Bilimin ışığında bir portre: Prof. Dr. Cemali Dinçer

Yayın Tarihi 18 Kasım 2015

Öğrencileri onun için Ekşi Sözlük'te şöyle yazmışlar: “Stanford mezunu, her şeyi bilen, değerli bir hocamız. Keşke kendisinden birkaç tane daha olsa şu okulda, hayat çok daha güzel olurdu.”

Yüzü her zaman gülümseyen Cemali Dinçer hoca ile siz de görüşseniz hayatın çok daha güzel olduğunu anlardınız. Ben ne zaman görüşsem sohbet öyle güzel geçiyor ki zamanın nasıl aktığını fark etmiyorsunuz ve o görüşmeden aydınlanarak kalkıyorsunuz.

Yaşar Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Cemali Dinçer çok genç yaşta Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan Bilkent’in kuruluşunda yer almış bir bilim insanı. ODTÜ mezunu. Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden hem de. Sonra ver elini ABD ve Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora.

Yeri gelmişken hoca ile söyleşiden aklımda kalanları yazımın aralarına sıkıştırayım. Türkiye’de özel üniversite yok. Bunu biliyor muydunuz? Herkes vakıf üniversitelerini özel üniversite sanıyor. Nerede okuyorsun? Nereden mezunsun? Soruları hemen ek soru ile tamamlanıyor: Devlet mi, özel mi?

Hayır, devlet mi, vakıf mı diye sorulmalı. Türkiye’de de özel üniversite olmalı mı?

Şimdi bu konu tartışılmalı ve gündeme gelmeli.

Çünkü üniversitelerin geldiği aşama artık bilimin aktarıldığı, bilim üreten yerler olmayı çoktan aştı ve artık üretilen bilimin hayata uygulandığı, sanayi üniversiteleri oluştu. Bugün piyasada bulunan birçok telefon vs. günlük kullanımda olan teknik buluş hem üniversitelerin geliştirdikleri hem de üniversitelerin -tabii ki özel üniversitelerin- sanayici-girişimci olarak bir fabrika gibi çalıştıkları yerlerden dünyaya yayılıyor.

İşte İzmir’de bir vakıf üniversitesi olan Yaşar Üniversitesi'nin Rektörü, üniversitesini dünyanın ilk 500’ü arasına sokmayı hedefleyen Cemali Dinçer’dir.

Böyle hedefi büyük birinin arkadaşı olmak da dünyanın sıkıntılı bu zamanında kararan ruhları aydınlatan bir kişiye sığınma imkanı verdiğinden büyük şans.

Rektör hoca Dinçer’in ilkesi: Bilim, birlik, başarı!dır.

Aslında bu ilkeler Yaşar Üniversitesi Kurucu Onursal Başkanı sayın Selçuk Yaşar’ın hayat felsefesine çok uygun. Aktif gazeteciliğim döneminde tarımdan sanayiye, eğitimden kalkınmaya kadar yazdığı bir çok mektup dolayısı ile görüşme fırsatım olan Selçuk Yaşar hayatına bir de vakıf üniversitesi kurma başarısını sığdırarak söyleyip yazdıklarının boşa olmadığını gösterdi. Şimdi Selim Yaşar aynı ilkeleri ve başarı ile yukarılara taşıyor.

Yaşar Üniversitesi'nin Hukuk Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi dışındaki 5 fakültesi de eğitim dili %100 İngilizce.

Yaşar’ı dünyaya açan hoca Cemali Dinçer ayağının tozuyla Almanya’dan döndü. Stutgart ve Köln’de eğitim fuarlarına katılan Yaşar heyeti doğrudan temsil ile Avusturya, Amerika, Yunanistan, Pakistan ve Azerbaycan’da tanıtım atağında.

Cemali hoca 5'er yıllık stratejik planla işleri yürütüyor. 2015-2020 stratejik planında neler var?

Uluslararası işbirlikleri, öğrenci-öğretim üyesi değişimleri, çift diploma, akademik kadronun niteliğinin zenginleştirilmesi ile dünya standardında eğitim ve araştırma yapılması, stratejik plandan bazıları.

Hepimiz biliyoruz, çocuklarımız üniversiteye gitse de mezun olsa da bir gelecek karamsarlığı-belirsizliği yaşarlar. İşte Cemali hoca “gelecek garantisi” verebilen bir üniversite olmayı amaçladığından üniversite-sanayi işbirliğinin önemini anlatıyor.

Valla sohbette siz sıkılmazsanız hoca hiç sıkılmıyor, sakin, istekli anlatıyor ve sizi de dinliyor.

Daha yazacak o kadar çok konu var ki, bir sütuna sığmaz. Siz en iyisi kapısı herkese açık olan bu güler yüzlü hocayı ne zaman ülkemizin ve dünyanın bugünkü halinden karamsarlığa düşseniz aydınlanmak için ziyaret ediniz. Bilimin ışığında bir portre olan Cemali Dinçer sizi aydınlatacak ve karamsarlığınızdan kurtaracaktır.