çocukluğumun rüzgarı. Ben lodosu severim ama lodos Bursa'yı sevmez. Her yıl baca dumanının tepmesi sonucu birkaç insanımız lodos nedeniyle zehirlenir ve maalesaf hayatını kaybeder. Bunun önlemi yoktur. Acaba diyorum, bir mühendis bacalara öyle bir sistem yapsa ki lodoslu havalarda geri tepmeyi önlese.

İşhanına geldiğimizde bodrumda kalorifer dairesinde görevli "Lodos tepti, kazan söndü" dedi. Kazanla uğraşıyordu.

Lodos meşhur teleferik seferlerini de etkiledi. Yerli yabancı turistler Uludağ'a teleferikle çıkamadılar. Bu yıl Uludağ'a bir şeyler oldu. Büyük şehirlerdeki tahammülsüzlük ve küçük şeyleri abartarak çatışma ortamı yaratılması dağın zirvesine kadar çıktı. Geçen gün, haberlerde izlemişsinizdir, Uludağ'da çatışma diye anons geçildi. Bugün bir gencin öldüğü çatışmanın nedeni belli oldu. Haberlere göre kayak hocası ile özel güvenlik arasında 2 liralık tuvalet ücreti yüzünden tartışma yaşanıyor ve bu kadar basit bir meselede silahlar çekiliyor ve bir genç ölüyor. Kalabalık şehirlerdeki bu stres ve basit meseleleri büyütme durumu sakinliğin, tatilin tercih edildiği Uludağ'a kadar çıktıysa durup düşünmek lazım. Nereye gidiyoruz böyle!

Bursa'da siyaset de lodos gibi esiyordu. Bütün batı illerinde olduğu gibi Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı kıyasıya yarışıyordu. Aslında yerel seçimlerde ittifakın yasal dayanağı yok. Genel seçimde bununla ilgili düzenleme yapıldı ama yerel seçim için ittifak düzenlemesi yapılmadı. Yani oy pusulasında ittifak adayı ve ittifaka mühür olmayacak. Kağıt üstünde olmayan ama ülke koşulları gereği zorunluluk arzettiği söylenen ittifakı ya yasal zemine oturtmak gerekir ya da yerel seçimin kendi doğasına bırakmak gerekir. Yerel seçimlerde, belediye başkanlığı veya muhtarlık seçimlerinde eskiden vatandaşlar partilere ve parti liderlerine bakmaksızın yerelde öne çıkmış insanları tercih ederdi. Yani yerelde ittifakı vatandaş zaten yapardı. Şimdi ulusal düzeyde ittifaklar yapılıyor ama gördüğüm kadarıyla yerel yine tabanda kendi ittifakını kendi yapıyor.

Millet ittifakının adayı halen Nilüfer Belediye başkanı olan ve Nilüferde başarılı olduğu için büyükşehire aday yapılan Mustafa Bozbey.

Cumhur ittifakının adayı da Recep Altepe'nin görev süresini tamamlamadan ayrılmasıyla başkan olan Alinur Aktaş.

Cumhur ittifakı Bursa'da 16 ilçede Ak Parti adayıyla seçime girecek, 1 İlçede Yenişehir ilçesinde MHP adayıyla seçime girecek.

Bursa caddeleri sayın Cumhurbaşkanının bu Cuma günü Gökdere meydanında mitingini duyuran afiş ve flamalarla süslenmiş.

CHP'li Mustafa Bozbey ile AK Partili Alinur Aktaş arasındaki en önemli tartışma konusu kentsel dönüşüm ve inşaat ruhsatları. Mustafa Bozbey Flash TV sabah kuşağında efsanevi-duayen programcı Yılmaz Tunca'nın yayınında Planları büyükşehirin yaptığını anlattı. Büyükşehir belediye başkanı Alinur Aktaş ise basına yaptığı açıklamada kentsel dönüşümde yanlış yapmadıklarını, ruhsatları ilçe belediyeşlerinin verdiğini açıkladı. Bakalım bu tartışmalar seçmen nezdinde nasıl yankısını bulacak ve sandığa nasıl yansıyacak.

Bursa'da inşaat ruhsatı konusunda yaşanan bir diğer gündemdeki tartışma da Altıparmak'ta eski stadın karşısındaki Flash TV'nin Tower Plaza'sı. Ben uzun yıllar Flash Tv'de çalıştım, onun için manevi borcum var. Henüz yargı süreci sona ermemişken yıkımı gündeme getirmenin hem hukuken yanlış olduğunu, hem de milli serveti heba etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Flash Tv Bursa'nın ve Türkiye'nin ilk özel ve yerel televizyonu olarak kuruldu ve ulusal yayınla dünyaya açıldı. Flash Tv'nin Bursa'ya katkıları çok oldu, bence şimdi Bursa'nın Flash Tv'ye vefa borcunu ödeme zamanı. Bursa'nın yarısı Artvin'li. Bu nedenle Bursa'ya Burtvin de deniliyor. Flash Tv yönetim kurulu başkanı Ömer Ziya Göktuğ'da benim gibi Artvin'li, hemşerim. Burtvinlilere güveniyorum, hemşerilerine sahip çıkacaklarına inanıyorum.

Lodoslu günler yaşayan Bursa'da ucuzluk lodosu haftaya başlıyor. Besaş noktalarında ve araçlarında halka ucuz sebze meyve verilmeye başlanacak olması hayat pahalılığına bir nebze de olsa,geçici de çare olacak.Bursa'dan yazıp ta timsahı yazmadan olmaz. Bursaspor Süper ligte13.üncü sırada, Fenerbahçe'nin önünde. Bu hafta Rize'yi ağırlayacak. Türkiye'de şampiyon olan 4 takımdan biri olan Bursaspor futboldaki eski günlerine biraz silkinirse dönebilir.

Lodoslu Bursa'dan İzmir ve Ege'ye selamlar.