Berk unutulmaz

Yayın Tarihi 03 Ocak 2020

Yıldızları birer birer kaybediyoruz...

Yıldızları birer birer kaybediyoruz...
Geçtiğimiz günlerde de Gürcan Berk'i kaybettik.
Gençlik yıllarında Yolda yürürken elimdeki sigarayı gören Gürcan Berk" Yürürken sigara içme"diyerek bana uyarıda bulunmuştu. O uyarıdan sonra yaşamım içinde hiç bir şartta yürürken sigara içmedim. Kendi kendime Gürcan Berk'in bu uyarısı bana babamın sözlerinden de etkili olmuştu.
Her insanın yada olayın yaşamımızda izleri vardır ya, Gürcan Berk'in de benim üzerimde böyle bir etkisi olmuştu. Onun Altay'dan Beşiktaş'a transferindeki heyecanı hepimizi etkilemişti. Altay bu nedenle önemlibir oyuncusunu kaybetmişti. Berk, ülke içinde hatırı sayılır oyunculardandı. Ayakları ile zekasını çok iyi birleştiren tiplerdendi. Denizlisporlu eski dostum Ati Göksu anlattı;
"Gürcan ağabey futbolunun son yıllarını Edirnespor'da tamamlamıştı. Bizim de Edirne'de maçımız vardı. Bana da onu marke etme görevi verilmişti.Maç başladı Gürcan Ağabey sol kanattan sağa uzun bir pas attı.Edirne seyircisi bu pası beğenmemişolsa gerek Gürcan Ağabeye alehte gösteri yaptılar. Rahmetli maçı bıraktı ve oyundan çıktı. Giderkende "Siz ne anlarsınız futboldan"diyerek hayıflandı."
Rahmetli futbol oynanırken de konuşurdu adına "Kaynana "derlerdi. Kolay,kolay her oyuncuyu beğenmezdi. Beşiktaş'tansonra Fenerbahçe'ye de gitmişti.Bu arada ünlü oyuncu Lefter ile kavga edip Fener'den ayrılmıştı. Rahmetlinin antrenörlük yaşamında da benzer şansızlıklar vardı. Ne varki bizim spor yazarı arkadaşımız Erşan Yetişir'i Muğla-Ayvalık gücü maçından sonra "Uğurlu"sayması da onun totem inancını anlatır.Olay ise şu; Erşan Marmaris de kamp yapan Ayvalık takımının oyuncularından Gürsel'e görünce sohbet sonrası Erşan'ı maça davet ederler. Erşan kibar adam davete gider ve Ayvalık maçı kazanır" O tarihten sonra Erşan'ı, Berk Ayvalık'ın maçlarına davet eder.Bu totem konusu bir çok antrenör ve oyuncuda da vardı.Birbaşka zamanda onları da yazarız. Neyse bir yıldız daha bu evrenden ayrıldı. Futbolda derin izler bırakarak. Pek unutulmaz sanırım.
ZamanTüneli