Bir kentin gizli tarihi  Kitaplar arasında… 

Yayın Tarihi 31 Mart 2021

Şu pandemi günlerinde kitaplar arasında dolaşmak ilaç gibi geldi. Eminim sizin de başucu kitaplarınız olmuştur. Pandemi kelimesi de bu dönem dilimize giren yabancı kelimelerden. Rahmetli Asım Bezirci olsaydı çok kızardı. Sivas’ta 2 Temmuz 1993’de yakılan aydınlar arasında olan Asım Bezirci Türkçe’ye bir çok güzel kelime kazandırmıştı. Pandemi karşılığı kullanılan salgın kelimesi tam anlamı karşılamıyor. Belki genel salgın kelimesi olabilir. Ülkeler arası, Kıtalararası salgın demek. Eskiden veba deniyordu. Veba arapça genel salgın demek. Pan latince tam, tüm demek, demos ta halk, nüfus demek. Veba’yı attık, pandemiyi aldık!? 

Veba çok geniş anlamlar bütününü anlatıyor: müsibet, büyük kaza, taun, büyük deve sürüsü, kolera, salgın hastalık, iğrenme, tiksinme, töhmet anlamlarını içeriyor. Türkçe kelime karşılıklarını kullanmaya özen göstermeyi öneriyorum ben. 

                             *   *   * 

Başucu kitaplarımdan biri “Bir Kentin Gizli Tarihi” şiir kitabı. Haluk Işık’ın Smirna yayınları arasından çıkan kitabı kendi deyimiyle bir ömür boyunca sürdürdüğü şiir emeğine ve yayınlama ihmaline karşı bir özür belgesi.  

Haluk Işık’ı İzmirliler, Karşıyakalılar çok iyi tanıyorlar. Dillere pelesenk olmuş ve Nazım Hikmet’in sanılan şiiri “Sen 9 Eylül dersin iki kelime/ ben değişen yazgı anlarım/ özgürlük anlarım bağımsızlık/ sen İzmir dersin iki hece/ ben sevinçten ağlarım” dizeleri ona aittir.  

Şiir kitabı kendi içinde ilkleri barındırıyor. Bazı şiirlere karekod konmuş. Cep telefonunuza kare kodu okutuyorsunuz ve sevgili Hülya Savaş’ın sesinden Haluk Işık’ın şiirlerini dinliyorsunuz! 

                               *   *   * 

“Gereksiz Taramalardan kaçınamadım” Cihan Demirci’yi tanıyorsunuz, değil mi? Mizah öykücüsü ve karikatürist.  Şu salgın döneminde üretmeye devam etti ve sağlık çalışanları da onun emeklerinin değerini bildi. İstanbul Tabib Odası’nın ödül verdiği Cihan Demirci psikolojik destek almak isteyenlere ilaç gibi geliyor. Hani sevili rahmetli Oğuz Aral vardı, Gırgır mizah, karikatür dergisi vardı, cebimizdeki son kuruşla alır bir solukta teneffüs aralarında okurduk. Oğuz Aral usta, genç karikatüristlere “Gereksiz taramalardan kaçının” diye öğüt verirdi. Cihan Demirci mizah diline “Geyik Muhabbetleri” kazandırmış bir arkadaşımız. “Deli gömleği ütü istemez” okuyun okuyabildiğiniz kadar, yalnız okurken karnınızı tuta tuta gülmenize engel olamam, onu bilin! 

                               *   *   * 

Yine şu genel salgın döneminde kitap nasıl basılacak, kim yazdığı eseri yayınlanmış halini görecek, diye endişe edenlere harika bir çözüm sunan bir yayınevi ile karşınızdayım: İzmir Yazarlar Kooperatifi! 

Hani arsa almaya gücünüz yetmiyorsa birleşiyor ve kooperatif kuruyorsanız, hani ev yapmaya gücünüz yoksa birleşip kooperatif kuruyorsanız, kitap için de kooperatif kurulduğunu duydunuz mu? Duymadıysanız ben duyurayım; Sevgili Ercan Doğu’nun kurucularından olduğu İzmir Yazarlar Kooperatifi güzel bir alternatif sunuyor. Ercan Doğu’yu gazeteci arkadaşlar İzmir Valiliği Basın Müdürü olarak tanır. Ben onu emekli olsa da sevgili arkadaşı olarak, şair olarak tanırım. Sevgili rahmetli Savaş Abi(AY) ile yaptığımız Gazeteci Şairler gecesi videosu halen yutub’da yayında. Falsah Tv deyince görüntüler biraz flu ama yine de şiir gecesi izlemek isteyenler için nostalji içerir kaydıyla izlenebilir. Ercan Doğu bu kez Kıymıjı Balık- Dedemin Yarısı öykü kitabıyla karşımızda.  

                         *   *   *  

Masamın üzerinde, sehpada, elimi uzattığımda ulaşma mesafesinde rafta kitaplar arasındayım. Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ı, Ernest Hemingway’in Silahlara Veda’sı bunlar arasında.  

Bir duruşma sonrası Aydın Germencik’ten gelirken bir okuldan bir Profesör arkadaşla uğradığımız Selçuk’ta bir aydınla karşılaştım. Anadolu ne cevherler barındırıyor gördüm. Araştırmacı-tarihçi yazar A. Munis Armağan’ın kitaplarını armağan etti bana. Anadolu’da Türk Boyları ve Oğuzlar, Anadolu Tarihinde Tire Yahudileri, Anadolu İslamı, Tire Darphanesi ve Tire’de Yeniçeri Köyü ve Devşirmeler kitapları tarih yolculuğu yapmak isteyenler için harika bir serüven sunuyor. Teco katkılarıyla basılan kitaplar dünyası okudukça hayretler içinde kalacağımız bilgiler içeriyor.