Bilanço

Yayın Tarihi 30 Mart 2021

15 yıldır her yıl başı yazdığım “Bu yıl neler olacak?” yazılarımı bir süre sonra gözden geçirip, “bunlar olmuş” “bunlar henüz olmamış” diye yazdığım oluyor… Yani bir bakıma, ben de her “çeyrek”te “bilanço” yapıyorum, bu da onlardan biri…

 

Bakalım…

 

* “Recep Tayyip Erdoğan’ın riyaseti güçlenerek devam edecek” demişim; öyle olduğu görülüyor.

* “Enflasyon tek haneli rakamlara inmeyecek, üstelik yılın ilk çeyreğinde yüzde 16-17’leri de görecek” demişim; rakamlar gösterdi, aynen öyle oldu.

* “Yeni yılın ilk günleriyle birlikte “zam yağmurları” başlayacak” demişim; maalesef özellikle gıdada zamlara boğulmuş durumdayız.

* “Bazı Büyükşehir Belediye Başkanlarının “ne oldum delisi” eylemleri, şovmenlere taş çıkartan (ama kendilerini gün geçtikçe halkın gözünden düşüren!) yapmacık tavırları gülünecek bir halde devam edecek” demişim; görünen köy kılavuz istemiyor, durum meydanda!

* “Covid-19 pandemisi bu yıl içinde kesinlikle sona erecek (Covid-20 için garanti yok!)” demişim; bütün dünya insanlarının yararlanabileceği adil bir aşılama programıyla, inşallah!

* “Uzaktan eğitim”, “çevrimiçi sınavlar” (dikkat; salgın sona erse de) yaygınlaşarak sürecek” demişim; Milli Eğitim Bakanı yazdığım gibi olacağını olasılık olarak birkaç kez dile getirdi.

* Kadınlarımızın hayatını karartan ve bazen de ne yazık ki bitiren “erkek şiddeti” ile mücadele devam edecek” demişim; Allah kahretsin o canileri, merhametsiz saldırıları sürüyor; mücadele devam ediyor.

* “Emekliler arasında hak eşitliği sağlayacak olan “intibak” yasası çıkarılmayacak” demişim; ufukta böyle bir şey görünmüyor.

* “Bakın her yıl “olmayacak” diyordum ama bu yıl maalesef depremler sürecek” demişim; Allah beterinden korusun, sürüyor.

* “Bazı alçaklar masum sokak hayvanlarına şiddet uygulamaya devam edecek” demişim; zavallı masum hayvanların vahşi insanlardan çekmediği kalmadı!

* “Azerbaycan ile kardeşliğimiz, Rusya ile iyi komşuluğumuz, Yunanistan ile krizlerimiz, İran ile “bir şöyle-bir böyle” halimiz devam edecek” demişim; durum tıpatıp böyle.

* “ABD’de “siyahlara zulüm” sürecek” demiştim; orada envaiçeşit benzer saldırılar devam ediyor.

* “Beşar Esad yıkılmayacak” demiştim; durum dediğim gibi.

* “İzmir’de sürpriz su kesintileri devam edecek” demiştim; devam ediyor.

* “Muharrem İnce parti kuramayacak yani kursa bile sanki kurulmamış bir etkide olacak” demişim; “CHP’den oraya kaçanlar” dışında orada hiçbir hayat belirtisi yok.

* “Dünyanın en pahalı benzinini kullanmaya devam edeceğiz” demiştim; elbette öyle.

* “Ayranımız yok içmeye, tahtırevanla gideriz WC’ye!” durumları devam edecek, bütün mahrumiyetimize rağmen en pahalı cep telefonlarını almaya devam edeceğiz” demişim; alışveriş çılgınlığımız hiç hız kesmiyor!

* “Futbolda Ulusal Takımımız altın bir yıl yaşayacak, özellikle Euro 2020’de “sarsıcı” sonuçlar alacak” demişim; çocuklar şimdiden önüne gelene 3-4 atıp fırtınalar estirmeye başladı!

* “Futbolda Fenerbahçe şampiyon olamayacak” demişim; olamıyor, makul bir biçimde düşünüldüğünde zaten bunu bilemiyecek ne var!

* Futbolda Manisa FK 1. Lige yükselecek ve 1. Lig’de de şampiyonluk mücadelesi verecek” demiştim; Manisa FK şu anda gayriresmi Şampiyonluğunu ilan etti bile!

 

2021 yılı ilk çeyreğinin “bilanço”su böyle…

Bunlar “olayların bilançosu”; zamanı gelince, “kişilerin neler yapıp yapamadığı”nı da vaatleri ve sonuçlarıyla birlikte yazarım elbet.