Aziz Nesin 102 yaşında...

Yayın Tarihi 20 Aralık 2017

Aziz Nesin 102 yaşında...

20 Aralık 1915 yılında İstanbul Heybeliada'da doğan, bu coğrafyada kendini yaratabilmiş nadir insanlardan biri olan Aziz Nesin’in doğum günü bugün...

Kendisini, Türk halkının yüzde şu kadarını “aptal” ilan eden yazar olarak tanıtmak isteseler de, Türk kültür ve düşünce hayatında yarattığı soru işaretleriyle toplumun ufkunu açan, eserleri yabancı dile en çok çevrilen ve ölümünden sonra da çok satan yazarlar arasında olan, mizahın daimi muhalefet olduğunu söyleyen büyük usta olarak biliriz.

Onun mizah hikâyeleri yalnız eğlendirmekle kalmaz, güldürücü durumlar, tuhaf karşıtlıklar aracılığıyla toplumdaki bozuklukları göstermeye, bunların nedenlerini belirtmeye de çalışır.

Aziz Nesin, yaşamı boyunca mizahı edebiyatın her türünde denemiştir.

Toplumsal hayatın aksayan yönlerini, alaya elverişli kişi, durum ve olayları abartarak güldürücü ve akıcı bir anlatımla dile getirmiştir.

Yazarlığının dışında insandır Aziz Nesin...

Bir ömür kendini ve yaşamı sorgulamıştır.

1934 yılında çıkan Soyadı kanunu sonrası herkes ‘Nesin?’ diye çağırdıkça ne olduğumu düşünüp kendime geleyim istedim.” diyecek kadar büyük biridir Aziz Nesin…

Her yıl seçilen yoksul ve kimsesiz 4 çocuğu bir meslek sahibi oluncaya kadar yetiştirmek amacıyla Nesin Vakfı'nı kurmuştur.

Eserlerinin gelirini bu vakfa bırakmıştır.

Bunun yanında birçok haksızlığa, saldırıya uğramıştır.

2 Temmuz 1993, aydınlığın karanlığa, sevginin nefrete yenildiği günlerden birinde yakılmak istenmiştir büyük usta...

Aziz Nesin'in dediği gibi o gün ateşin kızıllığı, dumanın siyahlığıyla birleşip çevreyi sarmış, her şey kısa zaman zarfı içinde olup bitmişti.

Bugün bile yeri doldurulamayan 33’ü aydın olmak üzere 35 can katledilmişti.

Tüm bunlar inananlara, inançlara saygı duyan bir ateist olduğu için başına gelmişti.

İnançsızdı ya... O yüzden yakılabilirdi.

Ne acı değil mi?

Bu yakılmak istenen adamın 8 milyon kitabı satıldı.

Eğitim olanaklarından yoksun çocukların barınması için kurduğu vakıf; özgüvenli ve özverili, kendini sürekli geliştiren, üretken binlerce çocuk yetiştirdi.

Bizler ise Aziz Nesin’i hep konuşur, tartışır olduk…

Hapislere, işsizliğe, acılara ve tehditlere rağmen tüm yaşam mücadelesini tutarlılık, dürüstlük ve mücadele ekseninde geçirmiş bu cesur devrimciden çok şey öğrendik.

Öğrendiklerimiz arasında birşey vardı ki bence en önemlisiydi;

O da soru sormanın ne denli mühim olduğu