Bu Japonlar varya;

Yayın Tarihi 06 Temmuz 2018

Japonlar,

Ne Hristiyan,

Ne Musevi

Ne de Müslüman.

Ne Peygamberleri, Ne de kutsal kitapları var.  Ama, inandıkları insani değerler ile bütün dünyaya ders vermişlerdir. Demek ki insan olmak,  başka bir şey.  Afet ve olağan üstü hallerde Japonlar'ın inandıkları  ve onlardan öğrenilmesi gereken davranış biçimlerine bakalım;

1. AĞIRBAŞLILIK

Hiçbir dövünme ya da aşırı hareketlerle ıstırap ifade etme görüntüsü olmaz. Üzüntünün kendisi yüceltilir.

2. ONUR

Su ve yiyecek kuyruklarında disiplin. Hiçbir kaba söz ya da sert el kol hareketi yok. Sakinlikleri övgüye değerdir.

3. YETENEK

Örneğin, inanılmaz mimarlar, mühendisler vardır. Binalar sallanır ama yıkılmaz.

4. ERDEM

İnsanlar sıkıntılı süreçlerinde sadece gereksinimleri olanları alırlar. Başkaları da bir şeyler alabilsin diye.

5. DÜZEN

Hiçbir dükkân da yağmalama olmaz. Yollarda korna çalmak, sollamak yok. Sadece anlayışlı tavırlar vardır.

6. ÖZVERİLİ

Nükleer reaktörde çalışan elli kişi  tusunami sonrası deniz suyunu pompalamak için nükleer reaktörlerin içinde kalır ki ! insanlar zarar görmesin, Bu yapılanın karşılığı asla ödenmez.

7. DUYARLILIK

Lokantalar fiyatlarında indirim yapılır. Fırsatçılık yapılmaz.  Korunmayan bir bankamatiğe hiç kimse saldırmaz. Güçlüler zayıflara bakar.

8. EĞİTİM

Yaşlılar ve çocuklar dahil herkes ne yapacağını tam olarak bilir. Aynen de yaparlar...

9. MEDYA

Bültenlerde kendilerini mükemmel bir şekilde dizginlerler.  Aptalca konuşan muhabir ve spikerler  yoktur. Sadece sakin bir şekilde yapılan habercilik. En önemlisi de, durumdan faydalanarak kolay yoldan kendine pay çıkarmaya çalışan politikacılar yoktur.

10. VİCDAN

Bir mağazada elektrikler kesildiğinde, insanlar aldıkları şeyleri tekrar raflarına koyarlar  ve sessiz bir şekilde mağazadan çıkarlar.

Ülkeleri dev bir afete uğramış durumdaki Japon vatandaşlarından dünyanın alacağı çok dersler var... Siyasetçisi, mühendisi, doktoru vs hata yaptıklarında intihar ediyorlar.

Biz de kişi hatalı bile olsa mağdur edebiyatı yapıyor.

İnsanlığa önce ahlak, vicdan, onur, şeref, haysiyet lazım değil mi? Kısacası gerçekten insan olma erdemiolan bu özellikleri kendimizde görmemiz, görülmesini sağlamamız gerekmez mi? Kendi celladına susamış bir millet ayakta ne kadar kalabilir ki? Kalın sağlıcakla!