Bilal Doğan neden büyükşehir adayı olmasın!?

Yayın Tarihi 18 Ekim 2017

Bilal Doğan neden 
büyükşehir adayı olmasın!?

Geçen gün Yenigün TV’de Bilal Doğan’ı Ahmet Özsoy’la programda izliyordum. AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi grup başkanvekili Bilal Doğan o kadar soğukkanlı belediye çalışmalarını ve eleştirilerini anlatıyordu ki birden kafamda “Neden önümüzdeki seçimde İBB başkan adayı olmasın?” görüşü belirdi.
Beni bilen biliyor. Siyasi polemik yapmam. Ortalığı bulandırmam. En yakından, tepeden şu bilgiyi aldım diye sahte kulis yaymam. Sırf okunurluğum artsın diye isim sıralayıp, “duydun mu şöyle şöyle olmuş, şu kişi şöyle demiş” türünden yazmam. Köşe yazılarımın ve sevgili okurlarımın buna ihtiyacı yoktur.
Bu açıklamayı yaptıktan sonra gözlemlerimi söyleyeyim.
Sadece ben değil, tabanda da Bilal Doğan adı öne çıkmaya başladı.
Bilal Doğan’ı gazeteci olarak 1994’ten beri tanıyorum.Yani 20 yıldan fazladır tanıdığım bir insan. Benim onunla ilişkim, seviyeli, dostça, mesafeli, kamuyu ilgilendiren konularla sınırlı olmuştur. Sağolsun her defasında gerek ekonomik yorumlarıyla gerekse de siyasi yorumlarıyla benim ufkuma katkıda bulunmuştur. Ben de köşe yazılarımda halka ulaşırken bileşke farklı görüşleri yansıtma fırsatı buldum.
Bilal Doğan merkez sağ siyasetçidir. AK Parti’nin İzmir’de arayıp bulamayacağı bir isimdir. AK Parti içinde uzun ve çetin mücadele vermiş biridir. Hatta en son İzmir Büyükşehir grup başkanvekilliği için rahmetli Azat Fazla ile siyasi olarak yarışmış ve Bülent Delican’ın da desteğiyle Grup Başkanvekili olmuştu.
Bilal Doğan Yenigün TV’de soru üzerine sayın Binali Yıldırım’ın İzmir Büyükşehir Belediye başkan adaylığından bahsetti. Ahmet Özsoy’da “AK Parti İzmir’den başkan çıkaramadı ama Başbakan çıkardı” diye tabanın görüşünü dile getirdi.
Sadece Bilal Doğan’ın değil, İzmir Büyükşehir Belediye adayı olabilecek diğre değerli taban siyasetçileri için de Binali Yıldırım’ın tavrı belirleyici olacaktır. Ama bana göre eğer niyetleri varsa ve tabanda da destek görüyorlarsa ortaya çıkıp “Ben adayım” demelerini öneriyor ve destekliyorum. Bakın Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş “ Ben yeniden adayım ve kazanacağım.” Diye şimdiden açık açık, dobra dobra söyledi. Ne güzel. Hele bir önümüze bakalım, genel merkez ne der, genel başkanın ağzına bakalım, falan demedi. Adım ortaya atılınca yıpratılırım, ayağım kaydırılır falan demedi.
Benim görüşüme göre sayın Bilal Doğan da bunca yılın deneyimi, birikimi, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisindeki konuşmaları, eleştirileri konuya vakıf oluşu karşısında başkan adaylığına sıcak bakmalı.
Bakın bir hatırlatma daha yapayım. Rahmetli Ahmet Piriştina İzmir Büyükşehir Belediye meclis üyesiydi. Mecliste ayağa kalkar çeşitli yerel yönetim konularında konuşur, görüşünü dile getirirdi. Ben ve diğer gazeteci arkadaşlarımızla diyalogu iyiydi. Sonra milletvekili ve sonra da İzmir Büyükşehir Belediye başkanı oldu. Nereden nereye, hey gidi günler.
Bilal Doğan mecliste konuştuğunda sanırım İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yapıcı eleştirilerden yararlanıyordur. Doğrusu hakkını vermek gerekirse iyi muhalefet yapıyor sayın Doğan. Biz gazeteciler muhaif sesleri severiz. Haber ordan çıkar çünkü. Belediye bülteni değildir sütunlarımız. Halk farklı görüşlerden bileşkeyle doğruları bulabilir.
Bilal Doğan adı ortaya atılınca önce “dur bakayım, genel merkez, hatta sayın Cumhurbaşkanı ne der? “ diye bakılır. Sonra neden olmasın? Diye benim gibi sorulur. Ve sonra “metal yorgunluğuna” cevap olarak çalışkan ve birikimli bir isim aranır ve Bilal Doğan’da karar kılınır. Köprülerin altından çok su akacak. Dışarıdan bir aday yerine içeriden bir isim hem de kendini kanıtlamış bir ismi öneriyorum. Bu yazım aynı zamanda genel merkeze de yöneliktir. Yapıcı bir şekilde dikkatlerini çekmek istedim. Bilal Doğan önceki yıllarda milletvekilliği aday adaylığı sürecinde de yoklamalardan birinci çıkmış bir isimdir. Bunu da hatırlatayım. Bu yazımı da kimse yoklama olarak algılamasın. Yıllarını İzmir’e vermiş bir gazetecinin naciz önerisidir bu!