Başkanların Kongre  Performansları 2;

Yayın Tarihi 21 Aralık 2017

Başkanların Kongre 
Performansları 2;

Bugünde dört ilçemizin CHP li belediye başkanlarının kongrelerindeki durumlarını irdeleyelim.
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu; ilçe kongresinin gizli derinden aktif müdahale eden belediye başkanı olarak gözlerden kaçmadı. Başkanı temsilen başkan yardımcısı Ceyhan Kayhan’ın aktif rol alarak örgütte yakın markajlı delege çalışması yürütmesi, özellikle mahalle seçimlerinde yüz buldu. Her bölgede her kesimle yakın diyalog kurmaya çalışarak, belediye başkanının adına kongrede başarılı olmuştur. Karşısında geçmiş dönemlerin tecrübeli kurt siyasetçileri olmasına rağmen kongrenin Ali İhsan yıldız lehine sonuçlanmasını sağlamıştır. Ali ihsan yıldızın örgütün tüm kesimi ile kurması gereken ilişkide eksikliğini belediye başkanlığı desteği ile gidermiş oldu. Ayrıca diğer adayın zayıf olması ilçe başkanlık titrine uygun görülmemesi ve yeterliliği tartışma konusu olunca Ali İhsan yıldız örgüt tarafından tekrardan başkanlığa seçildi.  
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ; Oldum olası Hüseyin Mutlu Akpınar delege seçimlerinde aktif rol oynamamıştır. Ancak Karşıyaka’daki yapıların içinde var olabilmesi için İlçe başkanına destek verilmesi boyutunda geri de durmamış olduğu gözlerden kaçmadı. Uğur Yıldırım’la akrabalık bağı tartışma konusu olsa da seçimi fors-e edecek beraberlikler sonucunda kongreden kazanan taraf olarak çıkmıştır. Hakkında kongrede suçlamalara cevap verirken kendinden emin eleştiri yapanları oturdukları yerden kımıldamaz hale getiren konuşması kongrenin sonucunu etkilemiştir. Özellikle eski belediye başkanı Cihan Türsem’ in yeni belediye başkanına acımasızca olumsuz eleştirileri, delegeyi pek ikna edemediği, tam aksine ters teptiği gözlenmiştir. Dikkatimi çeken eski belediye başkanı Cevat Durak’ında kongrede etkinliği idi.  Kongrede divan başkanı ertam özen in tecrübesi salonun akustiğinin bozulmasına engel olmuştur.  CHP delegasyonunun üzerinde özellikle KSK da etkinlik öyle belediye gücü ile pek olmuyor. Karşıyaka da bilinçli bir üye yapısı var. Her ne kadar araya giren ortaklık mikserleri olsa da nihai olarak üyeler delegasyonlar seçimlerini kendileri yapabiliyorlar.  Darısı diğer ilçelere !
Narlıdere Belediye Başkanı Abdul Batur; Yılların kurt deneyimli siyasisi dersek yerinde olacaktır. Her zaman iktidarda ve güçlü tarafta olmayı başarmıştır. Gelecek siyasi konjonktürü çok iyi sezinler. Narlıdere’de ılıman bir siyaset çizgisinde kimseyle kötü olmaz. Herkesle ikili ilişkileri iyidir. İlçe örgütlenmesinde kendisine karşı kimse durmaz. Çünkü herkesin gönlünü bir şekilde alır. Ahde vefa örneğini çokça gördüğümüz bir belediye başkanıdır. Siyasi yol arkadaşlarını iktidarda asla yalnız bırakmaz. Hep yanlarında yer alır. Her zaman ilçe başkanı ve yönetiminde batur aktif olmuştur. Yine de seçici ve aktiftir. İlçe başkanı konusunda kendine rakip olabilecek kimse ile çalışmaz. Sadece ilçe başkanlığı yapacak bir ilçe başkanı ister ve isteği de her zaman olur. 
Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa  İnce; Bizim Mustafa ya öncelikle büyük geçmiş olsun diyorum. Bir eşkıyanın Silahlı saldırısına uğramış ve yaralanmıştır. Kendisine tekrar geçmiş olsun diliyorum.  Mustafa ince güzel bahçeye güzel gelmiş ancak eleştirinin CHP de olmaması mümkün değil tezi ile ciddi eleştirilere maruz kalmış ve deneyimli siyasetçi Abdul baturla uzun süredir fikir birliği içinde siyasi çalışmalarda bulunmuş bulunmaya devam etmektedir. Özellikle ilçe yönetiminden deneyimli ilçe başkanı olan kazım çam la tekrar seçime gitmiş ve örgüt üzerindeki etkinliği ile ilçe kongresinde sorunsuz bir dönem geçirmiştir. NOT: Bir sonraki yazımda sırayla Bayraklı, Çiğli, Menemen, Balçova ve Gaziemir i irdeleyeceğiz. Özellikle Parti değil de sanki Belediye kongresinin yapıldığı söylenen ilçe hangisi? Hepsini yazacağız.