Benzer hatalarla düştüler

Yayın Tarihi 06 Mayıs 2021

Ege’nin iki güzide kulübü için hüsranla biten bir sezon oldu. Süper Lig’de Denizli TFF 1.Ligde ise Akhisar küme düşen takımlar olarak tarihteki yerlerini aldılar.

Çok değil daha 3 yıl öncesinde Akhisarspor, 2017-2018 sezonunda Okan Buruk yönetiminde Türkiye Kupası'nı kazanmıştı. Daha sonra tarihinde ilk kez Süper Kupa'yı müzesine götürmeyi başaran Akhisar, Avrupa Ligi'nde mücadele etmeyi de başarmıştı. Bu sezonu TFF 1. Lig'de geçiren Akhisarspor, üst üste alınan kötü sonuçların ardından 2. Lig'e düştü.

Üst üste yönetimde yapılan hatalarla daha da üst sınıfa atlaması gereken bir takım iki lig birden düşüverdi. Harika bir stada sahip olan Akigoların yaşadıkları ders olacak nitelikte.

Başkanlık ve yönetimde yaşanan çekişmelerin yanı sıra menajerlerin oyuncağı olan kulüp sıradan ve kalitesiz transferlerle günden güne eridi. Borç yükü her geçen gün artan, sponsor bulmakta zorlanan, covid nedeniyle de tribün gelirleri tamamen biten yeşil siyahlılar için çöküş kaçınılmaz oldu. Teknik direktör seçimlerinden tutun da idari olarak hiçbir doğruyu yapamayan takım daha 3 yıl öncesinde La Liga’dan takımlarla Avrupa Kupası'nda oynarken gelecek sezon kasaba takımlarıyla maç yapacak.

Bu sonucu doğuran kulübün bu duruma düşmesini sağlayanları da Akhisar taraftarı unutmayacaktır.

Bir başka yeşil siyahlı takım Denizlispor’da Akhisar gibi benzer bir kaderi paylaştı bu sezon… Süper Lig’de bir sürü kalitesiz topçu transfer ederek ayakta kalmaya çalışan, teknik direktör seçimlerinde hata üstüne hata yapan Horozlar da gelecek sezon TFF 1.Ligde oynayacak.

Onca mücadele ve uğraşıyla zor bela çıkılan Süper Lig’den bu kadar kolay bir şekilde düşülmesi taraftarın canını acıtıyor. İnsanın da aklına şu soru geliyor; “Madem bu kadar kolay düşecektik, niye çıkmak için o kadar uğraştık ki?”

Denizlispor ve Akhisar için kabus gibi bir sezon oldu. İkisi de ağır yarayla ve büyük borçla küme düştüler. Benzer hataları tekrarlayarak çıkış aradılar ama daha da battılar. İkisi de hem ekonomik hem de sportif olarak çok karanlık bir süreçten çıkmaya çalışacaklar. Sanırım; yeniden ayağa kalkmaları ise uzun zaman alacak. Yıllardır yapılan onca emeklere yazık oldu.