Bir bürokratı eleştiriyorum...

Yayın Tarihi 29 Nisan 2016

İsmi Buğra Gökçe... İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı... Twitter'da Buğra Gökçe kendini şöyle tanımlıyor; (aynen alıntı); Şehir Plancısı (Phd), İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yrd. gözü İzmir'de, aklı İzmir'de, doktorası şehirde... Yaşadığı şehir; İzmir-Başkent Ankara, 16.071 kişi takipçisi, 961 kişiyi de kendisi takip ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratı olan Buğra Gökçe'yi bende takip ediyorum. Genel sekreter yardımcısı olması vesilesi ile bir ortak arkadaşımızın bir çalışmayı retwetlemesi sonrasında takibine başladım. Buğra Bey donanımlı bir genç arkadaşımız, İzmir’e Ankara Çankaya Belediyesi'nden gelen çalışkan bir belediye bürokratı olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda da zeki ve becerikli, yabancı dili de her ne kadar seri konuşamaz ise de iyi derecede diyebiliriz. Bildiğim kadarı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki konumu gibi büyük ve önemli bir konumu ilk defa yaşıyor. Kökeni Ankara olması ve genç dinamik yapıda olması bürokrasiyi de öğrenmiş olması hesabı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne faydalı olacağı kanısındayım. Ki yıllarca bürokrat olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne katkılar sağlayabileceğine inanıyorum. Nasıl mı? Elbetteki CHP'li bir belediye başkanı olduğu sürece! Aksi halde işsiz de kalabilir. Sayın Gökçe, çalışmış olduğunuz kurum; öncelikle siyasi bir kurumdur. Seçimle başkanı belirlenen ve siyasi partisinin hizmet programlarını üreten, kısacası, projelerini ve hizmetlerini halka anlatan bir belediye başkanına bağlı olduğunuz bir kurumdur. Bu kurumda çalışan 30 binin üzerinde çalışan vardır. Bine yakın da bürokrat olduğunu tahmin ediyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi birimlerinin halka hizmet aşkı ile çalıştıklarına şüphem katiyen yoktur. Bu şevkle de belediye çalışanlarının tümüne inancım sonsuzdur. Sizi tenzih ederek söylüyorum. Belediyeciliğe at gözlüğü ile bakan bazı bürokrat ve zihniyet fakiri kendini geliştirememiş kişiler hariç, gerçekte başarılı bir çalışma ekibine sahipsiniz. Aziz Kocaoğlu'nun gayretleri ile ciddi bir kadro oluşturulmuş, hizmetler aksamadan eksisiyle artısıyla samimi mücadeleyle gerçekleştirilmektedir. Ancak kentimizin belediyesinin en büyük handikabı, yaptığı hizmet ve çalışmaların reklamını tanıtımını yapamamak olmuştur.

 

Defa ten inanılmaz işler yapılıyor ama halka anlatmakta tanıtımda eksiğimiz var diyen belediye başkanımız Aziz Kocaoğlu'na hak vermemek mümkün değil. AKP pireyi deve diye halka satarken biz deveyi, deve diye satamıyoruz da demiştir. Ki haklıdır. Bende buna sonuna kadar katılıyorum. Burada sizinle ilgili eleştirim, belediyelerin kurumsal kimliği ve hiyerarşisi ile sanırım yapılan tüm hizmet ve çalışmalar belediye başkanı tarafından kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Her birey görev yaptığı birimden yapılanları sanki kendisi yapıyormuş gibi kamuoyuyla paylaşmaya kalkarsa, Belediye başkanının anlatacağı tanıtım yapacağı ve siyasi olarak vatandaşa yönelik hizmetlerinin karşılığını alacağı bir durum ortadan kalkar. Siz bir bürokratsınız ve heyecanla yapılanları sosyal medyada paylaşmanızı anlayabiliyorum. Ancak dikkatimi çeken başkanınızın ismini kullanmadan yaptığınız bireysel “yaptık, yapıyoruz” cümleleridir. Belediyenin çok önemli bir görevini yürütüyorsunuz. Hizmet çalışmalarınızı ve projelerinizi yaparken, başkanınız olan Aziz Kocaoğlu'nun ismini kullanarak onun liderliğinde gerçekleştirdiğinizi söylemenizi beklerdim. Ancak sizin gibi genç, dinamik ve tecrübeli bir bürokratın hizmet ve çalışmaları kendisi yapıyor, yaptırtıyormuş gibi sosyal medya aracılığı ile paylaşması bana biraz eleştirilmesi gereken bir konu gibi geldi. Paylaşımlardan bir kaçı şöyle; (Buğra Gökçe ‏@gokcebugra 27 Nis); Tramvay çalışmalarını Konak ve Karşıyaka'da sık sık ve ekip olarak yerinde inceliyor, çözümler üretiyoruz. Üreticimiz için hizmete devam. Üretim yolları için Dikili'deyiz... İzmir Çiçek Açıyor, Üretici Kalkınıyor. Bayındır Çiçek Koop. ile 2016 yılı için 1 milyon 720 binlik sözleşme imzaladık. Eşsiz bir özgürlük ve rekreasyon alanı olan Kordon hepimizin! Lütfen kirletmeyelim, kirletenleri uyaralım.. Hizmette her yerdeyiz. Dış ilçelerde konforlu ve rahat ulaşım için durak montajlarımız devam ediyor. Türkiye'ye örnek bir iş daha... Ülkenin en nitelikli & en büyük Sosyal Yaşam Kampüsünde artık son rötuşları yapıyoruz... İzmir Kuş Cenneti ‘rekora’ koştu. Özenli çabalarımız ve "Ada" sayesinde flamingo sayısı 15 bin! Sebze Hali'nde tadilat yapıyoruz. Esnafın teşekkürünü ve takdirini almak tüm yorgunluklarımıza iyi geliyor. Buca Doğuş Cd. genişletme çalışmaları önündeki son engel olan Orman Md.Binasını da bugün yıktık. Çalışmalar tam gaz! Dikkatimi celbeden bir başka paylaşımda başkanı öteki gibi gösterir cinsten; “Alıcı” gözüyle baktı... Başkan Kemeraltı-Kadifekale bölgesi kamulaştırmalarını inceledi. Sonunda “başkanımızın liderliğinde inceledik” demeniz, gerekmez miydi? Sayın Gökçe!

İzmir Büyükşehir Belediye çalışanlarının bizden daha fazla belediye başkanını düşünmesi ve ona servis yapılması, onun ismini sürekli dile getirilmesini amaçlamalıdır. Çünkü belediye bir siyasi kurumdur. Vatandaşa götürülen hizmetlerin başkan tarafından veya onun adıyla anlatılması gerekir. Anlayacağınızı umuyor başarılar diliyorum.