Belediye hizmet binası ne oldu?

Yayın Tarihi 01 Eylül 2014

İzmir'in önemli akslarından Altınyol üzerinde "Yeni Kent Merkezi" olarak belirlenen bölgede kurulacak Bayraklı Belediye hizmet binası, metro istasyonu, otobüs durakları ve vapur iskelesi gibi toplu ulaşım merkezlerine yakın olacaktı. Vatandaşların kolayca ulaşabileceği hizmet binası 4 katı yeraltında yaklaşık 3000 metrekare olmak üzere 12 katlı olacaktı. Toplamda 12 bin 021 metrekare inşaat alanına sahip olan Hizmet Binası'nın 4 bodrum katı otopark olarak hizmet verecekti. Yaklaşık olarak 18 ayda bitirilmesi bekleniyordu. 31 Ekim 2012 tarihinde ilk ihalesi yapılan daha sonra Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından iptal edilmesi durumu ile karşılaşılan hizmet binası 2013 yılında temeli atılarak inşaatına başlandı. 2014 yılı sonuna kadar bitmesi tasarlanan hizmet binasının temel çalışmaları ciddi sıkıntılarla karşılaşılması ile 2014 yılı Temmuz ayında ancak tamamlandı.

Şimdi ise hizmet binası inşaatı durmuş vaziyettedir. Nedenine gelince hizmet binası inşaatı yaklaşık 14 milyon liraya ihale edilmişti. İlk projelendirilme aşamasında hizmet binasının yerinin lokasyon olarak doğru seçilmediği konusundaki endişelerimi dile getirmiş, köşemden de siz okuyucularımla paylaşmıştım.

Bölgesel olarak Altınyol’un yan otobüs yoluna cepheli yine kara kısmında otobüslerin zor geçtiği 7 metrelik yola cepheli olan hizmet binasının yapımı da dahil hizmet aşamalarında ciddi sıkıntılar yaşanabileceği vurgulamalarım göz ardı edilmişti. Ancak geldiğimiz noktaya bakıldığında, ısrarlı bir şekilde burada zemin durumunun kötü olduğunu ve 14 milyon liranın zeminde kaybolacağı endişemi dile getirmeme rağmen ihalesi yapılmış, gösteri pankartları ve afişleri ile binanın inadına yapımı gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Peki şimdi ne durumdadır. İnşaatın temel bodrum aşamaları bitmesi ile inşaat durmuştur. Yani sadece 3000 metrekarelik inşaat imalatı gerçekleştirilmiştir. Yani toplam inşaatın dörtte biri maalesef tamamlanmış. Ve 14 milyon bitmiştir. Sebep inşaat için keşif bedelinin yetmediği ve 14 milyon liranın bittiğine işaret edilmektedir. Kısacası binanın temeli bitti, para bitti durumu ile karşı karşıya kalınmış 2 aydır inşaat durmuştur.

Bundan sonra ne olacak belirsizliği keşif artışı veya ek ödenekler ile bir an önce bitirilmeye çalışılacakmış. Peki 14 milyona ek olarak daha kaç milyon harcanarak bitirileceği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Elbette ki bir belediyenin hizmet binasına ihtiyacı elzemdir. Ancak yer ve lokasyon ciddi araştırılıp fizibilitesi duygusal değil, gerçekçi yapılabilmelidir. Eğer ki bu ciddiyetin dışında gözlemsel yapılırsa sonuç önceden sizlere aktarmış olduğum gibi bir noktaya ulaşacaktır. Ki nitekim ulaşmıştır.

Müteahhit firmaların en çok önemsediği inşaat ihalelerinde kazı konusudur. Yeraltı ile ilgili belirsizlikler mutlak suretle keşif artışları ile hep sonuçlanacağı için bu tarz inşaatlarda evdeki hesap çarşıya uymaz. Sonuç olarak Bayraklı Belediyesi hizmet binası bitirilmek zorundadır. Ancak bütçesi ne kadara çıkacaktır? Ayrıca bu binanın 5 yıldızlı otel olması hesabı ile tasarlanması ile bence tekrar ediyorum beş yıldızlı otel maliyetlerini hayli aşacak bir rakama bitirilecektir.

Halen daha iddiam şudur ki bu lokasyonda belediye hizmet binası olmaz. Olsa olsa lüks bir otel olur. Ki sahilde bir otele de Bayraklı'da ihtiyaç vardır…