Bir bilene sorun

Yayın Tarihi 14 Temmuz 2020

Türkiye Futbol Federasyonu önümüzdeki sezon yabancı oyuncuların durumu ile ilgili karar aldı ve bunu yayımladı. Ne var ki bu karar birçok kulübü (Galatasaray dışında) memnun etmedi.

Türkiye Futbol Federasyonu önümüzdeki sezon yabancı oyuncuların durumu ile ilgili karar aldı ve bunu yayımladı. Ne var ki bu karar birçok kulübü (Galatasaray dışında) memnun etmedi. Çeşitli yayın organlarına bakınca sarı kırmızılıların memnuniyetini Gazeteci Hıncal Uluç'tan öğrendik ki bayağı ilginçti.Uluç şöyle diyor, “Fatih Terim yerli oyuncu istemiyor çünkü onlardan öç alıyor. Milli takımda başarılı olmayınca yerlilere kancayı taktı ve G.Saray'dan bunları temizledi. Onun için Terim yabancı istiyor.”

Uluç'un iddialı sözleri böyle. Ancak bu durumda konu tam olarak tartışma ortamında duruyor. Yerli mi? Yabancı mı? bakalım hangisi galip gelecek. Bu arada Beşiktaş antrenörü Sergen Yalçın da konuya dahil oldu. Diğer antrenörlerin de bu konuyla ilgili bir fikri var. Onlardan görüş almak lazımdı. Altyapıdan oyuncu çıkarmak çok kolay değil. Özellikle Anadolu takımları için bu daha da zor. Federasyonun bu kararı bence çok erken ve yerinde değil açıklaması yaptı.

Kulüplerin işi kolay değil ama bu alanda her kafadan bir ses geliyor. Önce tesis  konusu önemli. Sonra antrenör ve parasal güç. Yıllar önce Yugoslavya'da rahmetli antrenör Omeragic ile birlikte tesis gezmiştik. Nivisar kentinde yan yana yaklaşık olarak 50 tane futbol sahasını görünce şaşırmıştım. Aradan yaklaşık 35 sene geçti. Bizde yan yana 50 sahası olan kent var mı...? O dönemlerde ülke Avrupa'ya oyuncu satıyordu. Ve Yugoslavya bu alanda bir numaraydı.
Diyeceğim şu, planlı, akılcı ve bitiricilik hedef ister. Bizde erken kalkan ihtilal yapıyor. Ben yaptım oldu diyor. Araştırma, soruşturma, bilgi alma ya da örneklere bakmak bize göre değil.
Zaman hızla geçiyor ve yeni sezonunda startına az kaldı. Federasyon ne yapar bundan sonra bilinmez ama elini bir kez daha şakağına koymasında yarar var.Yanlış yapmak büyük zararlara yol açabilir. Yetkililer şunu da yapabilir, teknik direktörlerden yazılı görüş ister ve dosyalar. Sonra inceler ve bu doğrultuda harekete geçer. En azından görüş birliği ile yola çıkılmış olur. Bilmem anlatabildim mi...?