Bi yerde bi şey var…

Yayın Tarihi 09 Haziran 2020

Yakın çevrem ve uzakta kalsalar da sevgili dostlarım, tarihe (daha doğrusu ders niteliğindeki tarihsel olaylara) olan sonsuz tutkumdan dolayı, son dönemdeki coronavirus belasını da iyi tarif ettiğimi söylüyorlar.

Yakın çevrem ve uzakta kalsalar da sevgili dostlarım, tarihe (daha doğrusu ders niteliğindeki tarihsel olaylara) olan sonsuz tutkumdan dolayı, son dönemdeki coronavirus belasını da iyi tarif ettiğimi söylüyorlar.

Tarifim de şu: Coronavirus denen, korkunç gücünün kaynağı bilinemeyen amansız bir düşman kaleyi kuşatmış, biz insanlar içeride, adeta kendi aramızdaki düşmalıkları bile unutarak, “çare denen şeyi aramaya devam etmekle birlikte umut denen şeyin kırıklarıyla “şaşkın bir biçimde ne yapabileceğimizi düşünüp bekleşiyoruz.

Ama ilginç şeyler oluyor; bir türlü anlayamıyoruz...

Mesela genel anlamda insanlığı bir tarafa bırakıp, özel anlamda bizim Türkiye tarafına bakalım...

Bizi yönetenler, coronavirus denen düşmanla giriştiğimiz savaşta diğerlerine bakarak fazla kayıp vermememizden de anlaşılacağı üzere (Allah’a şükür!) savaşı gerektiği gibi yaptığımızı, başarılı olduğumuzu, hatta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bile örnek gösterildiğimizi söylüyor…

Ama Türkiye, dünya çapındaki vaka sayılarının ve ölümlerin istatistiklerinin yansıtıldığı uluslararası sıralamada hep ilk 10 içinde gösteriliyor! (Dünyada 200 civarında ülke var).

Coronavirus belasından en çok zarar gören ülkelere göre daha hızlı bir biçimde “normalleşmeye başladık” ama, UEFA, Şampiyonlar Ligi finalini İstanbuldan geri almanın yollarını arıyor, herkese kapılarını açan Yunanistan, Türk turistleri kabul etmeyeceğini açıklıyor!

Başka şeyler de oluyor...

Sivil toplum kuruluşları ve ticari işletmelerin oluşturduğu Deep Knowledge Group isimli etkili bir konsorsiyum, "coronavirus salgını sürecinde en güvenli ülkeler" sıralaması yaptı. Farklı ölçüm yöntemlerine dayandırılan araştırmada Türkiye 37. sırada yer aldı.

“Bu iyi mi, kötü mü?” diyeceksiniz; siz karar verin, Türkiye güvenli ülkeler arasında 2. kategoride (Yani ortalarda bir yerde; bu iyi mi, kötü mü?, kişiden kişiye değişir tabii).

(Merak ediyorsunuzdur; “en güvenli ülke” İsviçre, “en güvensizler” ise Brezilya, Peru, Paraguay, Honduras gibi Güney Amerika’daki latin ülkeleri)

Sayılara ve araştırmalara (ve konuşulanlarla girişimlere) bakılırsa inşan şunu söylemeden edemiyor;

Bi yerde bi şey var; ama ne?