Basmane ‘çukuru’ Kültürpark’ın olsun!

Yayın Tarihi 14 Mayıs 2019

Kültürparkın bir parçası olan ve eski İzmirlilerin otobüs ve dolmuş garajı olarak bildiği Basmane meydanının Montrö ve Çankaya’ya yönelen köşesindeki arazi için bir basın açıklaması geldi...

Kültürparkın bir parçası olan ve eski İzmirlilerin otobüs ve dolmuş garajı olarak bildiği Basmane meydanının Montrö ve Çankaya’ya yönelen köşesindeki arazi için bir basın açıklaması geldi. Açıklama şöyle idi: “İzmir kamuoyunda ‘Basmane Çukuru’ olarak anılan ve 20 yıldır İzmir’in gündeminde olan projede, yeni bir gelişme yaşandı. TMSF’nin ihale sözleşmesinde belirlediği 30 aylık yasal süre tamamlandığı için, Folkart hukuki koşullara uyarak, projeyi geri iade etti.”

Öncelikle coğrafi ve tarihi olarak tanımladığım bölgenin “Basmane çukuru” diye tanımlanmasına ve basın tarihine böyle not düşülmesine karşıyım.

Ne oldu da bir zamanlar 80 milyon dolarlık denen arazi birden bire “çukur” oldu. Televizyonda yayınlanan “çukur” dizisinden mi esinlendi habere bu başlık atmak için!

Kimsenin İzmir tarihine hakaret etmeye hakkı yok!

Bu yer tarihi Kültürpark’ın tarihi bir parçasıdır. Tarihi ve coğrafi ve kültürel koruma alanıdır, SİT alanıdır.

Kültürpark; rahmetli Atatürk, rahmetli İsmet İnönü ve rahmetli Behçet Uz’un ve İstiklal harbinde İzmir’in kurtuluşunda şehitlerin ve hatta Kültürpark’ın bir köşesinde heykelleri olan ve yazıtında “emeği geçen atların anısına” denilen atların ve bütün emekçilerin, İzmirlilerin hatırasıdır.

Kültürpark’ın koparılmaya çalışılan parçası geri verilmelidir, Kültürpark’ın olmalıdır.

Kültürpark konusunda titiz olan ve İzmirlilerin tarihi çıkarlarını korumada kararlı olan çiçeği burnunda yeni ve pırıl pırıl başkan Tunç Soyer’in burayı tarihi yerine koyacağını umuyorum.

Çünkü önceki günkü Folkart tarafından yayınlanan basın açıklamasında gelişmeler şöyle özetlendi:  “Gelişmeleri, öncelikle ve ilk defa, yeni seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer ile paylaştık. Sayın Soyer’e, duyarlılığı nedeniyle çok teşekkür ederiz. Tam 22 yıl önce sadece ‘kat karşılığı’ sözleşme ile ‘Güç Birliği ve EGS’ye verilen Basmane’deki arsanın esas sahibinin İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğuna, özellikle dikkat çekmek isteriz. Yine İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bugüne dek sürece verdiği katkı nedeniyle, içten teşekkürü borç biliriz.”

20 yıldır çözülemeyen sorun diye bahsi geçen konunun bir çok tarafı var. Güçbirliği Holding, TMSF, Sancak ailesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi.

Bu taraflardan hiç birinin İzmir ve Kültürpark tarihine karşı çıkacaklarını sanmıyorum. Her ne kadar tekrar ihaleye çıkılırsa Folkart’ın buraya talip olduğu açıklansa da tekrar ihaleye çıkılmadan bir belediye meclis kararıyla burası ait olduğu yere Kültürpark’a tekrar kazandırılır.

Hatta Basmane meydanından Montrö meydanına Kültürpark’ın duvarları hizasından bağlanan yol da aslında Kültürpark’ındır. Basmane’den Montrö’ye yer altı otoyolu yapılır ve üstü yeşil alan olarak Kültürpark’a tekrar kazandırılır.

Şimdi gölete dönmüş ve hoş olmayan yakıştırmayla çukur da, yeşil alan olsun ve hatta güya Dünya Ticaret Merkezi diye yapılacak gökdelenin temeli hazır yağmur ve yer altı suyu ile dolmuşken bırakın ördekler yüzsün!