BİMER Bitpazarı kapalı kalacak mı kalmayacak mı-cevap verdi!

Yayın Tarihi 17 Ocak 2018

BİMER Bitpazarı kapalı kalacak mı

kalmayacak mı-cevap verdi!

 

Almanya'dan hoş geldim. Gelir gelmez pek de hoş olmayan bir ağırlama ile karşılaştım. Evime hırsız girdi, daha doğrusu apartmana hırsız girdi. Bu hırsızlık olayı ile Bimer'in ve Bitpazarı'nın ne ilgisi var, anlatacağım.

Geçen Cumartesi, hava nasıl yağışlı,nasıl yağışlı, biliyorsunuz. Ama dağ bisikletçisi arkadaşlara, çadır kampı yapan trekkingcilere yağmur engel olur mu, yağmurun bahanesi olur mu? Neyse sırtlandık çadırları, uyku tulumlarını, düştük yola. 

Üst kat komşum sağolsun sigara içmekten bacaklarında damar tıkanması olmuş, hastanede ameliyatta. 

Yan komşumuz Fatma teyze kedileri beslemekte. Sokağın bütün apartman giriş kapılarını açıp kediler üşümesin diye içeri alıyor. Oysa parkta en az on tane kutu kedi evi var. Parkta bank üzerinde iki genç oturuyor. Evlerin çatılarına mı bakıyorlar, ne?!

   *   *   *

Pazar günü eve dönüyorum. Akşam üzeri apartmana giriyorum ve o da ne, dairemin giriş kapısı, hem de asma kilit kırılmış, menteşeleri sökülmüş. Eyvah, diyorum, hırsız var!

Hemen 155'i arıyorum ve Anafartalar Karakolu derhal ilgileniyor, Asayiş, olay yeri inceleme vs. müthiş bir çalışma başlıyor. 

Belli, eve giren iki kişi, iki farklı sigara izmariti var. Yatak odasında, banyoda ve mutfakta kağıt yanıkları. Neler almışlar acaba? Daha önce de ev soyulmuştu ama bu kez laptop denilen dizüstü bilgisayarım evde. Eyvah, yok. Çanta ile almışlar. Oysa her ihtimale karşılık biraz gizlemiştim. 1 Terebaytlık harici bellek, Uyap avukatlık e-imza falan diğer ıvır zıvırla birlikte çalınmış. 

Bir görevli, tabii her vatandaşın evine bir koruma koyamayız, diyor, içim acıyor. Bozyakadan gelen sonraki memurlar, siz merak etmeyin buluruz, diyor. Biraz rahatlıyorum. Herkes çekiliyor...Gece ilerliyor.  

Sabaha karşı bir gürültü. Üst kat merdiven boşluğundan geliyor ses. Birden fırlıyorum merdivenlere. Üst kat komşum çatıya çıkan kapı eşiğinde ateş yakan hırsızı yakalamış. Hırsız kaçmaya çalışıyor, komşular ayaklanıyor, hemen 155 aranıyor ve tekrar ekipler sokağa doluşuyor. 

Ve içimiz acıyor. Genç bir delikanlı, uyuşturucu etkisinde, cebinden küçük poşetlerde sentetik uyuşturucular bulunuyor. 

Ve hırsızlık olayı altından bir acı hikaye çıkıyor: Hırsızda İngiltere vizeli, çalışma oturma izinli pasaport var. Genç delikanlı İngiliz kızla evli ve bir çocuğu var. İngiltere'de uyuşturucuya alışıyor. Tutunamıyor, Türkiye'de otellerde çalıştıktan sonra yine uyuşturucu kullanan bir arkadaşı ile tanışıyor. O hafta sonu üç gün bizim apartman çatısında bir gece de benim dairede kalıyor, uyuşturucu içip çaldıkları malzemeleri götürüyorlar. 

   *   *   *

Benim bilgisayarım yok, hemen diğer arkadaşı Bitpazarında satmış!

Ucuz diye de bir vatandaş ohhh bir güzel bu laptopu satın almış. işte yazının başlığı ile ilgili bölüme geldik. 

Hani Bitpazarı kapatılmıştı!

Bitpazarı kapatılsın mı, kapatılmasın mı, diye esnaf ve vatandaşlar kampanya yapmıştı.

Hatta ekte göreceğiniz üzere BİMER'e şikayet etmişti. 

 

 

Bimer kayıt dışı satış yapılarak haksız kazanç sağlandığı gerekçesi ile Bitpazarı kapalı kalacak diye cevap veriyor. Hırsızlık malı satmak da almak da suç olduğuna göre İzmir'in göbeğinde böyle bir şeye izin verilmeyeceği çok açık tabii ki, belki de geç kalınmış bir uygulama. Yenişehir'deki bitpazarı kapatıldı, hafta sonu Basmanede kaldırımlara kurulan bitpazarı ne zaman kaldırılacak?

***

Benim bilgisayarı alan vatandaş! Lütfen onu Basmana'de bulunan gazetemiz binasına getir ve dürüst vatandaşlık görevini yap!