BELEDİYE BAŞKANLARINA...

Yayın Tarihi 11 Haziran 2019

Son zamanlarda büyük usta Aşık Veysel’in yaşamı ile ilgili televizyonlarda yoğun programlara rastlamaktayız...

Son zamanlarda büyük usta Aşık Veysel’in yaşamı ile ilgili televizyonlarda yoğun programlara rastlamaktayız. Aslında stres yüklü bir toplum durumuna dönüştürülen ülkemizde, bu gibi değerleri anmak ve haklarında program yapmak bayağı güzel ve anlamlı oluyor.
Bilindiği gibi Aşık Veysel Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dünyaya gelmiştir ve yaşamı boyunca kendine özgü sözleriyle, sazıyla unutulmazlar safında yer almıştır.  Hatta Sivas kongresinin yıl dönümlerinde her zaman anılan bir konumda olmuştur. Türküleri vardır, aşkları vardır, sazını konuşturur, kendi konuşur, puroyu sever ama arada bir sigara da içerdi. Bir gün kendisine “ hem puro içiyorsun hem arada bir sigara içiyorsun. Doğru mu bu yaptıkların.”diye sorulduğunda; “Ne var bunda sigara beni öksürtüyor, bende öksürmekten hoşlanıyorum” der. Böylede hazır cevap biridir. Hazır cevaplığını 1970 lerde Sivas Belediye Başkanına bile bulaştırmıştır. Örneğin, büyük şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca ömrü boyunca Sivas’a hiç gitmemiştir. Ama müthiş bir “Sivaslı Karınca” isimli şiiri yazmıştır.
SİVASLI KARINCA
Koca Kızılırmak köpüre köpüre
Akıyordu,
Bir telgraf direği dibinde,
Zaman kadar telaşsız ve köpüksüz,
Yürüyordu,
Sivaslı bir karınca.
………………………………..
Yürüyordu
Yer yüzünden.
………………………………….
Yürüyordu
Başka karıncalara.
………………………………….
Sivaslı bir Karınca

Bu şiiri duyan ya da okuyan dönemin Sivas Belediye Başkanı bundan dolayı Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı Sivas’ın “Fahri Hemşehrisi” olarak ilan ediyordu. Bunun üzerine haber gazetelere yansıyınca, Fazıl Hüsnü Dağlarca, İstanbul’da, kendine yakın bulduğu yazar arkadaşlarını davet etmiş, bir güzel onlara ziyafet çekmiştir. Tamam Sivas’a hiç gitmeyen Fazıl Hüsnü bir şiirinden dolayı kentin hemşehrisi olmuş ama Aşık Veysel’i anan herhangi bir kalıcı eser olmamış. Bunun için yine o dönemin Belediye Başkanlığına, Hürriyet gazetesi Aşık Veysel’in bir heykelini diktirme girişiminde bulunmuş. Heykeli yapacak sanatçıyı saptamışlar. Gerekli parayı ayırmışlar. Belediyeden yer istemişler. Belediye meclisi toplanmış. İnanılır gibi değil ama şöyle bir karar vermişler;  İstanbul Belediyesine bir yazı yazıp “Aşık Veysel’in Heykeli İstanbul’a dikilsin” demişler. Kararın gerekçesi de şu; Aşık Veysel Alevidir. Heykel kentin orta yerine dikilirse Sünnilerin tepkilerine yol açar mışş… Hazır cevap dediğin böyle olur işte!
Oysa belediye meclisi Sivas’a ayak basmayan Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı bir önceki oturumda oy birliği ile kent hemşehrisi yapmışlardı.  İnsanın sorası geliyor. Hiç araştırma yapıldı mı acaba? Fazıl Hüsnü’yü hemşehri yaptınız ama o sünniydi. Buna ne demeli. Hamamın namusu kurtulmuş desek yakışır mı acaba!
Hani seçilmiş Belediye Başkanlarımızın önümüzdeki 5 yılda alacağı kararlar var ya, diliyorum buna benzemesin.