Bayram mı Kime Bayram?

Yayın Tarihi 24 Ağustos 2018

Kurban Bayramınız kutlu olsun. Nice sağlık dolu bayramlar dilerim. 

Bayram için iyi dileklerimizi iletmekte bayramda insani değerlerimizi hatırlamakta üstümüze yok. Yahu neden bayramlarda olduğu gibi sürekli davranıp daha tevazu sahibi olamıyoruz. Kaybedecek neyimiz var.

Cebimizde para yokken bile kurban kesebilme cesaretini gösterecek kadar manevi değerimize sahip çıkarken milyonlarca insanın kurban kesmesinin zorluklarını her kurban bayramında yaşıyoruz.  Bayramı kime bayram oluyor. Gelin bir bakalım;  Deliye her gün bayram.  Deli bu kıstasımızın istisnası!

Doları olanların bayramı oldu bu bayram.  Türk lirası olan yada olmayanların bayramı olamadı. Cebindeki Türk lirası ile ticaret yapanların  bir ayda yüzde 45 oranında parasının eridiğini göremedi. Dolar kuru yüzde 45 artınca “ne olacak canım dolsa da olur dolmasa da olur “ diyenlerin bayramı oldu bu bayram.  

Benzine şimdilik yüzde 10 a yakın zam yapanların bayramı oldu bu bayram. İğneden ipliğe zam ile karşı karşıya kalanların olamadı bayramı! Emekli maaşı ve bayram ikramiyesi bekleyen ama alamayan emeklilerin olamadı bayramı! Size ikramiye vereceğiz diyenlerin oldu bayramı! Vatandaşı umursayanların olmadı bayramı ama vatandaşı önemsemeyenlerin oldu bayramı! Gemileri,  yurt dışında yatırımları ve paraları olanların oldu bayramı ! Euro ve Dolar kullanan Hıristiyan ülkelerinde ki yatımcıların TL alıp Türkiye de yüzde 25 faize yatırmaları ile bayram ettiler.  Yabancıların Türkiye de tatil yapma isteği ile oldu bayramları ! Türkiye ye gelen turistler bayram yaptı Türkiye de olanlar değil!

Turistik Otellerde kalanlar yaptı bayramı, otelde çalışanlar maalesef yapamadı bayramı! Türk lirası maaş alanların çalıştığı, ancak işyerlerinin Euro ve Dolar ile iş yapmaları sonucu patronları bayram yaptı.

Ham maddesi dolara Euro ya bağlı olan Fabrikalarına  kilit vuranlar, kilit vurmak üzere olanlar yapamadı bayramlarını ! Her türlü alışverişi dolar ve Euro üzerine olan firmalar yaptı bayramlarını! Yollara düşüp anasının babasının elini öpmeye niyetlenip trafik kazalarında can kaybedenler ve yakınları bayram yapamadı.  Tatil yörelerinde su yu 15 tl ye lahmacunu 70 tl ye satanlar bayram yaptılar.

Ekonomik krizin farkında olamayanların, kan ağlayacağını bilemeyenlerin, zamlarla yarın ciddi rezil olacakların dizini döveceği bir süreci göremeyenlerin, ne olacak halimiz? Diyenlerin, bayramı yaşadığı sanılan bayramdan sonra tatil rehaveti ile zamlarla boğuşacağı süreci görünce şok geçireceklerin bayramı oldu bu bayram. 

Asgari ücretin 1600 TL olduğu bir ülkede  küçük baş kurbanın bin tl den başladığı büyük başların  6-15 bin tl aralığında olduğu, buna rağmen kurban kesmek için mücadele edenlerin bayramı oldu bu bayram ! Allah hayrınızı kurban eti dağıtanlar için kabul etsin derken kurban etlerini buzdolaplarına stoklayanlara da Allah yardım etsin diyeceğimiz bir bayram oldu bu bayram. .. Haydi geçmiş olsun, bir kurban bayramı daha son günü itibari ile bitiyor. Tatil 10 gün oldu tatil yapan yaptı tembelliğimiz üst seviyeye tırmandı. Pazartesi iş başı ve zamlarla karşılaşmaya hazır olun.  Maaşlara ve gelirlere zam değil, giderlere, masraflara zam gelecek, bir hafta hayırlı olsun. Kime bayram geldi kime bayram gelmedi siz artık anladınız.  Allah büyüktür. İnşalah bir başka bayram herkes bayram yapar.!