Aziz Kocaoğlu’nun manifestosu!

Yayın Tarihi 11 Mart 2014

Vikipedi Özgür Ansiklopedi Manifesto’yu şöyle tanımlıyor:¶ “Toplumsal bir hareketin duyurulması ve savların belirtilmesi üzerine kurulan, bir akımın, bir hareketin oluşunu bildiren yazılara manifesto ya da bildiri denmektedir.”

 

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başkan adayı Aziz Kocaoğlu 2014-19 arasında yapacaklarını açıklayacağı toplantıyı “manifesto” diye tanımlayınca bunun toplumsal bir bildiri olacağı belliydi.

Doğrusu hem katılıp başından sonuna izlediğim manifesto açıklamasında hem de sonradan CD üzerinden yaptığım incelemede Manifesto niteliğinde bölümler buldum.

 

1- Yaşam biçimini koruyarak yaşam kalitesini geliştiren bir kent,

2 - Dünya ekonomisindeki yerini geliştiren bir kent,

3- Birlikte yaşam kültürünü geliştiren dayanışmacı bir kent,

4 - Sürdürülebilir bir kentsel gelişme ve

5- Katılımcı, demokratik bir yerel yönetim.

***

 

Bu beş başlık altında toplanan yönetim anlayışı İzmirliler ve İzmir dostu bilim, iş, kültür ve sanat insanlarıyla peş peşe çalıştay ve forumlar düzenleyerek hazırlanmış. 2014-2019 dönemine ilişkin İzmir vizyonu bu 5 ana stratejiden oluşuyor: Yani daha uygulama aşamasından önce de katılımcılık sağlanmış.

***

 

Şimdi gelelim bu manifestonun kaynağına. Kaynaklık eden fikri Gezi Direnişi veriyor. Manifestoda bu açıkça dile getiriliyor.

Bu taahhüt çok önemli. İzmir Manifestosu olarak algıladığımızda kim yönetime gelirse gelsin bu eksende sorgulama yapabiliriz. Bu manifestoyu ilçe belediyeleri için de kabul edebiliriz. Ben bu manifestoyu imzalamadım diyenlere karşı da ileri sürebiliriz.

***

 

Peki, bu temel anlayış pratiğe nasıl yansıyacak? Neler yapılacak?

5 metro, 6 tramvay, 2 ayrı banliyö hattı ve devam eden projelerle birlikte İzmir’de raylı sistem 302 km.’ye çıkarılacak. Yüzülebilir Körfez’den yeni iskelelerle güçlendirilen deniz ulaşımına, kent içi ulaşımı rahatlatacak karayolu geçitlerinden, yeni otoparklara kadar birçok önemli proje hayata geçirilecek. Alsancak Tüneli ile trafik rahatlayacak, Körfez’de doğal yaşam adası kurulacak.

 

Kültürpark’tan Kadifekale’ye teleferik, Gaziemir’deki yeni Fuarcılık kompleksi, Kültürpark fuar hollerinin “Kongre ve Sergi Sarayı”na dönüştürülmesi, Liman arkasındaki Sümerbank kampusunun müze ve kültür merkezi yapılması, akıllı trafik yönetme sistemi, 134 km yeni bisiklet yolu, ve Şehir Tiyatrosu ile Filarmoni orkestrasının kurulması manifestonun hayata yansıyan yönleri.

***

Benim fikrim mi? Ben Şehir Tiyatrosu kurulması adına çok sevinçliyim. Kızıma verdiğim sözü tutmuş olacağım. Sevgili İzmirliler bu manifestonun takipçisi olurlarsa, kendilerini yaşayacaklar.

(devam edecek)