Aziz Kocaoğlu’nun şifreleri

Yayın Tarihi 24 Ekim 2013

Bu satırları şifre çözücü yazıyor.¶

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 2014 için aday olacak mı olmayacak mı, 2 Eylül’de neden başvuru yapmadı, CHP Genel Merkezi yeniden aday gösterecek mi göstermeyecek mi, İBB Meclis Grup Toplantısı’nda iki dönem yeter açıklaması ne anlama geliyor vs. bir dizi şifreli konu ve konuşma İzmir ve Türkiye gündeminin içini gıdıklıyor.

Aziz Kocaoğlu’nun şifrelerini çözen için bu soruların hepsinin cevabı var. Dikkat edin Hacker değil-şifre kırıcı- değil şifre çözücüden bahsediyorum.

Ben hacker değilim ama şifre çözücüyüm.

 

* * *

Aziz Kocaoğlu dün Ankara’daydı. Önceki gün gazeteler ve televizyonlar Aziz Kocaoğlu’nun Ankara’ya Genel Merkez’e dosyasını vermek üzere gittiğini yazdı, söyledi.

Şüphesiz basın bunu kendi uydurmadı. Kulislerden, siyaset erbaplarından, diğer aday adaylarından vs. alınan bilgilerin, yorum ve değerlendirmelerin ve beklenti ve niyetlerin manşetlere taşınmasıydı yazılanlar.

 

* * *

Aziz Kocaoğlu dün beni Ankara’dan aradı. Yani İzmir medyasının an be an takip ettiği, CHP Genel Merkezi’ni dinlemeye aldığı dakikalarda.

Arama konusu esas olarak Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü-TOKi ve Belediye arasındaki çatışmaları anlattığım yazımdı. Sağ olsun, gazetecinin yazdığı kamu hizmeti niteliğindeki yazıya geri dönüş yapılması ve bilgilendirilmesi takdire şayandır. Geçenlerde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Seferihisar konferansını yazmıştım ve ardından yine sağ olsun adı Cumhurbaşkanlığı adaylığı, CHP Genel Başkanlığı için geçen Metin Feyzioğlu danışmanına telefonumu bulduruyor ve beni arıyor. Telefonda yazımdan dolayı teşekkürlerini söyledi ve yazımın kendisine çalışmalarını daha da artırması için şevk verdiğini belirtti. Ne güzel! İletişim, diyalog, geri dönüş beni mutlu etti. Olması gereken de buydu. Aziz Kocaoğlu’nun da beni Ankara’dan arayıp kentsel dönüşüm hakkında bilgilendirmesi kamuoyunu aydınlatma anlamında çok olumluydu. Kentsel dönüşüm açıklamalarını sonra ayrıntılı yazacağım. Ama şimdilik o sohbet bittikten sonra yaptığım siyasi görüşmeye öncelik vereceğim.

 

—“Başkanım şu an Ankara’dasınız ve İzmir’de adaylık dosyanızı Genel Merkez’e vereceğiniz konuşuluyor” dedim.

-Birolcuğum, sen tecrübeli bir gazetecisin, ben esas olarak Ankara’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bir görüşme için geldim.

—Peki söylenenler?

— İşin soytarılığı çıktı. Burada siyaset kurumuna kötülük yapılıyor. Aslı astarı olmayan şeyler söyleniyor. Manüpilasyon yapılıyor. Her şey kirlendi. Siyaset kurumu da kirlendi. Siyaset kurumunun kirlenmesini bu toplum kaldıramaz.

Ben sessizce dinledim. Şimdi bu satırları okuyan da önce sessizce dinlesin ve şifreleri çözsün. Ben başka bir şifre çözeceğim.

—Başkanım Belediye Meclisi Grup toplantısında söylediğiniz ‘İki dönem yeter’ sözünü herkes sizin kendiniz için söylediğinizi anladı. Benim bildiğim siz bir dönemdir başkanlık yapıyorsunuz!

Güzel bir gülüş geldi telefonun diğer ucundan.

Hacker olmaya gerek yok, değil mi? Kocaoğlu ilk dönemi merhum Ahmet Piriştina’dan devraldı ve onun vefatı ile görevi tamamladı.

* * *

Ben bu satırları yazdığım sırada Ankara’dan bir haber geldi. “Aziz Kocaoğlu şu anda Genel Merkez’de merdivenleri çıkıyor. Elinde liste Genel Başkan’a gidiyor.”

Görelim bakalım Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.