Başkanların kongre performansı; 

Yayın Tarihi 15 Aralık 2017

Başkanların kongre performansı; 

İzmir metropoldeki ilçelerinin CHP li belediye başkanlarının kongrelerdeki performanslarını sizlerle irdeleyelim istedim. İl kongre sürecinde ise büyükşehir belediye başkanı ve milletvekillerin performansını sizlerle paylaşacağım. İlk olarak Konak, Bornova Buca ilçelerini, ardından diğer metropol ilçeleri sizlere yorumlamaya çalışacağım.
Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş; Öncelikle Sema başkana başsağlı dileyerek başlamak istiyorum. Merkez ilçe olması vesilesi ile Sema Pektaşın örgütle yakın dialoğunun olmaması, henüz daha Aziz Kocaoğlu, Alaattin Yüksel, gölgesinden kurtalamaması vesilesi ile örgütte pek etkin olamadığı gibi, bazı belediyeler gibi belediye çalışanları ile mahalle markajlarına giremedi. İsteyerek veya istemeyerekte olsa kongre sürecinde pek etkin olamadı. İlçesinin tecrübeli siyasetçisi İlçe Başkanı Şakir Başak'ın kamuoyundaki ve örgütteki çalışkanlığı ve eylemci kişiliği ile öne çıkması popülarite açısından belediye başkanının önüne geçti. İlçede örgütün temsili tam anlamıyla gerçekleşti mi? Elbette tam anlamıyla olmasa da diğer ilçelere göre örgütün kendini temsil edebilmesi açısından en demokratik kongrelerden biri oldu diyebiliriz. Belediye başkanının kongredeki birleştirici ve tarafsız konuşma sergilemesi, ben kongrelerin belediye başkanı değilimi dedirtti. Bencede belediye başkanı olarak örgütün bağımsız iç demokratik mücadelesinde uzak kalması, kim seçilirse seçilsin, benim başkanım diyebilmesi, çok önemlidir. Sema Hanım'a da en yakışan davranış bu olacaktır. 
Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla; çok güzel bir insan olan Olgun Atilla, Aziz Kocaoğlu'nun Bornova'daki hakimiyetinin gölgesinden henüz daha kurtulduğu söylenemez. Mimar apoleti ile belediyenin teknik hizmet üretimi çalışmalarında ne kadar performans sergilemeye çalışırsa çalışsın yine her sıçradığında Aziz Kocaoğlu tavanına çarpıp geri düşmekten garibim kendini alamıyor. Kendini örgütün içinde, özgür iradesi ile hareket edebilme gibi bir şansının olmadığı fikri farklılıkları dahi olsa son virajda Aziz Kocaoğlu engeli ile geri adım atmak zorunda kalıyor. Örgüt ile ılımlı ilişkileri ve kurt siyasetçilerin Bornova'da yoğun kongre sürecinde Olgun Atilla'nın etkili olamamasını sağlamıştır. Elbetteki Aziz Kocaoğlu faktörü varken onunla siyaset yapanlardan sadece Alaattin Yüksel dışında kimsenin öne çıkamayacağı bellidir. Nevzat Kavalar’ın pozitif siyaset yapması 2019 genel seçimlerine hedef koyması ile ilçe başkanlığında tekrar yer almaya karar vermiş ve kadim dostu Kocaoğlu ile birlikte kongreden galibiyetle çıkmıştır. Bornova'da Aziz Kocaoğlu ile birlikte siyaset yapanların bir çoğunda homurdanmalar başlamış olsa bile usta siyasetçi Kocaoğlu abim kardeşim sırt sızvazlamaları ile kongreyi kayıpsız geçmiştir. İl kongresinde Bornova delegasyonunun tamamına sahip çıkabilecek mi onu da zamanla il kongre aşamasında göreceğiz. 
Buca Belediye Başkanı Levent Priştina; Priştina Arnavut göçmeni olması vesilesi ile Buca da ciddi bir potansiyele sahiptir. Babası Ahmet Priştina'nın popülarite çıtasının yüksekliğinin dezavantajı ile sıkıntılı siyasi süreçler geçirsede sosyal kişiliği ve sempatikliği ile Priştina'nın oğlu olmaya layık mücadele etmeye çalışmaktadır. Ancak örgütte kendine yer edinme çabaları, pek olumlu sonuçlanmış gibi görünüyor. Genç ve çabuk ustalaşmış Çağdaş Kaya ile devam ederek, sıkı bir kongre süreci yaşadı. 270-280 delege imzası ile kongre salonuna hazır girmişken garanti gibi, seçimi görüp inanılmaz teknik hesap hataları ile Bucanın kurt siyasetçilerinin gazabına uğramış görünüyor. Özellikle Buca örgütünün ilk başta çok sevdiği ilçe başkanının örgüt dialoğunda ve sosyal ilişkilerinde çok başarılı olamadığı bu kongre sonucu ile açığa çıkmış oldu. Levent Priştina’nın belediye başkanı olarak yoğun çabasına rağmen 2 oyla kongreyi kaybetmesi ciddi bir başarısızlık olarak görülmektedir.  
Bu hafta 3 ilçe ile şu sonuçları görebiliriz; örgütle yakın dialog kurabilen ilçe başkanları belediyenin gücü olmadan da kongrelerde örgütlerinin taktirini alabiliyorlar buna örnek Şakir Başak’tır. Her zaman karşı oldum karşı olmaya da devam edeceğim belediye başkanlarının örgüt demoklratik seçimlerine müdahil olmaları ve erklerinin gücünü kullanmaları kabul edilemez. Ve sonuçları bu gün olmasa bile uzun vadede hasarı büyük olacaktır. Kalın sağlıcakla !