Bir siyasetçi hatırına tekrar…

Yayın Tarihi 21 Ağustos 2019

​​​​​​​Bazı siyasetçi kardeşlerim önceki gün yayınlanan yazımı okuyunca alınmışlar… “Lütfedip” aradılar; “hepimiz aynı değiliz ya!” dediler. Ben de “ateş olmayan yerden duman tütmez” dedim, bu defa iyice bozuldular.

Bazı siyasetçi kardeşlerim önceki gün yayınlanan yazımı okuyunca alınmışlar

Lütfedip” aradılar; “hepimiz aynı değiliz ya!” dediler.

Ben de “ateş olmayan yerden duman tütmez” dedim, bu defa iyice bozuldular.

Bizim meslekte internetten “copy/paste” yapıp yazı yazan arkadaşlara da rastlıyoruz; o yazıda buna vurgu yapıp, bunlar tamamen “Lived by Dogan” demiştim; bir tanesiyle sohbet ederken onu hatırlattı, sadece siyaset yazmadığıma vurgu yapıp, “senin böyle İngilizce esprilerin de meşhur, “kişisel gelişim” odaklı yazıların da” dedi, birkaç tanesini (şaşırtıcı bir biçimde en ince ayrıntılarına kadar) anımsatıp, “keşke yine okuyabilsek” dedi.

En çok sevdiği, siyaset dışı herhangi bir yazıydı… Ama okumayanlar için bir kez daha yineleme sözü verdim; arz ediyorum efendim:

Bugün uzun zamandır küs olduğunuz insanlara aniden selam verip onları “şoke edin”.

Bugün hiç tanımadığınız insanlara gülümseyin, bir çocuğu durup dururken sevindirip, bir hanımefendiyi hiç beklemediği bir biçimde “onurlandırın”.

Bugün, mutlaka ölülerinize gidin, mezarları çok uzaklardaki başka kentlerdeyse, o zaman siz de hiç tanımadığınız bir kabri ziyaret edin.

Ateistseniz, inananların neden bu kadar huzurlu ve güvenli olduklarını anlamaya çalışın; “mümin”seniz “inanmayanların” inançtan nasıl olup ta uzaklaştıklarını…

Rakip takımı tutan bir arkadaşınıza, tuttuğu takımın kaşkolunu armağan edip, “sizin forvetiniz keşke bizde olsaydı” deyin.

Terkettiğiniz sevgilinizden özür dileyip, yaptığınız bütün hakaretlerin “insanca bir terbiyesizlik” olduğunu, onun aslında hayatınızda karşılaştığınız en iyi insanlardan biri olduğunu itiraf edin.

Paketinizden bir-iki tane sigara çıkarın, avucunuzda hiç acımadan parçalayıp, çöpe atın.

Biraz yürüyün.

Herşeye rağmen hayatta olduğunuza şükredin.

Kentin yoksul mahallelerine girin, kimseye göstermeden yere kasten para düşürün.

Sağcıysanız “bu memleket için can veren” komünist gençler için de fatiha okuyun, solcuysanız “hep borçlu kaldığınız” anne-babalarınızın sağcı olduğunu hatırlayın.

Eski bir yün kilime, bir gaz lambasına ya da sararmış bir fotoğrafa dokunarak “eski zamanlar”daki hayatınızı aklınıza getirin ama asla pişmanlık hissetmeyin.

Bir kitap satın alın, sonra da onu, bir belediye otobüsünde, metroda ya da parktaki bankta “unutun.”

Bu ülkede yaşamanın coşkusunu hissedin, kalem gibi incecik minareli camileri seyrederken duyduğunuz sevgi ve saygıyı, antik bir duvarı ya da sütunları okşarken de duyumsayın.

Bugün geleceğinizi düşünün ama, asla takılıp kalmadan, peşin peşin endişelenmeden.

Böyle şeyler yapın; yapmayı deneyin.

Biraz çabalayın.

En azından "başka bir boyutu denedim", "değişmeye uğraştım" diyebilmek için.