Borçlar düşüncelerle ödenmez

Yayın Tarihi 27 Mayıs 2020

Borçlar zihninizi kemiren önemli sorunlardan biridir. Para harcama konusunda bazıları biriktirici bazıları ise harcayıcıdır.

Borçlar zihninizi kemiren önemli sorunlardan biridir. Para harcama konusunda bazıları biriktirici bazıları ise harcayıcıdır. Borçlar, depresyona neden olabildiği gibi çaresizlik hissi de oluşturabilir. Şahıslara olan borçlar, yaygın olarak kullanılan kredi kartı borçları, ihtiyaç kredileri vs... Bazen kendinizi borçlar yüzünden büyük bir çıkmazın ortasında hissedebilirsiniz. Borçları gözünde fazla büyütmek ya da hiç umursamamak şeklinde iki farklı tutum ve bunların da önemli etkileri bulunmaktadır.

Borçlarını fazlasıyla dert eden, o an için çözüm üretemeyeceğini bildiği halde sürekli kendine işkence eden insanlar ciddi psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Sürekli takıntı halinde borçlarını düşünen kişiler hem hayattan zevk alamaz hale geliyorlar hem de sosyal ilişkileri bozulabiliyor.

Borçlarını hiç düşünmeyenler ise problemi ertelemek bir yana görmezden geliyorlar. Bunun sonucunda bütçeleri daha fazla açık veriyor ve problem daha da büyüyor. Nihayetinde bir çözülme noktası yaşanıyor ve tüm hayatları kalıcı hasara uğruyor.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle gerçekçi olmak ve durum ne ise onu kabullenmek gerek. Bunun için gelir-gider tablosu ve borçlar yazılarak gerçek bütçe hesaplanmalıdır.

Gereksiz giderler saptanmalı ve temel ihtiyaçlar dışında harcamalar yapılmamalıdır.

Tasarruf yöntemleri uygulanırken bazı lükslerinizden bir süreliğine vazgeçmelisiniz. Dolayısıyla her şeyi gözden geçirmelisiniz.

Gerekli olanla, gerekli olmayanı birbirinden ayırın. Temel ihtiyaçlarınızı karşılayın ve ilk olarak borcunuzu ödemeye yönelik hareket edin. 

Borçlu olmanın getirdiği sıkıntı ve üzüntüyü biraz olsun hafifletmek için kendinize küçük bir şey dahi almayın. Duygusal harcamalardan en çok bu süreçte uzak durmanız gerekir. 

Borçlarınızı ve yeni ödeme planlarınızı belirlerken cimrileşmemeye de özen gösterin. Borçlarınızdan kurtulmaya çalışırken sosyal ilişkilerinizin bozulmasına neden olmayın. Önemli olan burada dengeyi oluşturabilmektir. Harcarken planlı olmanız gerekiyor. Yeni davranış biçimi tavrınızı belirleyin ve dengeli davranın. Şimdi derin bir nefes alın ve harekete geçin. Her şeyin daha iyi olduğunu göreceksiniz...