Benim adayım belli

Yayın Tarihi 24 Mart 2015

Birkaç gün önce kamuoyunda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu İzmir İkinci Bölge'den Milletvekili Aday Adayı olarak ön seçime gireceğinin duyulması ile CHP İzmir örgütünde heyecan doruğa ulaştı.

Erdal İnönü'den sonra, ilk kez bir lider, milletvekili adayı olabilmek için üyelerinin inisiyatifine inanıyor.

Hangi lider son 50 yılda ön seçime girerek halkına, partilisine, örgütüne güvenmiş ve diğer liderlere demokrasi dersi vermiştir.

Ön seçim isteyen örgütünün isteğine olumlu yanıt veren ve “bu yetmez ben de ön seçime gireceğim” diyerek örgütüne kendini emanet eden bir lider bu ülkede siyaseten pek çok şeyi değiştireceğe benziyor.

Bu vesile ile de Kılıçdaroğlu, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde halkından 4 yıl için bir fırsat istiyor.

Şimdi gelelim 7 Haziran'da CHP'yi iktidara taşıyacak ve iktidarda görev alabilecek adaylara... “Kim bu adaylar? Kim olabilir, kim olmalı?..” Herkesin kıstası gerek duygusal gerekse akıl dolu olabiliyor. Hepsine saygı duyuyorum. Ancak benim vekil adayım diye soracak olursanız evet var. Zaten benim adayım belli, Kim mi?

Sosyal demokrat kişiliği öne çıkmış, Cumhuriyet değerlerine bağlı, örgütüne ve partisine sonuna kadar inanan, güvenen, aday olmadı diye küsmeyen, partisini terk etmeyen, ben değil biz diyen, partinin gücü ile gelip kendini Kaf dağının ardında hissetmeyen, herkesi, her kesimi kucaklayan, insan ayrımı yapmayan, halkçı parti üyesi olduğunu yaşamıyla ortaya koyan, kompleksi olmayan, partilileri arasında ötekileştirme yapmayan, benim dönemim deyip partililerine kin duymayan, partisinin iyi gününde kötü gününde partisi ve partililerine kucağını, yüreğini, imkânlarını açmış olan, ön yargısız ve sinirleri alınmış olan.

Birilerinin güdümünde ve adamı olmayan, kendi olan, kendi fikirlerini özgürce, rahat ifade edebilen, halkın vekili, milletin vekili olma ehliyetinin kendinde olduğuna inanan ve ne oldum delisi olmayacak. Gerçekten Devrimci olacak. Mikrofon devrimcisi olmayacak. Sözde değil özde yaşamda devrimci olacak. Omurgalı olacak. Partisini, yol arkadaşlarını satmayacak. Bencil olmayacak. Kameraları görünce şımarmayacak. Etnik kimlikçilik, hemşehricilik, mezhepçilik yapmayacak. İnançlı, kararlı, ne dediğini bilecek. Haklıya haklı diyebilecek. Menfaati ve çıkarı için değil, önce ülkesi, sonra halkı, sonra da partisi için çalışacak. Hayatını garanti altına almak için değil, çocuklarının ve çocuklarımızın geleceğini garanti altına almak için çalışacak. Emekçi, dinamik, çalışkan, geleceği düşünen, gören ve projelendirme becerisine sahip beyinsel fit olan. Partisinin disiplinine, etik anlayışına tüzüğüne bağlı, evrensel sosyal demokrasiyi hayat anlayışı ilan etmiş, ekonomik sorunu olmayan, yeterli siyasi bilgi birikimine sahip, hatırşinas, ahde vefaya sahip, partilisinin bir işi düştüğünde benim yapabileceğim bir şey yok demeyen. Mikrofonu alınca şov yapmayıp sonra da herkesi tanıyacak, hümanist, gönül adamı, ülkesi için canını verecek ve halka dokunan herkesin elini sıkmaktan imtina etmeyen. Halka hizmet hakka hizmet diyebilecek hayat anlayışına sahip birey, kişi, şahıs benim adayımdır.

CHP'de üyelerin adayı ile benim adayım arasında fark olacağını zannetmiyorum. Çünkü gerçekten CHP örgütü kendine yapılanı unutmaz. CHP örgütü sadece bir insanda olması gereken meziyetleri istiyor. Kısacası sevgi, saygı, adalet, özgürlük, demokrasi ve eşitlik ile kardeşlik istiyor.