Bilal Saygılı ile sohbet

Yayın Tarihi 19 Şubat 2020

Kur’ân’a ait bir tabir olan ve “Güzel Borç” anlamına gelen “Karz-ı Hasen”, özel anlamda “malı Allah yolunda harcamak” anlamına geliyor.

Kur’ân’a ait bir tabir olan ve “Güzel Borç” anlamına gelen “Karz-ı Hasen”, özel anlamda “malı Allah yolunda harcamak” anlamına geliyor.

 

Hadîd Suresi 11. ayette olduğu gibi (“Kim Allah’a güzel bir borç verirse Allah bunu fazlasıyla öder. Ayrıca ona pek değerli bir ödül de vardır”) Kur’ân’da birçok ayette bu kavrama vurgu yapılmış.

 

(Yardımlaşma) Sandığının (MÜSAN) Üye Müracaat Formu’nda Karz-ı Hasen vurgusu yapılan bir Kuruluş’un, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) konuğuydum dün…

 

İzmir Medya Platformu üyesi gazeteci ve yazarlar olarak MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı ile bir kahvaltıda bir araya geldik.

 

Başarılarla dolu hayatını büyük bir tevazu ile anlatan (daha doğrusu nezaketen kendini tanıtırken anlatmak zorunda kalan) Başkan Bilal Saygılı, hem sade ve çok anlaşılır, hem de vurucu ve çok etkili ifadelerle konuşan, güçlü kimliği hemen öne çıkan ilginç bir iş adamı.

 

Toroslar’daki Saimbeyli’de, vatan için Yemen’de, Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nin çeşitli cephelerinde şehitler vermiş bir ailenin evladı olarak doğduğunu göğsünü gere gere vurgulayan Bilal Saygılı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’den derece ile mezun olmuş ama aile şirketinin başına geçmesini isteyen babasını kıramadığı için Massachusetts Üniversitesi’ne gidememiş.

 

İnsancıl kişiliği gözlerinden kolaylıkla okunabilen Saygılı, aslolanın ülkeye hizmet olduğunun altını defalarca çizerek, hayata bakış açımız, dünya görüşümüz ne olursa olsun, hepimizin el birliğiyle sahip çıkacağımız Türkiye’yi hep birlikte omuzlarımızda yükseltmemiz gerektiği gerçeğine vurgu yapıyor.

 

Türkiye’nin bugünlere gelişini özetlerken Uğur Mumcu ve Eşref Bitlis’in şehit edilişlerinden söz eden, bir soruya cevap verirken coronavirus yüzünden ekonomik çöküntü yaşayacağı söylenen Çin’e bir şey olmayacağını, ancak Çin’deki bu olayın Türkiye için fırsat olacağının altını çizen, ekonomik durumdan söz ederken ekonomik güçlenmenin yatırımların akılcı yapılmasına bağlı olduğuna dikkat çeken Başkan Saygılı, 30 yıllık üyesi olduğu ve 22. Olağan Genel Kurulu’nda İzmir Başkanı olduğu MÜSİAD’ı, “kardeşlik platformu” ve “bereket kapısı” olarak tanımlıyor.

 

MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, öyle renkli bir kişilik mozayiğine sahip ki, ekonomimize büyük katkıları olan bir kesimin başkanlığını yapmasının yanısıra, rallilerde dereceleri bulunan bir otomobil sporları tutkunu! Üstelik kendinden çok daha tecrübeli Fransız, İngiliz, Alman pilotları geride bırakarak Türk Bayrağını Avrupa pistlerinde bile dalgalandırmış bir adam.

 

İzmir’e, Ege’ye ve elbette Türkiye’ye hizmetlerinin artarak sürmesi dileğiyle…