BULUNMAZ HİNT KUMAŞI…

Yayın Tarihi 18 Haziran 2019

Rockefeller ailesinin, İngiltere, Amerika ve İsrail üçgeni ekseninde emperyalist davranışlarını gerek okuyarak, gerekse filmlerden izleyerek birçok kişi bilmektedir. Bir nevi emperyalizmin tarifi de denir buna. Ben de bugün sizlere “emperyalizmin vahşetinden” bir örnek sunmak istiyorum. Yazının başlığında bulunmaz Hint kumaşı demiştik ya, bunu biraz açalım.

Rockefeller ailesinin, İngiltere, Amerika ve İsrail üçgeni ekseninde emperyalist davranışlarını gerek okuyarak, gerekse filmlerden izleyerek birçok kişi bilmektedir. Bir nevi emperyalizmin tarifi de denir buna. Ben de bugün sizlere “emperyalizmin vahşetinden” bir örnek sunmak istiyorum. Yazının başlığında bulunmaz Hint kumaşı demiştik ya, bunu biraz açalım. Bu deyim dilimizde, paha biçilmez değerde olup, bulunması çok güç olan varlıkları anlatmakta kullanılır. Mesela halk dilinde, “şuna bak, kendini bulunmaz Hint kumaşı sanıyor” demek, içinde bulunduğu ortamın ayrıcalıklı, nadide bir insanı olduğunu belirtmek istemesi demektir.
İngiltere’de sanayi devrimi gerçekleşmiş, buhar makineleri üretilmiş ama tekstil ham maddesi sıkıntısı olduğundan pek işe yaramamıştır. Oysa Hindistan’da herhangi bir sanayi devrimi falan yok ama elle çalışan dokuma tezgâhları var. Ve milyonlarca insan bu elle çalışan dokuma tezgâhlarında üretilen malları pahalı olarak satıp,  genişçe bir pazarı elde etmiş oluyorlar ve kendi halkının refahını yükseltiyorlar. Giderek Hindistan kumaşının pahalılığı ve İngiliz emperyalizminin vahşeti öyle bir aşamaya gelmiştir ki; Hindistan’ı sömürgeleştiren İngilizler, yerli el dokumacılığını yok etmedikleri sürece, İngiliz fabrika kumaşlarına Pazar açamayacaklarını anlayınca, Hindistan’daki yerli kumaş üretimlerini yok etmek üzere, Hindistanlı dokumacıları belli bir merkezde toplayarak ve silahlı askerleri kuşatarak başparmaklarını kesmişler, onları Hint kumaşı üretemez duruma düşürmüşlerdir. Hindistan’ın yerli dokumacılığını kanla şiddetle yok ederek İngiliz malı fabrika işi kumaşlarına Asya’da Pazar açmışlardır. Böylece dünya pazarlarında Hindistan kumaşını yok edip İngiliz kumaşının egemenliğini sağlamışlar. Bir süre sonra Hindistan’ı İngiliz kumaşlarının tüketicisi konumuna düşürmüşlerdir.  Buna, İngiliz kumaşının ucuzluğu değil, İngiliz emperyalizminin vahşeti demek daha doğru olur. 
Emperyalizm, işte böyle acımasızdır. 
Not 1:  Ben 1960’larda dokuma fabrikasında çalıştığım için bir başparmağın kesilmesinin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Sol başparmağın kesilmesi demek üretim yapamamak demektir. 
Not 2: Haftaya Osmanlı döneminde, Ankara tiftik keçisinin aynı emperyalist devlet tarafından nasıl kaçırıldığını ayrıntılı olarak anlatacağım.