Aziz Kocaoğlu siyasi rehin mi?

Yayın Tarihi 03 Aralık 2013

Sevgili okurlarım, şimdi size iki yazıdan söz edeceğim.¶ Birisi Prof. Dr. Suat Çağlayan’ın Oda TV’de çıkan yazısı, diğeri de Mehmet Ali Susam’ın Fatih Yapar ile Radyo Pause’de yaptığı röportajın yazısı.

Her iki yazı da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 397 yılla yargılandığı “çete” davasına atıfta bulunuyor ve kendi kişisel görüşlerini sunuyor. Ben de o yazılardan alıntı ile konuyu biraz daha açmaya çalışıp, başlıktaki soruyu gündeme getiriyorum.

Önce Kültür eski bakanı sayın hocam Prof. Dr.Suat Çağlayan’ın yazısından alıntılar. Beni sıkı takip eden okurumun alıntı yaptığım yazıların tamamını da bulup okuyacaklarına emin olduğumu burada belirtiyorum.

Oda Tv’deki yazıdan kısa kısa bölümler:

“AKP, İzmir'de aday olması takdirde Başkan Aziz Kocaoğlu'nu, hala 397 yıl hapis cezası istemiyle devam eden davalarıyla tehdit ediyor!

Söylentilere göre CHP Genel Merkez’i, Başkan Aziz Kocaoğlu’nu yeniden aday gösterme konusunda bir isteksizlik içinde…

 

Kocaoğlu konusundaki bu çekingenliğin temel nedeni, -başka nedenler varsa da- onun yargılanmakta olduğu davalar…

 

Kocaoğlu’nun, bu davalardan herhangi birinden alabileceği bir mahkumiyetin İzmir’i başkansız bırakabileceği ve bunu yönetimde kaos yaratabileceği endişesi varmış…

 

Elbette CHP gibi köklü gelenekleri olan bir parti yıllarca belediye başkanlığı yapmış olan Aziz Kocaoğlu’na sahip çıkacaktır. Ancak Sayın Başkan’a sahip çıkmak, onu yeniden aday göstermekle olmaz…

CHP Genel Merkezi, Sayın Kocaoğlu’na durumu açık olarak anlatmalı; hem AKP’nin olası komplolarını anımsatmalı ve hem de İzmir halkının ‘çantada keklik sosyal demokratlar’ olmadığından söz etmelidir.”

 

Sevgili okurlar, yorum cümlemi sona bırakıp şimdi de CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’ın radyo konuşması üzerine yazılan yazıdan kısa alıntılar yapayım:

 

“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 397 yıl hapis cezası talebi ile yargılandığı davanın etkisini değerlendiren Susam, “İzmir gibi bir kentte Büyükşehir Belediyesi’nin başkan adaylığı aslında genel başkanımızın da düşünceleri ve beklentileri ile oluşacak bir yapı. Türkiye’de yargının bağımsızlığı, demokratik işleyiş iyi olsaydı İzmir seçimlerini ve İzmir’i bugün daha farklı konuşurduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan yargı müdahalesinin İzmir’de seçimleri daha farklı bir noktaya taşıdığının altını çizmek istiyorum. Hem adaylar hem de kent açısından daha objektif bir çalışma yapılabilecek noktadan çıkıp, daha duygusal çalışmaların yapılabileceği bir noktaya getirdi. İzmir, daha demokratik bir ortamın, yargının yerel yönetimlerin işleyişine haksız bir şekilde müdahale etmediği bir ortamı yaşamalıydı. Yani siyaseti yargı ile terbiye etmek durumunda olmamalıydı. Bunlardan üzüntü duyuyorum. Yargının kararlarına çok da fazla müdahale etmek, bununla ilgili konuşmak istemem ama yargı sürecine sıkıştırılmış adaylıkların da çok doğru olmadığını düşünüyorum. Onun için bu dönemi süreçten rahatsız bir insan olarak daha sessiz geçirmenin, süreci izlemenin, hassas siyaset yapılmasının gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.”

 

İki değerli arkadaşım bir konuya dikkat çektiler. Konu askıda kalmasın ve cevabını bulsun.

Sorumu tekrar soruyorum: Aziz Kocaoğlu siyasi rehin mi?

O rehin alındıysa İzmir rehin alınmış olmuyor mu?

Aziz Kocaoğlu aday gösterilmezse rehinlikten kurtulacak mı?

Aziz Kocaoğlu’nu rehinlikten nasıl kurtarabiliriz?

Bütün İzmir ve siyasi parti ayrımı gösterilmeden herkes bu rehinliğe karşı çıkmamız gerekmiyor mu?

New York veya Tokyo veya Hamburg vs. belediye başkanının “ÇETE” den yargılandığını duydunuz mu? Böyle bir şey olabilir mi? Neden kanıksıyoruz ve olabilirmiş gibi süreci sadece izliyoruz. Biz seyirci miyiz?

CHP genel merkezi ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu Aziz Kocaoğlu’na taaa Amerika’dan destek verirken biz de İzmirliler olarak yukarıda alıntılarını yaptığım değerli arkadaşlarımın dediği gibi “yargı bağımsızlığını” istememiz gerekmiyor mu?

Soruları da cevapları da istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Ama bu konu üzerinde lütfen kafa yorunuz.