Bitmeyen stat

Yayın Tarihi 09 Mart 2021

Mahalli Ligler üç büyük kentte oynanırken belki de futbol daha heyecanlı yaşanıyordu. Belki de bu mahalli maçlara seyirci ilgisi daha da etkindi. Bizler o yılları 1959 yılına dek soluk soluğa yaşadık. O dönemlerde İzmir'deki takımlar tüm maçlarını Alsancak'ta yapıyorlardı. Stadın zaman içinde seyirci kapasitesi de büyütülürdü. En son 12 bin kadar seyirciye kadar çıkarılmıştı. Ancak stat 4 yıldır bitirilmedi. Göztepe Stadı'nın faal hale gelmesinin yanında, Alsancak ve Karşıyaka statları bir türlü bitmiyor. Kaplumbağa misali adımlarını bir türlü tamamlayamıyor. Statlar daha uzun süre dinlenmeye devam edecek gibi duruyor. Sahipleri ise sürekli olarak hayaller içinde o faal günleri bekleyecek.
Futbolun İzmir'de ilk kez oynanması ve bu noktadan ülkeye dağılmasının bile hatırı olmadığı belli. Bornova Stadı olmasa İzmir takımları maçlarını nerede yapacaklardı acaba... Federasyonun aslında bu konulara da el atması gerekir. Takımların ekonomisini sorgulayan bu kurum neden tesislerle ilgilenmez hayret doğrusu. Adana'da bir çırpıda biten stat İzmir'de bir türlü bitmiyor. İzmir milletvekilleri de bu konuda oldukça sessiz. Sanki İzmir'i temsil etmiyorlar gibi sürekli gökyüzündeki yıldızlara bakıyorlar.
Yazık, bu tesisler zaman içinde eskimeye başlayacak. Aktif olması gereken futbol alanlarındaki heyecan da yok olup gidecek. Bu kentin bünyesindeki ilgili yöneticileri de kendilerini geri çekecekler ve İzmir eski güzel günlerini bulamayacak. Bu ülkeye çok sayıda yıldız oyuncu veren İzmir bu olumsuz hava içinde ülkeye yeni isimleri katamaz duruma gelecektir. Son sözümüz; bu iki stadın bitirilmesi ve sahiplerine verilmesi gerekir. Yoksa stat durmaktan eskiyecek.