Bir emekli kaç çeyrek?!!! 

Yayın Tarihi 20 Ocak 2021

Bir emekli kaç çeyrek?!!! 

Emekli olan anlar, emekli olmayan emeklinin halinden anlamaz! 

Emeklinin aldığı maaş, çalışmadan, kahve köşelerinde oturarak aldığı maaş değil,  ortalama 25 yıl fiili çalışmasının karşılığı aldığı maaştır. Bu, yıllar boyunca kendisinden yapılan kesintilerin karşılığıdır.  

Emeklinin isteği; ister kamu emeklisi olsun, ister özel sektör emeklisi olsun işe girişte yapılan sözleşmede; sen bana emeğin karşılığı şu kadar yıl çalış, her ay da belli bir miktar maaşından kesinti yapayım, emekli olduğun zaman da ben sana bu yıllar içinde nemalandırdığım paralarını emekli aylığı olarak ödeyeyim, diye yazılanların yerine getirilmesidir. 

Bunu şundan yazıyorum, sanki emeklinin isteği lüksmüş gibi, sanki emekli hakkı olmayan bir parayı istiyormuş gibi bakanlar için yazıyorum. Böyle bir şey yok. Kim kime hak etmediği bir şeyi verir, kim kimden hak etmediği bir şeyi ister.  

O yüzden emeklinin isteği hukukidir, hakkıdır.  

                *   *   * 

CHP İzmir milletvekili Atila Sertel emekliler için bir kanun teklifi verdi. Atila Sertel bir muhalefet partisi milletvekili, umarım ki muhalefet de olsa teklifi doğru ise meclis dikkate alır ve emeklinin lehine kanunlaşır. Ama Atila Sertel bunun böyle olmayacağının bilincinde, hatta Emekli Sendikaları da bilincinde. Tüm Emekli-Sen Sendikası Bornova Şube Başkanı Mehmet Düşünceli “Kanun teklifi reddedilse bile emeklilerin içinde bulunduğu durumun kamuoyunun gündemine getirilmesi bizler için önemli.” diye düşüncelerini dile getirdi.  

                     *   *   * 

Atila Sertel iki dönemdir milletvekilliği yapsa da hala genç bir siyasetçi. Gençlik yıllarından beri halk için yaptığı siyaseti meslek olarak gazetecilikle sürdürdü. Belediye başkan danışmanlığı, Gazeteciler cemiyeti başkanlığı, gazeteciler federasyonu başkanlığı yaptıktan sonra siyasette daha aktif yer aldı ve CHP’den parti içi engellemelere rağmen ön seçimden başarıyla çıkarak milletvekili seçildi.  

Genç ve mesleklerinde başarılı olanların siyasette de hak ettikleri yeri almaları gerekir düşüncemden hareketle ben de çalıştığım medya kurumlarında elimden geldiğince kendisine destek olmaya çalıştım. Bazen gıyabında destek oldum, bazen televizyonlardan sesini duyurmasına vesile oldum. Bu güne kadar beni ve kendisini destekleyenleri pişman etmeyen siyasetçilerdendir. Sonucu ne olursa olsun çok çalışması, işlevsiz gibi gözüken mecliste, meclise saygı gereği ve meclisin işlevinin gereği gibi olmasına inandığından yasal ne hakkı varsa kullanan bir siyasetçi. Emekliler hakkında çalışmaları da bu kapsamda. Ben de bir emekli olarak sevgili Atila Sertel’in bu çalışmasını kamuoyu ile paylaşmak istedim.  

                                              *   *   *    

Açlık sınırı üç bin lira, en düşük emekli maaşı binbeşyüz lira. Açlık sınırının yarısı kadar! Atila Sertel bunu vurguladıktan sonra şu çarpıcı değerlendirmede bulunuyor:  

 “Türkiye’de açlık sınırı 3 bin lira. Ülkemizde 13.2 milyon emekli var ve bunların 7 milyon 900 bini asgari ücretin yani açlık sınırının altında maaş alıyor. En düşük emekli maaşı bin 500 lira. Açlık sınırının çok altında ve emeklilerin yaşamları kötü koşullarda. Bu nedenle en düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çekilmelidir. AKP iktidara geldiğinde en düşük emekli maaşı ile 8 çeyrek altın alınabiliyordu. Bugün gelinen noktada en düşük emekli maaşı ile ancak iki çeyrek altın alınabiliyor. AKP iktidarı alım gücü olarak emekliden altı çeyrek altını çalmıştır!” 

Emekliler bu çelişkilerin giderilmesini, sorunlarına çözümü istiyor ve bekliyor.