Bu gözler neler gördü

Yayın Tarihi 11 Ağustos 2020

Bizim dönem her açıdan çok şanslıdır. Zira, 68 Kuşağı sınıfındaki bizler dünyadaki birçok değişime de tanıklık ettik. Biz gaz ocağını, tel dolabı, kırmızı testiyi, çömleği gördük ve kullandık.

Bizim dönem her açıdan çok şanslıdır. Zira, 68 Kuşağı sınıfındaki bizler dünyadaki birçok değişime de tanıklık ettik. Biz gaz ocağını, tel dolabı, kırmızı testiyi, çömleği gördük ve kullandık. Yeni dönemin, yani tekniğin ürünlerinin tümünü bugün kullanıyoruz. Demem o ki eskiyi de yeniyi de bildik. Bu yüzden karşılaştırma şansını da yakaladık. Buzdolabı ile tel dolabının uçurum farkını belleğimize öylesine yazdıkki unutmak mümkün değildir. Bu değişim sadece sosyal dünyamızda olmadı, sporda da büyük farklarla önümüze geldi.1960 yılında Altay'da lisanslı oyuncuyken elime bir kağıt verdiler ve git ayakkabını al dediler. Çankaya semtindeki ünlü futbol ayakkabısı yapan Ahmet Şamar'dan ayakkabı aldığım zaman gece onunla yattığımı bilirim. Neyse... Bu arda günün yıldız oyuncularıyla antrenmanlarda olmak ne muhteşem duyguydu bir bilseniz.

Varol, Nail, Nazmi, Kazım, Coşkun, Osman, Akın... Benim hayalimdeki oyuncular. Ve ben onlarla birlikte antrenmandayım... Yıllar yılları kovaladı. Herkes bir kenara çekildi. O muhteşem oyuncuların adları yavaş yavaş sahalardan ve medyadan silindi. Bazıları bu evrenden ayrıldı. Ancak anılar insanın belleğinde kaldı.
Yeşilada oynarken Tuncer , Yavuz, Nurettin ve Faruk'u kaybettik. Şimdi onların anıları hep aramızda. Bunlar sadece sporcular, yöneticiler de rahmete kavuştular. İşin aslı şu. Herşey zaman içinde değişiyor ve çok hızlı oluyor. Bu yaşlara geldik ve yaşamda çok  önemli şeyler gördük. Yani şu gözler neler gördü neler. Bundan sonra ne görürüz bilemem ancak eski ünlülerin bir kenara itilmesine göz yumamam. Hangi alanda olursa olsun o insanlar dün herkesin gözdesiydiler. Geçen haftaki yazımda sitem yok sadece o efsanelerin unutulmaması var, hepsi bu...