Bir 1 Mayıs rüyası…

Yayın Tarihi 01 Mayıs 2019

(3019 yılı 1 Mayıs günü notları…)

Adam bir odaya giriyordu. Odada bir yatak, yatağın yanında bir komodin, komodinin üstünde bir çalar saat vardı. Adam saati kurdu ve yatağa yattı.

Uykusunda bir rüya gördü. Rüyasında adam bir odaya giriyordu. Odada bir yatak, yatağın yanında bir komodin, komodinin üstünde bir çalar saat vardı. Adam saati kurdu ve yatağa yattı.

                           *   *   *

Saat çaldı.

Adam yataktan kalktı.

Elini, yüzünü yıkarken heyecanlı olduğunu, kalbinin küt küt attığını hissetti. Kendi kendine sakin olmasını telkin etti. Bu gün güzel bir gün olacaktı. Bugün 1 Mayıs’tı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma bayramıydı. Arkadaşları ile kararlaştırdıkları gibi yıllardır yasaklanan 1 Mayıs’ı bu yıl da her türlü yasağa ve baskıya karşın kutlamaya hazırdılar.

Gizli buluşma yerine gitti. Elinde bayraklarla birden 1 Mayıs alanına girecekler, Yaşasın 1 Mayıs diye slogan atacaklardı.

Kararlaştırıldığı gibi yaptı. Elinde bayrak, büyük bir coşkuyla artık 1 Mayıs alanındaydı!

                           *   *   *

Binlerce insan adamı alkışlıyordu. Adam şaşkın. Elinde bayrak, Yaşasın 1 Mayıs! diye slogan atıyordu, hançeresini yararak. Sonra durdu, etrafına bakındı. Gelip adamı kucakladılar, sevgiyle yanaklarından öptüler.

Hoş geldin! dediler.

Adam-Ben nerdeyim? dedi. “Siz kimsiniz?”

3019 yılındasın. Bugün 1 Mayıs! Biz de tarih müzesinde eski 1 Mayısların nasıl geçtiğini genç kuşaklara anlatıyorduk.

Adam- Yok canım, bugün 1 Mayıs ama 2019 yılının 1 Mayıs’ı. Beni mücadelemden alıkoyamayacaksınız.

Artık bir şey için mücadele etmenize gerek yok.

Adam-Hiçbir güç bizi emperyalizme ve kapitalizme karşı mücadeleden alıkoyamayacak!

Emperyalizm ve kapitalizm tarihte kaldı. Şimdi tarih müzesinde gençlere ders olarak okutuluyor. Ah, şimdiki çocuklar, geçmişi ile ilgilenmiyorlar, akılları bir karış havada. Başlarında kavak yelleri esiyor!

Adam- Nasıl yani? Emperyalizm yenildi mi? Kapitalizm rezaleti son mu buldu?

Evet! Sönümlendi!

Adam- Ne sönümlenmesi?! Bizim mücadelemizle, işçilerin, emekçilerin, çalışan, alın teri ile üreten halkın üretimden gelen gücü ile yıkacağız, yok edeceğiz kapitalizmi. Kapitalizm, yalan ve talan düzenidir. Her gün kandırılmaktan, dolandırılmaktan bıkacak bir gün halkımız. Kadın hakları, çocuk hakları, hayvan hakları, çevre hakları hayatın her alanında etken olacak. Çocuklar yatağa aç girmeyecek. Tekelci burjuvazi sömürüsü son bulacak. Silah fabrikaları kapanacak, sınırsız ve sömürüsüz bir dünya kurulacak.

Tarihten gelen sevgili dostumuz. Bu dediklerinin hepsi oldu. Tarihin evrimi, büyük insanlık bilinci insanın insanı sömürmesi saçmalığına son verdi. Bütün kötülükler zamanla sönümlendi. Tabii bunda sizin verdiğiniz insanlık duruşunu, tarih müzesinde gençlere örnek olarak anlatıyoruz. Size çok şey borçluyuz. Sizin için ne yapabiliriz. İsterseniz sizi tekrar 2019 yılı 1 Mayıs’ına ışınlayabiliriz. İsterseniz aramızda çağ ve tarih sıçraması ile bir zamanlar o güzel günlerin hayali, rüyası dediğiniz günleri yaşayabilirsiniz!

                                  *   *   *

Komodinin üstündeki saat çaldı. Adam uyandı. Düşünden uyandı. Bu bir düş değil, gerçek dedi. Elini, yüzünü yıkarken heyecanlı olduğunu hissetti. Kalbi küt küt atıyordu. Bugün 1 Mayıs’tı. 2019 yılı 1 Mayıs’ı. Öğleden sonra İzmir Gündoğdu meydanında olacaktı, binlerle beraber, 1 Mayıs Emek ve dayanışma bayramını kutlayacaktı, ellerinde bayraklar…