Bence Ademhan haklı!

Yayın Tarihi 17 Haziran 2021

İzmir, birkaç gün sonra, önemli bir zirveye ev sahipliği yapacak.

Türkiye-Irak Yatırım Zirvesi”nin 5’si 22 Haziran’da İzmir’de gerçekleştirilecek.

Tanıdığım ilk günden beri içten tavırları ve çok samimi yaklaşımlarıyla benim gözümde fark yaratan iş insanlarından biri olan, Türkiye-Irak İş İnsanları Derneği İcra Kurulu Başkanı
Ferhan Ademhan
, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir basın toplantısı ile etkinliği duyurmuştu.

 

Bu elbette kritik derecede önemli bir zirve; çünkü Irak, Türkiye’nin Almanya, İngiltere, İtalya, ABD, İspanya, Fransa gibi Batı ülkeleriyle birlikte her zaman en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında ve bazı dönemler Almanya ile birlikte en ön tarafa geliyor.

 

Üstelik zirveye, 18 ili olan Irak’ın 14 ilinden Ticaret Odası Başkanları, sanayiciler ve Irak ekonomisi açısından önemli aktörler durumunda olan çok sayıda konuk gelecek.

 

Ama şimdi sıkı durun; İzmir Ticaret Odası, bu etkinliğe katılmayacağını ve bu kararın yanısıra etkinliği de üyelerine duyurmayacağını bildirdi.

 

Gerekçe; pandemi.

 

“Böyle bir cevap karşısında İZTO’nun İzmir ekonomisinden ve sanayisinden haberleri olmadığını” düşündüğüne vurgu yapan Başkan Ferhan Ademhan, böylesi bir zirveye olumsuz bakmak için pandeminin gerekçe gösterilemeyeceğinin altını çizerek, “İzmir’e katkı sunacak her adımı desteklemek gerekirken pandeminin arkasına sığınmak neden? Pandemi hayatın gerçeğidir; pandemi tedbirlerini alır, kurallara uyarsın... Hayatı seyretmekle bir şey kazanılmaz; hayat, çalışmakla kazanılır” diye görüş bildirdi.

 

Kriz bu kadarla kalsa iyi… Ademhan, İZTO Başkanı Mahmet Özgener ve yardımcısı Cemal Elmasoğlu ile iletişim kuramadığını, telefonlarına bile cevap verilmediğini söylüyor!

 

Şimdi bir tepeye çıkalım; manzarayı şöyle bir izleyelim… Dikkatle ama.

Değerlendirmeye şu iletişim konusundan başlayalım…

Yahu, şu anda İzmir’de ve hatta memleketin çeşitli yerlerinde birçok karar mercii, bir zamanlar şahsen benim de telefonlarını açmak istemediğim adamlarla dolu. Ama hep açtım (ve açıyorum)…

Hangi çağda yaşıyoruz; iletişimden kaçılır mı!

Hangi soru cevap veremeyeceğimiz kadar zor olabilir; bir devlet başkanından bir ilkokul öğrencisine kadar kimin iletişim kuramayacak kadar çok işi olabilir!

 

Gelelim pandemi hikayesine…

Topluma örnek olması gereken adamlar bile maskesiz gezmeye başlamışken, önceki gün düğünlerde ikramlar serbest bırakılmış, 100 kişilik katılımcı sınırlaması falan kaldırılmışken,

endüstrimize yön veren isimler “et kurdu gibi kaynayan” yüzlerce kişilik “beach”lerde keyif çatarken, önümüzdeki aynı günlerde yüzlerce kişilik yüzlerce genel kurullar başlayacakken, “insan sağlığına tek tehdit” bu zirve midir yani!

 

Ferhan Ademhan yaşananların bir “skandal” olduğunu söylüyor…

Bence haklı.