Bertaraf nedir?

Yayın Tarihi 22 Eylül 2014

İzmir, sen ne çektin bu siyasetten! En son sana gâvur deme cüretini de gösterdiler ya! Bir de düşmana ilk kurşunun atıldığı yere gâvur dediler. İzmir’e dinsiz dediler. İzmir’e inançsız dediler. İzmir’e Türkiye’nin ayrı bir dünyasıdır dediler. İzmir çağdaşlığın başkentidir dediler. İzmir’de yaşam bir harikadır diyenler de oldu. İzmir köye dönüştü diyenler de oldu.

İzmir batıya açılan penceredir diyen de oldu. İzmir yaşanılacak kentler sıralamasında dünyada sıralamaya da girdi diyenler de oldu. İzmir'in trafiği keşmekeş diyen de oldu. İzmir'de ulaşım sorunu yok diyen de oldu. İzmir’de yağmur yağınca her yeri su basıyor diyen de oldu. Afet olunca sular altında kalan evler oldu diyen de! Bize oy verin İzmir’i köyden kurtaralım diyen de oldu. Çağdaşlık ve cumhuriyetin yılmaz savunucusu sosyal demokrasiyi ve özgürlüğü benimsemiş İzmirli kentine ve ülkene sahip çık diyen de oldu. İzmir ülke yatırımlarının en fakir şehri diyen de oldu. İzmir yatırımlarda hakkı ne ise onu alır. Hatta merkezi iktidardan belediyeyi seçin yatırım 100 kat artsın diyen de oldu.

Evett oldu da oldu. Ne oldu? Siyasetten herkes kendine göre konuştu, İzmir'e ise olan oldu.

İzmir ülke yatırımlarının ortalamasının dibine indi. Kişi başı vergi gelirlerine göre merkezi bütçeden yapılan yatırımlarda dibe vurdu. Merkezi hükümetin yatırım programlarında bertaraf oldu. Olacağı buydu zaten.

Gecekonduların olduğu yerde altyapı yetersiz diye kentsel dönüşüm başlatılamadı. İzmir’in en önemli sorunlarından birisi de çöp sorunu, bu sorunu da dillerine doladı bütün siyasiler.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu İzmir’de artık katı atıklarımızın bertaraf edilmesi gerektiğini, bunun da teknolojik bir tesisle mümkün olacağını söyledi. Kızılca kıyamet koptu. Yapılması muhtemel bölgelerde insanlar bilinçsizce tepkiler ortaya koydu. Ben bile ilk önce çöp atık bölgesi oluşturulacak zannetmiştim. Ancak konuyu inceleyince “Katı atık bertaraf tesisi veya halk dilinde “fabrikası” kurulacağını ve gelen katı atıkların geri dönüşümü kısmen enerji kısmense geri dönüşüm şeklinde değerlendirileceği ve çöpün yok edilmesinin sağlanacağı bilgisini öğrenince tepkilerin anlamsız olduğunu gördüm. Bertaraf çöp için ise mümkündür. İnsan içinse ne mümkündür. Bertaraf etmeyi karıştırmayalım. “Çöpü pisliği bertaraf et, ama insanı bu konularla taraf veya bertaraf etme” Kısacası merkezi iktidar ile yerel iktidarın bertaraf etmesi gereken şey siyasetleridir. İzmir’e hizmetlerinin bertaraf edilmesi değildir. Yatırımların bertaraf edilmesi asla değildir. Ey İzmir'den çıkan ve mecliste İzmir’i temsil eden yasama ve yürütme organı temsilcileri; İzmir’e yapılması gereken yatırımların İzmir'in çıkarları doğrultusunda, katkı çalışmalarınızla süslerseniz bizler de sizleri alkışlarımızla süsleriz. Aksi halde sandık yakın gereğini yaparız. Son olarak çöp bertaraf tesisi şehirlerin olmaz ise olmazlarıdır. Ki böyle bir tesisin kurulacağı alan çevre kirliliği veya koku oluşturması mümkün olmayan bir duruma sahiptir. Açık döküm yoktur. Açığa çöp atımı olmadığı gibi çöpün ayıklanıp yok edildiği bir tesistir. Bunu bilmek ve vatandaşı doğru bilgilendirmek, bu konuyu da siyasete alet etmemek hepimizin görevidir diye düşünüyorum. Hayde kalın sağlıcakla…