"Birlikte başarıp birlikte yürüyeceğiz"

Yayın Tarihi 04 Mart 2021

KKTC'de bir haftalık süreçte meydana gelen gelişmeler ile bize ulaşan ve basında yer alan haberlerin özeti şöyle;

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, cuma günü saat 14.30’da AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles’i makamında kabul edecek.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dr. Berna Çelik Doğruyol tarafından yapılan açıklamada, gerçekleşecek olan görüşmede AB ile ilişkilerin yanı sıra hellim ve aşı meselelerinin ele alınacağı duyuruldu.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu Di Carlo ve Lacroix ile görüştü. KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Siyasi İşler ve Barışı İnşa İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Rosemary Di Carlo ve Barışı Koruma Operasyonlarından Sorumlu Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix ile dün iki ayrı video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Ertuğruloğlu muhataplarına 27-29 Nisan 2021 tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilecek 5+BM gayri resmi görüşme öncesi KKTC’nin görüşlerini aktardı.

Bakan Ertuğruloğlu, muhataplarına, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin de belirttiği üzere, 5+BM formatındaki gayri resmi görüşmenin amacının taraflar arasında ortak zemin bulunup bulunmadığının tespit edilmesi olduğunu ifade ederek, KKTC’nin toplantıya iyi niyetli ve yapıcı bir tutumla katılacağını vurguladı. Bakan Ertuğruloğlu, sürecin bu kez farklı olması gerektiğini belirterek, olası bir müzakere sürecinin iki tarafın egemen eşitliği temelinde başlamasının kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşmaya varılmasına hizmet edeceğine inandığını vurguladı.

Bakan Ertuğruloğlu, Jean-Pierre Lacroix ile yaptığı görüşmede ise, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün ülkemizdeki faaliyetlerine ilişkin görüşlerimizi ayrıca kayda geçirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2021 Mali İş Birliği Protokolü’nün imzalanmasının ardından açıklama yaparak, protokolün içeriği hakkında konuştu. Anlaşmada temel hedefin yatırımlar ve reel sektörün desteklenmesi olduğuna dikkat çeken Oktay, amaçlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kendi ayakları üzerinde durabilen, kendine yetebilen bir ekonomi oluşması için katkı verdiklerini ifade etti.

2 buçuk milyar TL yeni kaynak ayrıldığını aktaran Oktay, geçen yıl imzalanan protokolden bu yıla devredilen 750 milyar TL kaynağın da tekrar aktarılacağını söyledi. Protokolün, özellikle ulaşım, haberleşme, ticaret, sanayi, gençlik ve spor, yerel yönetimleri güçlendirecek eylemlerden oluştuğunu belirten Fuat Oktay, KKTC’de yeni bir organize sanayi bölgesi kurulması için enerji ve teşvikle altyapı destekleri sunulacağının altını çizdi.

Oktay, “E-Devlet, uzaktan eğitim kapsamında ilk, orta ve lise eğitimin devam edebilmesi kapsamında KKTC EBAA iş birliği, yerel yönetimler ve Türkiye Belediyeleri ile iş birliği, Koronavirüs şartları kapsamında küçük ölçek işletmelerin faaliyetlerine devam edebilmesi için çalışmalar yapılacak” diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın KKTC’ye bir ziyaret gerçekleştireceğini de açıklayan Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şunları söyledi:

“Organize sanayi bölgesi, ekonomide çarkların dönmesi. Ayrıca Koronavirüsle mücadele ve yaraların sarılması anlaşma kapsamındadır. Türkiye’nin sağlık alanında imkanı neyse KKTC’liler de hissetmelidir. Türkiye’deki sağlık şartları ne ise aynı şartlar Kıbrıslı Türkler içinde geçerlidir. Kıbrıs Türkünün geleceğe güvenle bakarak, barış, huzur ve refah içinde yaşaması için garantör ülke olarak elimizden geleni yapacağız. Protokolün başarıya ulaşması en büyük arzumuzdur. "

Avrupa Birliği’nin KKTC’ye gönderdiği Koronavirüs aşıları hakkında da konuşan Oktay, “Gönderdikleri aşı sayıları aşı hibeleri ortada. Avrupa Birliği zikretmeye bile değmeyecek aşı göndermiştir. Sanki tüm adayı aşılamış gibi reklamlar yapılıyor ama ortada hiçbir şey yok" dedi. Nisan sonu Cenevre’de gerçekleşecek olan 5+BM konferansını da değerlendiren Türkiye Oktay, “Adada siyasi eşitliğin sağlanacağı kadar hak ve hakkanet mücadelemizi sürdüreceğiz. Adada iki devletli egemen eşitlik temelinde son derece açık ve nettir. Birlikte başarıp birlikte yürüyeceğiz. Fikir birlikteliğimiz bakidir. Maraş’ın hayat bulmasından asla vazgeçmemiz söz konusu da değildir. Maraş, Kıbrıs Türkünün toprağıdır" diye konuştu.