Aziz Kocaoğlu ve Tunç Soyer elele!

Yayın Tarihi 30 Ocak 2019

Yenişehirli Ahmet Efendi den bugüne 35 belediye başkanı İzmir’e hizmet etti, 36’ncısı ise yolda. Aradan geçen bu 150 yılda en uzun süre görev yapan Aziz Kocaoğlu oldu. Aslında Aziz Kocaoğlu 3 dönem başkanlık yaptı. 33’üncü dönem başkan olan rahmetli Ahmet Piriştina’nın görevini tamamladı ve sonra da iki kez ayrıca seçildi ve kendi dönemini tamamladı. Aziz Kocaoğlu bunca tecrübesi ile elbette bu yeni süreçte etkin söz sahibi olacaktı ve o da bu tarihi misyonunu yerine getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi 31 Mart 2019 yerel seçimleri için İzmir’e Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’i aday gösterdi. Aday adaylığı sürecinde Aziz Kocaoğlu’nun çıkışları belki yanlış anlaşıldı ama Kocaoğlu sonunda İzmirlileri sevindiren açıklamalar yaptı:

“Başta Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Tunç Soyer olmak üzere, tüm belediye başkan adaylarımızla birlikte durup dinlenmeden, çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam etmeli ve partimizin bayrağını yukarı, daha yukarı taşımalıyız. Fikir ayrılıkları, farklı aday adaylarının arkasında saf tutma durumu artık bitmiştir. Tüm Cumhuriyet Halk Partililer, hiçbir ayrı-gayrıya girmeden adaylarımızın arkasında kenetlenmelidir. Bize yakışan budur. Parti terbiyesi de zaten bunu gerektirir. Biz şahsi ikbali için değil, ülkesi, milleti ve partisi için yanıp tutuşan insanlarız. Türkiye’ye, Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerine ve ilkelerine, Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve İzmir’e hep birlikte sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

                    İzmirlilerin ve CHP’lilerin yüreğine su serpen bu açıklamalardan sonra Tunç Soyer, Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. Tunç Soyer’in ziyaretinde eşi Neptün Soyer yer alırken Kocaoğlu’nun yanında da yine efsane başkan Sırrı Aydoğan ve genel sekreter Buğra Gökçe hazır bulundu.

Aziz Kocaoğlu 2009 başarısının yakalanmasına özen gösteriyor ve 2014 benzeri bazı ilçelerin kaybedilmemesi üzerinde duruyor. Aslında uzun yıllardır kırsal kalkınma üzerine İzmir Modeli oluşturan Aziz Kocaoğlu bu titizliğinde haklı. Öyle ya, ilmek ilmek ördüğü bir sistemin kaybolmamasını istiyor. Öyle bir İzmir Modeli olmalı ki hangi partinin başkanı gelirse gelsin bu modeli iptal etmek yerine geliştirerek büyütmeli.

Tunç Soyer Kocaoğlu’na bu güvenceyi veren bir girişimde bulundu. Görüşmede “Sizsiz olmaz” diye Aziz Kocaoğlu’nu onore eden Tunç Soyer şöyle dedi: “ İzmir'in oy potansiyelini daha da arttıracak çalışmalar yapacağız. Kampanya döneminde size çok ihtiyacımız var. Hep beraber yürüteceğiz, İzmir'deki oyumuzu da arttıracağız"

         Aziz Kocaoğlu’nu İBB makamında ziyaretinden sonra Tunç Soyer’le yaptığım telefon görüşmesinde heyecanı hala üzerindeydi. Kocaoğlu’nun “Elinden tutup seçim sürecinde dolaşacağım, seçmene ulaşacağım bir başkan istiyorum” açıklamasını hatırlattığımda “Sayın başkan ile el ele kampanya dönemini yürüteceğiz.” dedi. Ne güzel, iki başkan elele!

Çiçeği burnunda İBB başkan adayı Tunç Soyer’e buradan bir gazeteci olarak öneri sunayım: Ekrem İmamoğlu aday olunca İstanbul’da önceki başkanları ziyaret etti, Bedrettin Dalan, Nurettin Sözen ve Kadir Topbaş’ı ziyaretten sonra sayın Cumhurbaşkanını da ziyaret etti.

Ben de sayın Tunç Soyer’e Burhan Özfatura ve Yüksel Çakmur’u ziyaret etmesini ve onların tecrübelerinden yararlanmasını öneriyorum. Bütün adayların yolu açık olsun.