Beceriksiz siyasetçiler,

Yayın Tarihi 20 Ocak 2021

Beceriksiz siyasetçiler,

Bazı siyasetçiler vardır. Ne akarlar ne de kokarlar. Doğuştan şanslıdırlar. Ya babasından ya dayısından ya da akrabasından bir şekilde kendine koltuk bulurlar otururlar , oturmasını bilmeden bir de kalkmasını da bilmezler. Bu tip siyasetçilere sefer tası siyasetçisi de denebilir. Kimseye faydası yoktur. Kendinden başka hiç kimseye fayda sağlamazlar. Sağlamak içinde zaten çabaları da olmaz. Her şeyi bilirler her şeyden biraz akıllarında vardır. Üç kelimeyi bir araya getir desen getiremez fikirleri yoktur. Bilgileri olmadığı için . çünkü kendilerini geliştirmeye ihtiyaçları da yoktur. Zaten emeksiz bir yere gelip oturmuştur. Emek vermeden politikaı olmuştur. Kimseye kendini ispat etmeye ihtiyacı yoktur.

Cebinden beş kuruş para harcamamıştır. Harcamasını beklemek hayal perestliktir. Kaldı ki utanmasa siyaset yaptığı için toplumun ekonomik olarak kendisini beslememsi hatta para kazancının olmasını düşünür.

Bu tarz siyasetçilere politikacı daha çok denir. Politikacı ile siyasetçinin birbirinden ayırt edilmesi ön plan çıkmalıdır. Herkesi aynı kefede değerlendirmemek gerekir.

Neyse şimdi ülkemizdeki siyaset anlayışı ile dünyadaki siyaset anlayışını incelediğimizde politikalar hemen hemen aynı gibi görünse de gelişmiş ülkelerin politikaları her zaman 100 tık üste çıkar. Entrikalar yalanlar rüşvetler yolsuzluklar, had safhada devam eder. Liyakat esası öne çıkar. Ya da geçmişindeki başarılar eğitimi, bakraund u önemsenir. Bizde ve gelişmemiş ülkelerde ne kadar beceriksiz akmaz kokmaz niteliksiz tipler varsa politikacı olmaya çalışır. Politikayı ekonomik araç olarak gördükleri için kendilerine karakter bulacaklarını düşünürler. Yeteneksiz kabiliyetsiz beceriksiz vasıfsız ne kadar kişi varsa bir bakarsınız çok önemli yerlerde köşeyi kapmış dümen tutmaya çalışıyordur.

Neyse siz siz olun bu beceriksiz siyasetçilerden uzak durun. Bunlar aynı zaman da inanılmaz derecede kin ve nefret duygusu ile hareket ederler ki aman size kin tutmasınlar kişiselleştirilmiş bir siyasi davranış biçimi ile kendilerini ortaya koyarlar…

Bu tip siyasiler bir de kendilerine bir ekip bulurlar. Sürüden ayrılanı kurt kapar cinssinden… o ekibin etinden sütünden mevkisinden makamından her türlü faydalanırlar. Dümenleri iyidir…

Menemen olayı;

Menemen de seçimde sandıkta kazanmış millet ittifakı masada belediye başkanlığını eliyle AK Parti ye teslim etti. Meclis çoğunluğunu elinde bulundurmasına rağmen seçimi 15-15 eşitlikle sonuçlanmasına sebep olan meclis üyeleri, ilçe başkanları, il başkanları, milletvekilleri hepsi süt dökmüş kediye döndüler. Bu sonucun müsebbipleri tam bir beceriksizlik örneği göstererek tarihe isimlerini teneke harflerle yazdırmış oldular. İlçe başkanları görevlerinde halen oturuyorlarsa derhal istifa etmeliler. İl başkanları gerekli onurlu hareketi yapıp direttikleri durumun hesabını vermeliler. Seçimle kazanılan bir belediyeyi rakip partiye altın tepside kura ile sunmak zafiyet i asla siyasi cezasız kalmamalıdır. Sen kuraya kalacak kadar zafiyet gösterilmesine sebep oluyorsan dikte ettiğiniz adayın tam kabul görmemesinden kaynaklandığını fark etmelisiniz. Kaldı ki benim dediğim olsun ama gerisi önemli değil düşüncesi tam bir beceriksiz siyasetçi tavrı ve davranışıdır. Çünkü siyaset bir sonuç alma sanatıdır. Bu sanatı icra ifa edemiyorsan edecek çok kişi vardır. Derhal oturduğunuz işgal ettiğiniz koltuktan kalkacaksınız…. Sözüm aynı zamanda meclis te ne oldu diyen meclis üyelerine dir. Bu kara leke dir. Bana göre bu duruma sebep olan meclis üyeleri siyasi geleceklerini ipotek ettirmişlerdir.