Bilal Doğan'ın iddiası: İzmir borç batağında!

Yayın Tarihi 21 Mart 2018

Bilal Doğan’ın iddiası: İzmir borç batağında!

Duy da inanma! Gör de inanma!

Hani gözlerimle görsem inanmam, diye bir söz var ya, işte öyle bu iddialar!
İzmir’in yıllardır en iddialı olduğu iki konu şimdi sorgulanır oldu: Birincisi, bu güne kadar bir kuruşluk bir karış toprak satılmadı iddiası;
İkincisi, borcumuz yok iddiası!
Aziz Kocaoğlu 14 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde belediye arazilerinden bir metrekare satmadığını ve bunu başkanlığı bırakana kadar sürdüreceğini her fırsatta dile getiriyordu.
Hatta bu konu sayın başkanı diğer aday adayları karşısında öne çıkarıyordu. Mesela İBB’nin önümüzdeki dönem CHP’den en kuvvetli adaylarından Seferihisar Belediye başkanı Tunç Soyer, SGK borçlarını ödemek için belediye arazilerini satmak zorunda kalmıştı.
Belediyenin ihtiyaç halinde arazi satmasını, bunun piyasa koşullarında rayiç bedelle ve kimsayi kayırmadan yapılmasını ben bir gazeteci olarak yadırgamam.
Ama sayın Kocaoğlu arazi satsa kimse ona niye sattın demeyecek olmasına rağmen ısrarla “ben belediyenin bir karış toprağını satmadım, satmayacağım” diye iddiasını ortaya atınca artık Bilal Doğan’ın açıklamalarına cevap vermesi zorunlu oldu! 
                           *   *   *
İBB’nin AK Parti grup başkanvekili Bilal Doğan gerçekten etkin muhalefet yapıyor. Hatta Aziz Kocaoğlu’nun meclis toplantıları sonrası Bilal Doğan’ın fikirlerinden yararlandığını, bu sayede denetimler yaptığını söylediği kulis bilgisi olarak duyuluyor.
Bilal Doğan emin adımlarla İBB başkan adaylığı için yürüken demokrasinin güzel örneklerini veriyor ve etkin muhalefet nasıl olur bir bir gösteriyor.
Merkez sağdan gelen ve uzun yıllardır İzmir iş dünyasının ve siyaset sahnesinin yakından tanıdığı Bilal Doğan yazılı açıklama ile İBB başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan cevap istiyor. Bilal doğan’ın açıklamalarından notlar şöyle: 
“Sabit harcamalarını karşılamak için arsa satar hale gelen Büyükşehir Belediyesi, görev zararlarını ve şirketlerinin açıklarını kapatmak için böyle bir yol izlemektedir.”
 “Yangından mal kaçırır gibi aceleyle gelen bu satışların ardındaki gerekçe nedir? Mal satmayıp arsa kamulaştırmakla övünen Büyükşehir Belediyesi bu satışları nasıl açıklayacaktır? Satılan arsa sayısı yüzü aştı, elde edilen gelir ise on milyon lirayı geçti. Alınan onca yüksek kredi notuna karşın, belediye mali darboğaza mı girdi, merak ediyoruz, bu neyin borcudur? Her fırsatta ‘Borcumuz yok’ diyerek övünen Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesini borç batağına mı sürüklemektedir? Ne aldınız da ne hizmet yaptınız da hangi proje için kredi çektiniz de şimdi arsa satıp para denkleştirmeye çalışıyorsunuz?”
*   *   *
Doğrusu Bilal Doğan kadar İzmir kamuoyu da bu soruların cevabını beklemektedir. Ben kendi hesabıma çok şaşırdım, diyebilirim. Bana göre ne pahasına olursa olsun hala Aziz Kocaoğlu arazi satmaz diyorum, ben sattığına inanmak istemiyorum.
Bilal Doğan’ın asıl satır arası vurduğu bir başka nokta var!
Biliyorsunuz Uluslar arası bir derecelendirme kuruluşu İBB’ye 3 A notu vermişti. Yani kredibilitesi en yüksek belediye notuydu bu.
Tabii bu derecelendirme kuruluşuna üye isen yıllık belirli bir aidat ödemen gerekiyordu. Hatta bu nedenle muhalefet kredi derecelendirme yüksek notunun parayla alındığını ileri sürüyordu. Bilal Doğan bunu ima ederek arazi satışları bahanesiyle Kocaoğlu’nu bu noktadan da vuruyordu:  
“Yoksa AAA notunu aldığınız uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarına bu yıl ödenecek 330 bin liranın masraflarını çıkartmak adına mı arsa satışı yapılmaktadır?”
Bilal Doğan bu kez aşil topuğundan vurdu! Bakalım cevap gelecek mi, cevap için meclisi mi bekleyeceğiz, yoksa yazılı bir cevap mı, yoksa bir internet gazetesine açıklama mı yapılacak, bekleyip göreceğiz. (Not: arsa satışları ihalesi 21 Mart yani bugün. Herkese hayırlı olsun!)