Benden söylemesi;

Yayın Tarihi 17 Temmuz 2015

Öncelikle mutlu bir bayram geçirmenizi dileğimle Ramazan Bayramınızı kutluyorum. İşlerimin yoğunluğu vesilesi ile ara verdiğimiz köşe yazılarımıza ilginizi çekecek gündemlerle Bayramın birinci günü itibari ile sizinle buluşmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Haftada bir iki gün sizlerle geçmişi de değerlendirerek geleceği yorumlayabilecek fırsatımız olacak.

Gündem inanılmaz yoğun. 7 Haziran genel seçimleri sonrası hükümet ortaklığı görüşmeleri devam ediyor. AKP “Ya benimle iktidar ya da erken seçim” diyor. CHP, iktidarın AKP’siz olmasını istese de HDP den yeşil ışık aldığı halde uzlaşmaz. MHP’den bir türlü yeşil ışık alamayıp, ülkemizi hükümetsiz bırakmayız diyerek diğer seçenekleri irdeliyor. MHP Ana muhalefet olacağım diye tutturmuş. Ben henüz iktidar ortağı olamam diyor. Aynı zamanda MHP “Aman kardeşim bir kez iktidar ortağı oldum. Sonra baraj altına düştüm. Bir daha düşeriz” korkusu yaşıyor. CHP ile MHP’nin koalisyonuna dışarıdan destek verebileceğini söylüyor. HDP aynı zamanda MHP ile bir araya gelebileceğini de dile getiriyor; “Zaten mecliste yan yana oturuyoruz. Hükümette de yan yana oturabiliriz” diyor.

MHP korku ile siyaset yapılmayacağını kavrayamamışa benziyor. Aman HDP ile yan yana gelirsem baraj altında kalırım düşüncesi ile MHP’nin Türkiye partisi olmaktan uzaklaşacağını da görmesi gerekiyor. “Türk milliyetçileri bana oy vermez” diye düşündükçe “MHP kamuoyunda AKP’nin ekmeğine yağ sürüyor” eleştirilerini alıyor.

Ekonomi baronlarına göre AKP-CHP hükümet ortaklığı kurulmalı. İş çevreleri ekonomilerine zarar gelmesin diye AKP-CHP iktidarını sürekli kamuoyuna empoze etmeye çalışıyorlar.!

Bence CHP’nin 14 maddelik hükümet ortaklığı şartı, AKP’de Davutoğlu iktidarına sebep olacaksa da, AKP tarafından kabul göreceğini sanmıyorum. Cumhurbaşkanının sorgulanmasının mümkün olmayacağını dile getiren AKP’nin “Külliyede otururum, Çankaya’da oturmam. Diğer Cumhurbaşkanlarına benzemem” diyen Recep Tayyip Erdoğan a tabi hareket etmekten başka çareleri yok.

İnşallah erken seçim olmaz.

CHP-MHP-HDP hükümet ortaklığı kurulsa idi bu ülkede ırkçı-milliyetçi düşünce yerini Türkiye Cumhuriyeti milliyetçiliği alırdı ki! İşte o zaman “Çağdaş Türkiye, büyüyen dünya devi olacak Türkiye” olarak ortaya çıkardı.

Amerika “İran ile müzakere yaparım” diyor yapıyor. El sıkışıyor. Bizimkiler Türk milliyetçisi ve Kürt Milliyetçisi el sıkışmıyor. Vallahi benden söylemesi MHP Türk Milliyetçisi seçmen kitlesine hitap ederek yüzde 7-16 bandında sıkışan bir parti olarak milliyetçilerin sabrını da zorlayacağı kanısındayım. Benden söylemesi.

Not1- Bu arada İzmir de alınan seçim sonuçları gelecek için umut vermiyor. İzmir’de seçim sonuçlarından en karlı iki parti var biri HDP biri MHP’dir.

Not 2- CHP’nin PİAR’ı çok yüksek Roman aday Özcan Purçu’nun CHP’ye artı oy kazandırmadığı gözlerden kaçmadı.

Not 3- Ön seçimin CHP’ye dinamizm kazandırdığı aşikâr: Ancak ön seçim sürecinde öteye geçememesi düşündürücü olması vesilesi ile tekrar CHP’de önseçim yapılır mı o da artık muamma! Benden söylemesi!