Barolar Birliği Türkiye'dir!

Yayın Tarihi 28 Şubat 2018

Barolar Birliği Türkiye’dir!

Türkiye Barolar Birliği geçtiğimiz hafta sonu olağanüstü genel kurulunu yaptı. Genel kurula kurultay delegeleri ile birlikte il baroları yönetim ve denetim kurullarının yanısıra üye avukatlar da katıldı ve geniş, kapsamlı, coşkulu bir genel kurul yapıldı.
TBB’yi genel kurula götüren süreç, birliğin adından Türkiye’nin kaldırılmak istenmesi ve bir ilde birden fazla baronun açılmasına izin verilerek avukatların bölünme sürecine sokulmasıydı.
Milli olmadığı gerekçesiyle adından Türkiye kelimesinin kaldırılması konusunda yapılan “Söz Savunmanın” toplantısında birlik başkanı Prof. Av. Metin Feyzioğlu’nun “Barolar Birliği Türkiyedir.” başlıklı konuşması çok yerinde tespitler içeriyordu.
Metin Feyzioğlu sayın başbakan ve adalet bakanı ile görüştüklerinde onların kendilerine hak verdiğini açıkladı. Feyzioğlu, bu hukuka aykırı projenin şimdi kapatılan ve sorumluların yargılandığı bir üniversitede o tarihlerde hazırlandığını belirterek yanlışlığa düşmemek gerektiğini vurguladı.
Barolar Birliği Başkanı sayın Metin Feyzioğlu’nun yetkililerle görüşmesi eleştiri alsa da bence bu konuda her türlü yasal girşimin yapılması biz hukukçular açısından önemlidir. Biz hiçbir zaman hukukçu kimliğimizi unutmayacağız. Barolar siyaset kurumu değildir. Tamam hayatın tamamı duruş olarak siyaset içerir ama kurumlaşma başkadır. İçinde her siyasi görüşten insan barındıran Barolar demokratik meslek örgütleridir.
Benim geçen haftaki yazımın başlığı “Barolar Birliğine sahip çıkma zamanı” idi. Bundan kastım, biz hukukçuların bu güne kadar dil, din, ırk ayrımı yapmadan insanlara verdiğimiz hukukun üstünlüğüne dayanan hizmet nedeniyle şimdi o insanların barolara, avukatlara sahip çıkma zamanının geldiğini ifade etmekti.
Soma madencileri ve yakınları, gaziler ve şehit yakınları, Zonguldak madencileri, ve Türkiye’nin dört bir yanından insanlar barolarına sahip çıkmaya genel kurula gelmişlerdi. Çünkü onların en zor zamanlarında yanlarında avukatlar, barolar vardı.
                                    *   *   * 
Avukatlık mesleğinin kökeni insanlığın kökeni kadar eskiye dayanır. Çünkü her dönem birilerinin savunmaya ihtiyacı oldu. Hukuk insan doğmadan önce ve ölümünden sonraya kadar sürecin her anını düzenliyor. Sağ doğmak kaydı ile ceninin de hakları var. Kim savunacak bu hakları? Avukatlara mitolojide Litailer deniliyor. Hırçın, yırtıcı, aksi, mücadeleci, tuttuğunu koparan, çaçaron, bıktırıcı bir dilleri olan Litailer tarihin ilk avukatları, savunmanları olarak kabul edilmişler. Barolar Birliğinin Ankara’daki bir tesisinin adı da bu nedenle Litai’dir.
                        *   *   *
Türkiye’nin dört bir yanından gelen avukatlar genel kurul öncesi Anıtkabiri ziyaret etti. Metin Feyzioğlu anıtkabir defterine şunları yazdı: "Barolar ve Türkiye Barolar Birliği, Türkiye'dir. Baroların birliği, Türkiye'nin birliğidir. Dört bir yanımızı sarmış ateş çemberinden ve ülkemizin üzerine kurulan tüm senaryolardan çıkış yolu, milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmektir. Milli birlik, hukukun üstünlüğü paydasında her vatandaşımızın kucaklaşmasıyla sağlanabilir. Hukukun üstünlüğü için bağımsız, tarafsız, güvenilir bir yargı zorunludur. Güvenilir yargının olmazsa olmaz şartı, avukatların bağımsızlığıdır. Avukatların bağımsızlığı ise bağımsız ve güçlü baroların varlığına bağlıdır.

Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi, barolar ve Türkiye Barolar Birliği halkın avukatıdır. Biz, Cumhuriyet devriminin yılmaz savunucusu olan avukatlar hep birlikte başaracağız. Çünkü davamızda haklıyız."
                              *   *   *
Saygı çerçevesinde her türlü eleştiri hakkımız saklı ama şimdi avukatlara, barolara ve barolar birliğine sahip çıkma zamanı!