"Bir hayalim var"

Yayın Tarihi 25 Mart 2020

Çok kez duymuşsunuzdur, belki de size daha önce söylenmiştir: "Beyin gücüyle istediklerini elde edebilirsin!”

Çok kez duymuşsunuzdur, belki de size daha önce söylenmiştir: "Beyin gücüyle istediklerini elde edebilirsin!”

''Ne yani isteyeceğim, sonra da olacak öyle mi? Sayısal'dan para çıksın o zaman bana!" Saçma mı geldi? Bence de... Ancak saçma olan şey aslında istemek değil, istenilen şeydir.

Genellikle istediğimiz şeyler bir hayli somut, belirli bir zaman sınırıyla hatları çizilmiş, içindeki kurgu ve karakterler hazır biçimde zihnimizde yer ediyor ve biz en ufak bir sınır ihlalinde isteğimiz şeyle aramızdaki mesafeyi açmak zorunda kalıyoruz. Peki neden? Çünkü hayal kurmayı durduruyoruz.

Hadi şimdi bir parça geçmişe gidelim. Çocukluğumuzda gökyüzüne baktığımızda bulutları çeşitli şekillere benzetme oyununu oynardık. Gökyüzünde bulutlardan dinazorlar, gemiler, evler yaratırdık. Nasıl oluyordu da bir parça su buharından oluşan gaz kütlelerini arabaya, eve, hayvana dönüştürebiliyorduk? Çünkü hayal kurabilmek için somut bilgiye ya da gerçekliğe ihtiyaç yoktur. Hayal kurmak için tanıdık yüzlere, isimlere, güvenli yollara da gerek yoktur. Hayal kurmak için tek ihtiyacınız olan şey, ne hissetmek istediğinizi bilmek...

Örneğin oynadığı şans oyununda kazanmak isteyen kişi aslında para istiyordur. Peki parayı ne için istiyor olabilir? Mesela ev almak, dünyayı gezmek, iş kurmak, rahat bir yaşam istiyordur. Devam edelim; ev alınca, dünyayı gezince, iş kurunca nasıl hissedecek kendini? Keyifli, güvenli ve kaygısız. Peki bir şey sormak istiyorum. Aynı kişinin  böyle hissetmesini sağlayacak başka alternatif yollar olabilir mi? Mesela bu kişi eski bir tanıdığı ile karşılaşıp bir iş fırsatından haberdar olabilir ve yeni bir fikir üreterek kendi işini kurabilir, para kazanabilir, kazandığı parayla ev alabilir, dünyayı gezebilir. Böylece kendini güvenli, keyifli ve kaygısız hissedebilir. Çok mu hayalperest geldi bu size? Oysa bu tarz kurgular tahmin ettiğinizden çok daha fazla yaşanıyor.

Burada asıl önemli olan  şey kişinin hayale giden yoldan ziyade, hayali getiren sürece odaklanmasıdır. Sayısal'dan para tutturmak, hayalin kendisi ya da süreç değil, sadece bir yoldur. Eğer sadece yola odaklanırsanız, her Sayısal oynayışınızda para çıkmadığında, kendi işinizi kuracağınıza, ev alacağınıza, dünyayı gezeceğinize yönelik beslediğiniz güvenli, keyifli, kaygısız ve rahat hissetme hayaliniz baltalanır, sonuçta hayal kırıklığı yaşarsınız ve duygusal açıdan motivasyonunuzu yitirdiğiniz için alternatif yollar üretemez, hayalinizle aranızda ki mesafeyi açmış olursunuz. Hatta bazen tamamen koparabilirsiniz. Hal böyle olunca da başarısızlık, yetersizlik ve çaresizlik duyguları gelir yerleşir ve döngü kendini yineler.

Hayal kurun ama hayali bildiğiniz gerçeklerden, cebinizdeki paradan, içinde bulunduğunuz yerden ve zamandan ayırın.

Hayal kurun ama hayalinizi olumsuz geçmiş tecrübelerinizle beslemek yerine, gelecekle ilgili hiç düşünmediğiniz, mantıklı bile olmak zorunda olmayan yeni ihtimallerle besleyin. Mutlu hissetmek için referansınız gelecek olsun, geçmiş değil.

Hayal kurun ama hayallerinizi nasıl hissetmek istiyorsanız o şekilde düşünerek yaratın. Üstelik bunu yapmak bedava, harcarken cimri olmanıza hiç gerek yok.

En önemlisi hayallerinizde kimseye hesap vermeye, kimseyi ikna etmeye ve inandırmaya da ihtiyacınız yok. Siz inanın yeter! Sadece hayal etmeyin, o hayali yaşayın..