Bana ne 100 yaşındaki müebbetten

Yayın Tarihi 19 Haziran 2014

Adamlar neredeyse yüz yaşında müebbet hapse mahkum edildi. Peki hapse girecekler mi? Elbette ki koskocaman hayır. Birileri tatmin mi oldu? Kim kamuoyu mu hiç sanmam! Ama gösteriş meraklısı ve kamuoyu algısı yaratmanın peşindekiler bak gördünüz mü 12 Eylül darbecilerini mahkum ettirdik diyecekler ya. Deyiversinler kaç yazar? Gideni geri getirdi mi? Koskocaman hayır. Ee ne oldu şimdi sistemi mi yoksa sistemin piyonlarını mı cezalandırdınız? Kendinize sorun artık pili bitmiş bir el fenerinden medet umar veya tatmin yoluna gidilir, seçenekleri vatandaşa sunmak işbirlikçilik yapmaktan öteye gitmez, gidemez.

Neyin farklı senin, birisi askeri darbe diğeri nedir sence gör gördüğünle kalma derlerdi büyüklerimiz gereken tepkini göster. Gösteren var mı? Koskocaman bir hayır.

Bana ne, 100 yaşına gelmiş yürüyemez darbeciye verilen müebbet hapsinden ,bana ne soyup soğana çevrilmiş milletin tepkisizliğinden, ben kendi doğal tepkimi koyar geçerim. Vicdanların sızladığı günler. Ölümlerin, kardeşin kardeşe kıydırıldığı günlerin elbette geri gelmemesi için herkesin üstüne düşeni yapması gerekirken herkes kaderci olmuş çıkmış.

Birileri de başkanlık peşinde elinden gelse ülkeyi de satacak bitirecek. Ama ne yapsın bu kadar gözünü kapatmışın olduğu yerde adam da bildiğini okuyacak tabii ki!

Cumhurun başına seçilecek aday ile ilgili muhalefet partileri geniş konsensüsle adaylarını belirlediler ve kamuoyuna açıkladılar. Ekmeleddin İhsanoğlu olarak belirlenen muhalefetin adayına çarşıda sokakta Anadolu’da ve bir çok kesimden yoğun şekilde olumlu tepki gelirken, olumsuz tepkiler de geldi. Özellikle bazı kesimler seçimin kazanılması için değil ben çıkarım kazanamazsam da kendi adayımla çıktım kaybettim diyeceğim bir aday profilinden bahsederek tepkilerini koydular. Sonuç çok nemli değil! 12 yıldır iktidar olan AKP'nin adayının da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olacağına artık kesin gözüyle bakılmaktadır.

Ekmeleddin İhsanoğlu isminin, kamuoyuna sızmayan ve çok gizli yürütülen istişareler sonucunda belirlenmesi bence siyasi olarak çok doğru olmuştur. Her kafadan bir sesin çıktığı bir yapıda doğru ve ideal bir aday, her kesimi kucaklayacak bir aday ile ilgili tespit çalışması gizlilik içersin de yürütülmesi gerekirdi ve buda yapılmıştır.

Şimdi çatlak seslerin çoğuna baktığımızda duygusal olarak sesler yükseliyor olduğunu hemen fark ederiz. Siyasetin bir sonuç alma sanatı olduğunu bilmeyenlerin duygusal tepki göstermelerini de anlayışla karşılamak gerekir. Ancak sonuca gidebileceğiniz ortak konsensüsle belirlenen aday kimse, konsensüs tarafları bu karara uymak ve sonuç almaya odaklı konsantre olmaları gerekmektedir.

Kendi ilçelerinde ilçe başkanı bile seçerken gruplar, ekipler veya kişiler biraraya gelip, ortak aday belirleme yöntemi uygulamıyorlar mı? Uyguluyorlar. İlla ki benim adayım olacak diktelerine karşılık ortak paydada kimse buluşamıyorsa ortak aday belirleme süreci son buluyor. Bunu bildiğimiz halde tepki de gösterme lüksünü kendimizde neden buluyoruz bunu da anlamak doğrusu güç. Bakın AKP’nin aldığı kararlara, bırakın tabanın tepki göstermesini, çıt bile çıkaran yoktur. Ee orası AKP diyebilirsiniz. Ancak AKP diye beğenmediğiniz parti de 12 yıldır iktidardadır. Eğer ki Cumhurbaşkanlığı seçimini AKP kazanırsa 2023 hedefleri olan anayasa değişikliği ile başkanlık rüyası birileri için gerçek olacaktır. Ben değil biz diyeceğiz ve halkın isteğine kulak vereceğiz. Ön yargılarla değil tanıyarak bilerek görerek eleştiri ise eleştirimizi yapacağız. Bana göre Cumhurbaşkanı adayı hayırlı olsun. Şimdi çalışma zamanı!