“Ben Önemliyim”

Yayın Tarihi 26 Şubat 2020

Seni önemli yapan şey ne? Ne seni değerli ve yeterli yapan? Bizi önemli yapan şey yeryüzünde sadece bizim gibi bir kişinin yaşıyor olmasıdır. Hepimiz bu dünyada olmamızın bir anlamı var ve hepimiz bu dünyaya bir hediyeyiz. Bizi değerli ve yeterli yapan şey sadece kendimiz olmamızdır. Özsaygısı ve özdeğeri yüksek olan insanlar kendilerini iyi hissederler, kendileri hakkında olumlu düşüncelere sahiptirler. Savundukları ve inandıkları şeyleri iyi bilirler.

Seni önemli yapan şey ne? Ne seni değerli ve yeterli yapan? Bizi önemli yapan şey yeryüzünde sadece bizim gibi bir kişinin yaşıyor olmasıdır. Hepimiz bu dünyada olmamızın bir anlamı var ve hepimiz bu dünyaya bir hediyeyiz. Bizi değerli ve yeterli yapan şey sadece kendimiz olmamızdır. Özsaygısı ve özdeğeri yüksek olan insanlar kendilerini iyi hissederler, kendileri hakkında olumlu düşüncelere sahiptirler. Savundukları ve inandıkları şeyleri iyi bilirler.
Hayatınızda hiç, birilerine araya biraz mesafe koymak istediğinizi, artık onlarla uğraşamayacağınızı, zamanınızı kendinize ayırmak ve hayatınızın diğer alanlarına da öncelik vermek istediğinizi söyleyebildiniz mi? Şayet söylediyseniz, “ne kadar bencilsin” şeklinde bir cevap almış olabilirsiniz. Kendimize yararı olacak ve ihtiyacımız olan bir şeyi istemek gerçekten bencillik midir? Bu durum, çevremizdeki insanlar için anlaması zor olsa da, kesinlikle kendimizi ihmal etmemeliyiz. Ne yazık ki insanların, gereksinimlerine ve ruh hallerine bakmaksızın, başkalarının hal ve hareketlerini yargılama gibi bir huyları vardır. Ancak kendimiz için iyi olanı bilmek, unutmamamız gereken en önemli şeylerden biridir. Bu durum, nefes almak veya hayat amacımızı bulmak kadar önemlidir. Hepimizin günlük vazifeleri var, zamanımızın çoğunu alıp götüren ve strese sokan bir iş, kendi ihtiyaçlarını bizim ihtiyaçlarımızın önüne koyan ailelerimiz veya faydasından çok zararını gördüğümüz tanıdıklarımız. Çoğu zaman hayatlarımızı, hayallerimizi ve ihtiyaçlarımızı bir kenara koyup yaşıyoruz. Nasıl olduğunu anlamadan, başkalarının hayatlarını, kendi hayatlarımızın önüne koyuyoruz. Peki, öyle yapınca daha iyi insanlar mı oluyoruz diğerlerinin gözünde? Pek de öyle olmuyor. Kendinize önem vermeyi öğrenmek için bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Nasıl mı? Aşağıdaki dört kuralı hayatınıza entegre ederek:
1. Önceliklerinizi belirleyin
Bu hayatta en değerli insanların, başta kendiniz, varsa eşiniz ve çocuklarınız olduğu konusunda net olun. Elbette zamanınızı dengeli şekilde kullanmak önem arz eder. Günün her saatini eşinize ve çocuklarınıza adarsanız, kendinize harcanacak zaman kalmaz. Bu durum da stres ve huzursuzluk yaratır. Zamanınızı, kişisel alanlarınızı ve sınırlarınızı belirleyin. Günde en az birkaç saati kendinize ayırın.
2. Harekete geçin
Hepimiz bizi nelerin mutlu ettiğini ve bize en çok nelerin iyi geldiğini biliriz. Daha iyi hissetmek için kimleri ve neleri geride bırakmamız gerektiğini de biliriz. Peki bunları neden yapmıyoruz? Harekete geçmemizi engelleyen şey nedir?
3. Kendinizle baş başa kalın
Sadece kendimize ayırabileceğimiz zamanlarda bile sorumluluklarımızı, bize ihtiyacı olan insanları düşünmeden edemiyoruz. Cep telefonlarımızı kapatamıyoruz. Kendimize ayırdığımız zamanlarda bile başkaları için yaşıyoruz. Ancak gerektiği durumlarda kendimiz ve diğerleri ile araya mesafe koymak ve gerçekten kendimiz ile baş başa kalmak önemlidir.
4. Önemli olana odaklanın
Sandığınız kadar önemli olmayan şeylere çok fazla takılmayın. Mesela birisi ile vakit geçirmek istemediğinizi, birine borç para veremeyeceğinizi ya da bir ilişkiyi gerçekten bitirmek istediğinizi söylediğinizde, bunu bencillikten değil, kendinize önem verdiğiniz için yaptığınızı unutmayın. Bize büyük zararları olan, ruh sağlığımıza iyi gelmeyen insanlar ve durumlar vardır. Bunları hayatımızda tutmak zorunda mıyız? Vicdan muhasebesini bir kenara bırakıp, neyin gerçekten önemli olduğuna bakın. Sizin de mutlu olmaya hakkınız var ve bu hakkı kimse sizden alamaz.
       Mutlu olmak için biraz “ben odaklı” olmak gerekiyor. Egoist olun demiyorum fakat başkaları için veya başkalarının istediği şekilde yaşamayı bırakın. Neye sahipsiniz, ne istiyorsunuz? Bu iki kavram çoğu zaman aynı anlamda kullanılsa da aralarında ciddi farklar var. Sahip olduklarımız gerçekten istediklerimizle özdeşmediği sürece gerçek anlamda mutlu olmamız mümkün değildir. Bizi mutlu eden şeylerin hayatımızdaki yoğunluğunu arttırmalıyız. Sizi en çok ne gülümsetiyor? En çok neler mutlu ediyor? Boş zamanlarınızı nasıl geçirmek sizi mutlu ediyor? Kimlerle neler yapmayı seviyorsunuz? Cevaplarınıza odaklanıp bunların ne kadarını ne oranda gerçekleştirebildiğinizi hatırlayın. Sizi mutlu eden şeylerle onlara ulaşma imkanlarınız arasında uçurum varsa, mutsuz olmak da haklısınız demektir. O zaman da hayatınızda yenilikler yapmanın vakti geldiği gerçeği ile yüzleşmelisiniz. Hayatınızda sizi mutlu eden şeylere daha çok zaman ayırdıkça nasıl daha mutlu bir insana dönüşmeye başladığınızı göreceksiniz.
     Kendinizle güçlü bağlar kurmanın keyfini yaşayın…