Bunlar lider mi?

Yayın Tarihi 01 Haziran 2020

Şu coronavirus neler öğretti neler… Ara sıra güncel olanlarını yazıyorum; hepsini yazacak olursak şöyle birkaç ciltlik kitap olur herhalde.

Şu coronavirus neler öğretti neler

Ara sıra güncel olanlarını yazıyorum; hepsini yazacak olursak şöyle birkaç ciltlik kitap olur herhalde.

Bugün de benim için öne çıkan unsurlardan birine değineceğim

Devletleri yönetenlere “lider” demek adet olmuş; ama elbette liderlik ile uzaktan yakından alakası olmayanlar da çok; sadece hasbelkader bir seçim kazanıp (ya da kazanmış gibi gösterilip) oraya

gelmiş olanlar var; resmi sıfatları çok uzun olduğu için bunlara genellikle “lider” denip geçiliyor.

Uzun yıllar sözcüğün hakaret ya da küfür gibi kullanılmasıyla “komünist” diye anılan kollektivist ülkelerde sert, acımasız vesaire liderlerden çok söz edilmişti mesela ama, ben hiç salak denecek bir lider hatırlamıyorum o sistemde.

Tabii, “komünist” dedikleri liderlere “sert”, “acımasız vesaire diyen kişiler, kapitalizm ile yönetilen ülkelerin liderleri için hiçbir kötü sıfat kullanmadıkları gibi, bu ülkelerin çoğunun emperyalizmin paralı askeri gibi davranan liderlerini sürekli olarak alkışladılar bile! İnsanoğlu işte, illa bir tarafın taraftarı sayılabilmek için yapar böyle şeyler

Şimdi bu alkışladığımız tarafın liderleri arasında coronavirus döneminde gerekli özeni göstermediği ve önlem almadığı için onbinlerce yurttaşının ölümüne neden olan liderler var

Trump gibi, Bolsonaro gibi…

İkisi de coronavirus için “hafif bir grip” demişlerdi, ülkelerinde ölülerini gömecek yer bulamadıkları bir dönemde bile maske takmıyorlar ve maske takanlarla dalga geçiyorlardı!

Hala kendilerinden başka her şeyi ve herkesi suçluyorlar (Trump’ın Çini, Dünya Sağlık Örgütü’nü ve hatta Minneapolis Belediye Başkanı’nı suçladığı gibi!).

Brezilya “lider”i Jair Bolsonaro korkusunda maske takmaya başladı ama artık çok geç; iyi yönetemediği güzel ülke, en fazla vaka sayısına sahip 2. ülke konumuna geçti, Sao Pauloda yeni toplu mezarlar kazılıyor!

Kendinden başka herkesi suçladığına vurgu yaptığım ve benim yazılarımda hep “Trump denen Don” diye söz ettiğim lider ise, şaşkınlığından nereye saldıracağını bilemez durumda.

Son olarak, Minneapolis’te, "lider eksikliği" olduğunu savunup, "Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey, elini çabuk tutup kenti kontrol altına alır ya da ben Ulusal Muhafızları gönderip, işimi hallederim" dedi.

Polisin “nefes alamıyorum diye yalvaran siyahi yurttaşı öldürmesinin ardından çıkan olayları yorumlarken bile başkasını suçladı yani!

İnsanın Sen o çok sevdiğin orduna, önce senin yüzünden ölenlerin cesetlerini taşıt diyesi geliyor ama böyle bir şeyi düşünürken bile insaniyetten içi sızlıyor.

Sizi gidi zavallılar; hani sizin paranız her şeye yetiyordu!

Bu “lider”ler kapitalizmin öldüğünü hala kabul edemeyen arkadaş”lar

Zaten tam da bu yüzden kendileri de gidecekler.