BİR PORTRE

Yayın Tarihi 30 Nisan 2019

Yerel seçimlerin üzerinden 1 ay geçti. Tüm Türkiye de yeni seçilen Belediye Başkanları çalışmaya koyuldular. Kimsenin hayal edemeyeceği ilginç bir sonuç da Tunceli’den çıktı. Çoğunuzun bildiği gibi Tunceli ilginç bir yer. Türkiye’de okuma yazma oranının en yüksek olduğu yer. Dolayısıyla düşünen insanların çok olduğu bir yer. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun memleketi olan bir yer. Orada seçimleri, TKP’li Fatih Mehmet Maçoğlu kazandı. Artık Türkiye’nin 81 vilayetinden 1 tanesi Komünizme inanmış bir Başkan tarafından yönetiliyor. Kendisine başarılar diliyorum. Başarılı olması halinde de, Türkiye’nin özgürlük alanının genişleyeceğine inanıyorum.

Geçmiş yıllarda, henüz daha ortaokul son sınıf sıralarındayken,  Salihli lisesine gelmiş ve 3 yıl kadar (1961-1965) müdürlük yapmıştı. O da Tunceliliydi. Çok değerli bir insandı. O nedenle çok sevmiştik. Gerek öğreticilik anlamında, gerekse davranış anlamında, adeta öğrencilerin idolüydü. Tabi benim de. Nasıl olmasın ki? İlk geldiği yıl, okulların yaz tatiline gireceği gün, tören alanında, hepimizi toplayarak, bir konuşma yaptığını hatırlarım. Önünde tahminen 40-50 kitap vardı. Bir tanesini alıp, bize gösterdi. Kitabın ismi “AKZAMBAKLAR ÜLKESİNDEKİ FİNLANDİYA” idi. Kitabı bize 5 dakikada özetledi. Hatta Atatürk, döneminde, Türkçeye çevrilen bu kitabı, eğitim müfredatına alınmasını emretmişti. O vakitler, kitap çok ilgi görüyordu ki, Kur'an-ı Kerim'den sonra en çok okunan kitap haline gelmişti. Kitabı kapatıp arkasından da hepimize hitaben; “Arkadaşlar, bu yaz tatilinde, kitap okumak isterseniz, size demin göstermiş olduğum Finlandiya ilgili kitabı okuyun. Orada öğreneceğiniz çok şeyler var” dedi, ilave etti; “Ülkemizin nüfusu hızla artıyor. Bu nüfusu beslemek için, ne tarımsal anlamda, ne de sanayi anlamında yeteri kadar yatırımımız yok. Yatırım olmayınca üretim de az. Sizler, okulu bitirdikten sonra mutlaka üniversitelere gidin. Mutlaka yüksekokul bitirin. Çünkü önümüzdeki yıllar, bu nüfus artışı ile ülkede işsizlik çoğalacaktır. Yakın zamanda, lise mezunları, tuvalet bekçiliği bile bulamayacaktır” demişti. Bu cümlesi mıh gibi aklıma çakılmıştı. Bu müdürün ismi, aşağıda özgeçmişini kısaca sunacağım gibi, 2013 yılında yaşamını yitiren Halil İhsan Begimgil idi. 

HALİL İHSAN BEGİMGİL KİMDİR? 

 1926'da Çemişgezek’te doğdu. Balıkesir Öğretmen okulundan Tarih Coğrafya bölümünden mezun oldu. Kendi memleketinde Lise Müdürlüğü yaptı. Sonra Turgutlu’da, Salihli’de, Karaman’da, lise müdürlükleri yaptı. Eskişehir’den sonra İstanbul’da öğretmenliğini sürdürdü. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine devam etti. İyi derece Fransızca bildiğinden, Fransızca ve felsefe öğretmenliği yapmıştır. Hatta doktora için yurt dışından gelen öğrenciler, onun Tarih bilgisinden yararlanarak tez hazırlamışlardır. Bir ara siyasete soyunmuş ve Tunceli’den Bağımsız milletvekili adayı olmuştur. Türkiye için büyük bir değerdi. Onu tanıma fırsatı bulduğumdan kendimi şanslı hissederim. Ne yazık ki, böyle değerler giderek azalmakta, yok olmaktadırlar. Oğlunun ve torunlarının İstanbul’da yaşadıklarını öğrendim. Bazı bilgileri de onlardan aldım. Kendilerine teşekkür ediyorum. 

Not: CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ve arkadaşlarına yapılan saldırıyı, şiddetle kınıyorum.