Bir çoban ateşi: Alaattin Yüksel!

Yayın Tarihi 23 Aralık 2015

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan ve Pazartesi'ye sarkan CHP İzmir İl Kongresi'nde kazanan çoban ateşi oldu!

Nedir çoban ateşi?

Dağda birbirlerine nerde olduklarını bildirir çoban ateşi. Bir sıcak çay, çorba isterseniz, yönünüzü bulmak isterseniz çoban ateşine doğru gidersiniz.

İşte Alaattin Yüksel kendisinin ve içinde yer aldığı siyasi oluşumun zor zamanlarında hep çoban ateşi yakmış, çoban ateşlerini çoğaltmış ve siyasetini bunun üzerine koymuş bir isimdir.

* * *

CHP İzmir İl Kongresi'nde kazanan Özgürlükçü Sol oldu.

Alaattin Yüksel’in CHP içindeki siyasi mücadelelerini iyi tahlil eden gözlemciler bunun bir tesadüf olmadığı sonucuna varırlar.

2005 yılında Küba gezisinde iken Deniz Baykal tarafından il başkanlığı görevinden alınan Alaattin Yüksel’in siyaseten bittiğini düşünenler hayli şaşırdılar. Çünkü O, Likya’nın sönmeyen ateşi gibiydi. Tam söndü dendiği anda küllerinden doğardı.

* * *

CHP İzmir İl Kongresi'nde sadece il başkanlığı yarışı yaşanmadı. Önce 2016 Ocak büyük kurultayı yarışı ve devamında da 2019 seçimleri için pozisyon alma yarışı yaşandı.

İzmir kongresi etkileri ile İzmir’i çok aşan bir boyutta idi. Bunu önümüzdeki Ocak ayında daha net göreceğiz.

Siyasi tahlil yaparken süreci iyi bilmeliyiz. Gelişimi takip edersek bazı şeyler bizim için sürpriz olmaz.

Yönetim kuruluna seçilen çoğu arkadaşı yakından tanıyorum. Uzun yıllar sadece partili kimlikleriyle değil kendi mesleklerindeki duruşlarıyla, kişisel yaşamlarındaki sosyal demokratlara özgü tutarlı davranışlarıyla kendilerini ispatlamışlardı. İşte şimdi görev zamanıydı ve göreve seçildiler. Seçilirken de zorlukları aştılar, biraraya gelmesi mümkün olmayan ama konu komplo olunca biraraya gelenlerin çemberini kırarak hem de.

Bu kongre için daha çok şey yazılıp çizilecek. Bu kongrenin yankısı başka illerde de hissedilecek. Ve bu kongrede seçilenler aynı iradeyi devamında da sürdürürlerse hem partinin hem de ülkenin bahtsız talihine el koyacaklar. Böyle gitmez diyecekler.

* * *

CHP sahipsiz değildir. Türkiye sahipsiz değildir.

Cumhuriyeti ve demokrasiyi tam bağımsızlık değerleriyle buluşturan, birarada yaşama kültürünü ve iradesini özgürlükçü ortamda sağlayan bir çıkış: CHP’nin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kendini tanımladığı Ortanın Solu gibi Özgürlükçü Sol ile buluşması bildirgesi olacaktır.

Bunun yolu da bu yola çıkanların daha çok insanı çoban ateşi etrafında toplamaları ile olacaktır. Şimdi bu seçilen kadroya ve Alaattin Yüksel’e çok önemli görevler düşüyor.

Bu kongreyi İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kişisel girişimleri ile açıklamaya çalışanlar hala siyasi tahlil yerine ucuz polemik peşinde koşanlardır. İki arkadaş arasında kalıp birini tercih etmek kişisel duygularla açıklanmaz. Aziz Kocaoğlu tercihini siyaseten yaptı. İzmir’i ve CHP’yi ülke genelinde ileri bir noktaya taşıyacak ekibin içinde bir nefer gibi çalıştı.

* * *

Daha geçen ay Kasım’da Çeşme’de yapılan Özgürlükçü SOL arama konferansının etkilerini gördük İzmir İl Kongresi'nde. Aynı gücü ve etkiyi büyük kurultayda da göreceğiz. Bunun şartı da, aynı düşünceleri paylaşanları daha çok toplamaları ve dar kadro hareketinden çıkmaları ile olacağı su götürmez bir gerçek. Aziz Kocaoğlu ve Alaattin Yüksel bu iradeyi gösterecek siyasi tecrübeye sahip iki çoban ateşi!